Увага: Нодулярний дерматит ВРХ!!!

Нодулярний дерматит великої рогатої худоби (вузликова екзантема, заразний вузликовий дерматит, Dermatitis nodulares, Lumpy skin disease) – високококонтагіозне інфекційне захворювання що характеризується лихоманкою, ураженням лімфатичної системи, набряками підшкірної клітковини та внутрішніх органів, утворенням шкіряних вузлів (бугрів), ураженням очей та слизових оболонок органів дихання та травлення.

До 1980-х років нодулярний дерматит реєструвався в країнах Африканського континенту.

Збудником захворювання є досить стійкий вірус. У зовнішнє середовище вірус потрапляє з відторгнутими шматочками ураженої шкіри, вірусовмісною спермою, слиною, кров’ю.

Джерелом збудника інфекції є хворі, перехворілі та інфіковані тварини. Вірус передається при безпосередньому контакті та через укуси комах.

Через 3-14 діб від моменту зараження в тварин з’являється гарячка, болючість та опухання лімфатичних вузлів, температура тіла до 40С, спостерігаються набряки та почервоніння слизових оболонок ротової та носової порожнин, статевих органів, виділення з очей і носа. В ділянках підгруддя, вимені та кінцівок розвиваються набряки, хода стає скованою. Хворі тварини відмовляються від корму, швидко худнуть, знижаються надої. Невдовзі після підвищення температури на шкірі в ділянці голови, шиї, грудей, черева і вимені з’являються від кількох десятків до кількох сотень вузликів діаметром до 0,7 см і висотою до 0,5см, які з часом некротизуються.

Діагноз ставиться комплексно, з урахуванням клінічних ознак захворювання, патологоанатомічних змін та за результатами лабораторних досліджень шляхом проведення електронної мікроскопії і серологічних досліджень.

Хвороба віднесена до особливо небезпечних хвороб великої рогатої худоби. Нодулярний дерматит спричиняє значні економічні втрати через те, що викликає зниження молочної продуктивності, тимчасову або постійну стерильність биків-плідників, ураження шкіри, а також загибель хворих тварин у наслідок секундарних інфекцій.

Специфічні методи лікування не розроблені.

Хворіє велика рогата худоба, вівці, кози та жуйні дикі тварини.

З метою запобігання занесення вірусу нодулярного дерматиту великої рогатої худоби на територію України забороняється:

- увезення великої рогатої худоби з неблагополучних щодо цієї хвороби країн. Всі відправки (переміщення) худоби, диких тварин, репродуктивного матеріалу, продуктів тваринного походження, шкір великої рогатої худоби та буйволів погоджувати з територіальними органами Держпродспоживслужби району (області).

Однією із стратегій профілактики цього захворювання є вакцинація сприятливого поголів’я ВРХ. На сьогоднішній день в світі наявна вакцина. Керівництвом Держпродспоживслужби України спільно з представниками компанії-виробника вакцини проти нодулярного дерматиту великої рогатої, обговорено питання щодо можливості постачання її у разі необхідності в Україну в стислі строки та вирішено питання реєстрації вакцин відповідно до чинного законодавства України.

Держпродспоживслужба Вознесенського району наполегливо рекомендує всім власникам тварин незалежно від форм власності: Вивід тварин на пасовище дозволяється після попередньої їх обробки засобами, що забезпечують захист тварин від укусів комах. При постановці тварин на стійлове утримання після закінчення випасу проводять обов’язковий клінічний огляд тварин. Проводиться профілактична дезінсекція тваринницьких приміщень. Проводяться заходи, направлені на знищення стаціонарних ареалів мешкання комах – переносників збудника хвороби.

Власники тварин при підозрі захворювання тварин на нодулярний дерматит зобов’язані повідомляти спеціалістів ветеринарної медицини району.

До відома! У квітні 2017 року наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України затверджено Інструкцію щодо профілактики та боротьби із заразним вузликовим дерматитом великої рогатої худоби.

Вознесенське міжрайонне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Миколаївській області

Дата: 20.11.2017 / Переглядів: 1271 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -