Профілактика травматизму у дітей перших трьох років життя

            Перші три роки життя є найбільш важливими в житті дитини. Діти мають бути центром уваги не тільки всієї родини, але й усієї громади. Необхідно докладати максимум зусиль, щоб створити для дітей дружнє, сприятливе сімейне і соціальне оточення, попереджати і захищати їх від можливих травм і нещасних випадків.

            Іграшки, які потрібні для дитини до 6 місяців мають бути яскравими, контрастними, стійкими до дії слини, поту та вологої обробки. Важливо переконатися, що від іграшок, якими грається дитина, не можна відкусити, відірвати або відламати дрібні деталі.

            Коли дитина підростає, батьки дуже часто опускають дно ліжечка і забирають з нього кілька прутів, щоб вона могла вільно вибратися з нього, коли їй забажається. Натомість необхідно врахувати, що з віком активність маляти зростає, і, як наслідок, виникає небезпека травматизму. Тому не слід залишати карапуза одного в кімнаті, необхідно намагатися завжди бути поруч, щоб у будь-який момент запобігти можливій небезпеці. Якщо ж все-таки дитина залишається в кімнаті одна, потрібно переконатися, що там немає нічого, що могло б йому нанести будь-яку шкоду.

            У ранньому віці діти часто падають, коли роблять перші кроки, завдяки чому вчаться тримати рівновагу. Дуже часто вони вдаряються в меблі, косяки дверей, падають зі стільців. Однак це не означає, що дитина не повинна мати можливості самостійно рухатися, робити якісь дії. Адже чим більше маля зіштовхується з новими небезпеками, тим швидше до нього приходить розуміння того, що потрібно бути обережнішим.

            Маленькі діти люблять класти предмети в рот, тому батьки повинні стежити, щоб там, де дитина спить або грається, не валялися гудзики, монети, насіння та інші дрібні речі. Маленьким дітям також не слід давати дрібні цукерки, горішки чи фрукти з маленькими кісточками або насінням. За дітьми завжди потрібно наглядати під час їжі.

            Ліки необхідно давати дитині строго в запропонованому дитячому дозуванні. Той же препарат у дорослому дозуванні може викликати серйозне отруєння або незворотні ураження слуху чи зору, або інші негативні наслідки.

Присутність маляти в місцях підвищеної небезпеки, таких як кухня, де він може ошпаритися окропом, або кімната з прасувальною дошкою, де, потягнувши за провід праски, карапуз може упустити її на себе. Необхідно максимально захистити його від нещасного випадку: посадити в манеж, відгородити для нього певну територію й у жодному разі не випускати його з виду. Якщо ж дитина перебуває на кухні, не слід підпускати її до плити.

Небезпечні предмети необхідно забирати. Такими об’єктами можуть бути: кришталева ваза, акваріум, посуд, важка книга, мобільний телефон і багато чого іншого до яких дитина може з легкістю дотягтися й перекинути на себе. Скатертини також потрібно знімати зі столів, тому що діти дуже часто, потягнувши за один край, скидають їх на підлогу, а значить і на себе все, що лежить на столі. Радіатори центрального опалення теж є сенс закривати чим-небудь, наприклад, загороджувати стільцем, тому що дитина може одержати опік.

Дуже важливо, аби батьки знали, що потрібно робити у випадках, коли дитина одержала травму, щоб її наслідки були менш серйозними.

Перша допомога при опіках

- якщо одяг дитини загорівся, швидко оберніть її ковдрою або в одяг, що трапився під руками, або покачайте по землі, щоб загасити полум’я.

- відразу остудіть місце опіку за допомогою великої кількості чистої холодної води. Буває, що повне охолодження опіку триває півгодини.

- тримайте місце опіку чистим і сухим, закрийте його чистою нещільною пов’язкою. Якщо опік більший, ніж велика монета, або починає покриватися пухирями, негайно відвезіть дитину до медичної установи. Не розкривайте пухирі – вони захищають уражене місце.

- не намагайтесь відірвати те, що прилипло до місця опіку (одяг, синтетичні матеріали, зола тощо). Не прикладайте до місця опіку нічого, крім холодної води.

- у домашній аптечці доцільно мати спеціальні засоби для зовнішнього застосування, призначені для самодопомоги при опіках.

Перша допомога при порізах і ранах

При невеликих порізах і ранах:

- промийте рану чистою (по можливості, кип’яченою охолодженою) водою з милом;

- висушіть шкіру навколо рани, обробіть йодом, закрийте рану чистою марлею і накладіть пов’язку.

При серйозних порізах і ранах:

- якщо шматочок скла або іншого предмета застряг у рані, не намагайтеся видалити його. Він дасть можливість запобігти подальшій кровотечі, у той час, як його видалення може стати причиною більшого ушкодження;

- якщо у дитини сильна кровотеча, підніміть уражене місце вище рівня грудей і щільно притисніть рану (або місце поряд з нею, якщо в рані є уламки) подушкою або м’яким згортком із чистого одягу. Продовжуйте стискати рану, поки кровотеча не зупиниться;

- не кладіть речовини рослинного або тваринного походження на рану, оскільки це може викликати зараження інфекцією;

- накладіть на рану пов’язку: не слід затягувати її, залишайте місце для можливих набряків;

- відвезіть дитину в лікарню або викличте швидку медичну допомогу додому.

БУДЬТЕ ЗДОРОВІ ТА ПИЛЬНУЙТЕ СВОЇХ ДІТЕЙ!

 

Сектор з питань охорони здоров’я УСЗН ВМР

Дата: 27.08.2014 / Переглядів: 964 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -