Категорія -> Охорона здоров'я -> Новини медицини
Пам'ятка про поведінку на воді в спекотну погоду
З настанням спеки багато людей прагнуть більше вільного часу проводити біля водоймищ. Проте, на думку медиків, відпочинок в спекотний день може нести небезпеку, уникнути якої допоможуть прості і знайомі правила:
- Купатися краще вранці або увечері, коли сонце гріє, але немає небезпеки перегріву.
- Плавати у воді рекомендується не більше 20 хв., причому цей час повинен збільшуватися поступово, з 3–5 хв.
- Не можна доводити себе до дрижаків. При переохолодженні можуть виникнути судоми, зупинка дихання, втрата свідомості.
- Не варто входити чи стрибати у воду після тривалого перебування на сонці: при охолодженні у воді настає різке рефлекторне скорочення м'язів, що може спричинити зупинку дихання.
- Небезпечно в стані алкогольного сп'яніння: алкоголь блокує центри головного мозку, які контролюють стан судин.
Якщо поблизу немає обладнаного пляжу для купання, треба вибрати місце з твердим піщаним дном і поступовим наростанням глибини. У воду слід входити обережно, ніколи не пірнати в незнайомих і не обладнаних для купання місцях. Не варто запливати далеко від берега, оскільки можна не розрахувати своїх сил. Відчувши втому, не розгубіться і не кваплячись щонайшвидше пливіть до берега.
Навчіться плавати на спині, насамперед для того, щоб за необхідності «відпочивати» на воді. Перевернувшись на спину і підтримуючи себе на поверхні легкими рухами рук і ніг, ви зможете відпочити. Якщо Вас захопило течією, не намагайтеся з нею боротися. Треба плисти вниз за течією, поступово, під невеликим кутом наближаючись до берега. Не розгубіться, навіть якщо попали у вир: наберіть повні легені повітря, зануртеся у воду і, зробивши сильний ривок убік, спливайте.
Основні правила надання першої медичної допомоги потопаючому:
Постраждалого необхідно доправити до берега, або надавати допомогу на плавсасобах. Насамперед необхідно видалити воду з органів дихання. Для цього потерпілого кладуть так, щоб голова і груди звисали (комусь на коліна або на якийсь валик з одягу), животом донизу. Надавлюють на спину, щоб вода витікала з легенів. Коли вода з легенів видалена, треба повернути потерпілого на спину і зробити йому штучне дихання. Потім його кладуть на суху підстилку і розтирають тіло цупким рушником.
Коли потерпілий опритомніє, треба дати йому гарячого чаю або кави і відправити до лікаря.
Штучне дихання застосовують, якщо хворий у непритомному стані, або у нього ослаблене чи зовсім відсутнє дихання. Його треба починати робити негайно і продовжувати до появи у потерпілого самостійного дихання чи аж до прибуття лікаря. Штучне дихання роблять на свіжому повітрі, звільнивши хворого від одягу, що заважає вільно дихати, прочистити при потребі ніс та рот і покласти його на землю обличчям догори; під спину слід покласти валик з одягу чи ковдри.
Є кілька методів штучного дихання. Якщо у потерпілого пошкоджені ребра, руки , плечі, що виключає доторкання до тулуба, тоді застосовують метод штучного дихання через рот або ніс хворого. При цьому той, хто надає допомогу, робить глибокий вдих і сильно вдуває повітря в ніс або рот потерпілого. Між ротом потерпілого і рятівника прокладають марлю, бинт або чисту полотнину, можна також вдувати повітря через трубку. Видих у хворого відбувається внаслідок пасивного скорочення легенів. Якщо вдихають повітря в рот, то одночасно затискають ніс хворого, і навпаки. Таких вдувань необхідно зробити 16-20 за одну хвилину.
Одночасно із штучним вдуванням повітря якщо немає пошкоджень тулуба), необхідно проводити масаж серця хворого: короткими поштовхами із зусиллям натискають обома руками (покладеними одна на одну) на нижній край грудини не менше як 50 разів за одну хвилину.
Пам'ятайте: життя постраждалого може залежати від вашого уміння не розгубитися у складній ситуації, правильно і швидко надати першу допомогу!
Сектор з питань охорони здоров’я Управління соціального захисту ВМР
Дата: 20.08.2014 / Переглядів: 979 / Комментарії - 0 шт.