Профілактика травматизму у дітей шкільного віку

Щороку у світі 750 тис. дітей помирають від отриманих травм. Ще 400 млн. одержують серйозні ушкодження.

В Україні спостерігається стійке зниження дитячої смертності, при цьому смертність від отруєнь, падінь, утоплень, опіків, які становлять у середньому 10% усієї дитячої смертності, практично не зменшується. У багатьох випадках травматизм призводить до інвалідності.

Дітей не можна змушувати виконувати роботу, яка може бути небезпечною або відволікати їх від навчання. Діти повинні бути захищені від важкої роботи, небезпечних інструментів і отруйних речовин.

Дорослим необхідно попереджати і захищати дітей від можливих травм і нещасних випадків.

Вони зобов’язані навчити дитину правилам поведінки на дорозі, а також забезпечити безпеку дитини в транспорті.

Багато дітей одержують травми і гинуть під час дорожньо-транспортних пригод. Дуже часто це відбувається тому, що правила перевезення дітей було порушено. Цим правилам навчають усіх водіїв, але не всі їх виконують. Подушка безпеки, яка розкрилася, або ремінь безпеки, який спрацював, може врятувати дорослого, але важко травмує або навіть уб’є дитину, якщо її сидіння закріплене або розташоване неправильно, або не там, де передбачено правилами.

Часто можна бачити, як дорослі катають дитину на машині, велосипеді або мотоциклі, не замислюючись про її безпеку. Коли дитина підростає і у неї з’являються свої роликові ковзани, скейтборд, велосипед або мотоцикл, вона так само бездумно ігнорує правила. Засоби захисту (шолом для голови, налокітники та наколінники) створені саме для того, щоб захиститися від травм. Батьки повинні демонструвати дітям повагу й дотримання правил безпеки, абсолютну нетерпимість до їхнього порушення. З моменту, коли дитина тільки починає ходити, її вже потрібно вчити правильній поведінці на дорозі, заборонити гратися поряд із проїжджою частиною вулиці або на ній.

Дітей потрібно вчити ходити тротуарами обличчям до автомобільного руху, щоб бачити машини, які наближаються. Діти повинні знати, як переходити дорогу якщо є світлофор і якщо його немає. Наприклад, при відсутності світлофора треба зупинитись на узбіччі, подивитись спочатку ліворуч, а потім праворуч, послухати чи не їде машина; переходячи дорогу, триматися за руку дорослого або дитини старшого віку, йти, але в жодному разі не бігти, не затримуватися на проїжджій частині. Старших дітей необхідно спонукати доглядати за молодшими і подавати їм позитивний приклад.

Усі батьки і члени родини повинні вміти надати дитині першу допомогу при нещасних випадках.

Часто важкі ускладнення внаслідок травм виникають саме тому, що перша допомога не була надана або була надана некомпетентно.

Перша допомога при падіннях і нещасних випадках на дорозі

- Ушкодження голови, хребта і шиї особливо небезпечні, тому що можуть викликати параліч і є серйозною загрозою для життя. Обмежте рухливість голови й спини, уникайте будь-яких згинів хребта, щоб запобігти додатковим ушкодженням.

- Якщо дитина не може рухатися або відчуває гострий біль, швидше за все у неї перелом кісток. Не ворушіть місце перелому. Встановіть і закріпіть нерухоме положення, після чого викличте невідкладну медичну допомогу.

- Якщо дитина в несвідомому стані, тримайте її у теплі і викличте невідкладну медичну допомогу.

- У випадку сильних синців і розтягнень, занурте уражені місця в холодну воду або прикладіть на 15 хвилин лід; за необхідності зробіть це повторно. Холод повинен допомогти зменшити біль, зняти набряки і синці.

Перша допомога при удавленні

- Якщо існує можливість ушкодження шиї або голови, не рухайте голову дитини. Дотримуйтесь інструкцій, наведених нижче.

- Якщо дитині важко дихати або вона зовсім не дихає, покладіть її на спину рівно, трохи піднявши голову. Тримайте ніздрі дитини закритими і вдихайте їй у рот. Вдихайте сильно, щоб груди дитини піднімалися; порахуйте до трьох і повторіть. Повторюйте процедуру, поки дитина не почне дихати.

- Якщо дитина дихає, але перебуває у несвідомому стані, переверніть її на бік, щоб язик не заважав дихати.

 

Суспільство, родина, кожна людина повинна попереджати і захищати дітей від можливих травм і нещасних випадків.

БУДЬТЕ ЗДОРОВІ ТА ПИЛЬНУЙТЕ СВОЇХ ДІТЕЙ!

 

Сектор з питань охорони здоров’я УСЗН ВМР

Дата: 28.08.2014 / Переглядів: 1147 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -