Жінка та мастопатія

Мастопатія– це доброякісне захворювання молочної залози, яке проявляється у патологічному розростанні її тканин. Мастопатія відома вже давно й до сих пір залишається самим розповсюдженим захворюванням молочної залози. Особлива увага лікарів до молочної залози викликана тим, що в ній можуть розвинутись доброякісні пухлини грудей, такі як: фіброаденома, внутрішньопротоковий папіломатоз. При розвитку в молочній залозі передпухлинних захворювань, у 3 - 5 разів зростає ризик розвитку у жінки раку молочної залози. В структурі захворюваності та смертності від злоякісних новоутворювань жіночого населення, як України в цілому, в Миколаївської області, а також в Вознесенському районі за останні роки, саме рак молочної залози займає одно з перших місць.

Причини мастопатії

Одним з важливих провокуючих факторів розвитку мастопатії у жінок є часті аборти. Це найгрубіше втручання у струнку гормональну систему усього жіночого організму, налаштованого на вагітність. Молочна залоза починає готуватись до продукції молока з перших днів вагітності, а до моменту аборту в ній вже відбуваються значні зміни. Вимушений регрес цього процесу, безумовно вкрай негативно впливає на тканини молочної залози.  Другим негативним фактором розвитку захворювання є гострі та хронічні захворювання жіночої статевої сфери. Молочна залоза складає єдину систему с іншими органами дітонародження, тому будь - якій збій цієї системи наносить удар і по молочній залозі. Ось чому 75 відсотків гінекологічних запальних захворювань супроводжується змінами у молочній залозі. Для провокування розвитку мастопатії достатньо навіть простого «застою» у інтимній сфері життя жінки. Молочна залоза відноситься до гормонозалежних органів, тобто стан її тканини змінюється в залежності від фази менструального циклу. Зазначено, що мастопатія часто супроводжується такими гормональними порушеннями як поява ановуляторних циклів, укорочування лютеїнової фази. Спровокувати мастопатію можуть також захворювання інших органів, які не відносяться до статевої системи. Молочна залоза входить до ендокринної системи організму разом з яєчниками, печінкою, щитоподібною, підшлунковою та наднирковими залозами. Тому захворювання будь якого з цих органів може тягнути за собою зміни в молочних залозах. Саме тому своєчасне, планове та вірне лікування мастопатії починається з виявлення причин, які іноді, на думку жінок, знаходяться далеко «збоку» від суто жіночих, гінекологічних проблем. Крім того, як і інші онкологічні захворювання, мастопатія в багатьох випадках є результатом неврологічних розладів. Часті стреси, постійне нервове напруження, занепокоєння та стурбованість за майбутнє часто є для жінок звичайним станом життя. Цю проблему мастопатія як би мовити «замикає» на себе. Мастопатія часто виникає при цілому комплексі порушень в функціонуванні систем організму жінки, у тому числі і від нервових розладів, вона сама стає причиною постійного сильного стресу, страхів та депресивного стану жінки. Ость чому такий метод лікування як психотерапія є одним з головних засобів боротьби з цим захворюванням.

Симптоми мастопатії  

Мастопатія починається з розростанням сполучної тканини, при цьому утворюються дрібні вузли та тяжі. Дана форма мастопатії називається дифузною. Головним її проявом є болючість молочної залози, яка виникає перед менструацією та зникає з її початком. Періодично можуть з’являтися кулясті затвердіння у грудях. Нерідко жінки ігнорують ці симптоми, роками не звертаються до лікаря, та роблять небезпечну помилку, так як саме на ранніх стадіях мастопатія вдало піддається консервативному лікуванню, без проведення операції. При подальшому розвитку захворювання у тканинах молочної залози утворюються тугі вузли розміром від горошини до волоського горіха, а іноді і більшого розміру. Дана форма мастопатії називається вузловою. Болі у грудях при цьому починають бути більш інтенсивними, можуть віддавати у плече, пахвову западину. Часом болючим є незначне торкання грудей. З сосків можливе виділення молозива, кров'янистої чи прозорої рідини. При пальпації грудей легко визначається зернистість тканин, іноді прощупуються болячі вузли. На цій стадії захворювання біль та зміни залози не зникають с початком менструації.

Діагностика мастопатії 

Найдоступнішим засобом діагностики цього захворювання є проведення самостійного огляду та ощупування жінками молочних залоз перед дзеркалом. Самостійне обстеження включає ощупування залоз в положенні стоячи (піднявши руку вверх і закинувши її за голову) та лежачи (під плече підкладається подушка) на предмет порушення симетричності, зміни кольору, венозного малюнку, наявності утворень в залозі. Обстеження починають за рухом по спіралі від пахвової області до соску. Потім слід продовжити обстеження, вертикально зверху вниз м’якими дотиками кінчиків пальців. Загально визнаними методами діагностики мастопатії є ультразвукове дослідження та рентгенологічне дослідження - мамографія. Ультразвукове дослідження молочних залоз проводять на 9 - 10 добу менструального циклу. Це безпечна процедура, без будь-яких вікових обмежень, та негативного впливу на здоров`я жінки, та дозволяє чітко визначити картину и структуру новоутворювання розмірами від одного сантиметра. При діагностиці пухлин розміром менш ніж один сантиметр, ультразвукове обслідування часто буває малоефективним. Ультразвукове дослідження молочних залоз можливо робити і в період вагітності жінки та годування груддю дітей.. Мамографія, або рентгенівське дослідження молочної залози, дозволяє точно визначити вид мастопатії та ступінь змін у молочній залозі. Знімок робиться в прямій і боковій проекції на 6 - 10 добу менструального циклу. Здоровим жінкам, старше по віку 40 років, показано проходити мамографію один раз в два роки. В разі порушення симетричності молочних залоз, зміни їх кольору або венозного малюнку, наявності утворень в залозі, появи болей, жінці необхідно терміново звернутися до лікаря гінеколога по місцю проживання жінки, та негайно зробити ультразвукове дослідження або мамографію молочних залоз. Вагітним та жінкам, які годують немовля груддю, мамографія суворо протипоказана. В разі, якщо лікар онколог – мамолог підозрює у жінки онкологічне захворювання, необхідно зробити біопсію підозрілої частки залози. Виділення з сосків також перевіряють за допомогою цитологічного дослідження.

Лікування мастопатії 

В залежності від виду та ступені важксті мастопатії, лікар гінеколог, або лікар – мамолог розробляє план індивідуального лікування, який може бути консервативним або оперативним (хірургічним). Консервативне лікування з використанням негормональних або гормональних препаратів призначається при дифузній мастопатії. Негормональне лікування в поєднуванні з правильним способом життя показано при легких проявах захворювання. При болях у грудях призначають протизапальні препарати та гомеопатичні засоби. Гормональне лікування передбачає регулювання рівня гормонів жінки, а саме, естрогенів, прогестерону та пролактину для стабілізації гормонального фону. При дифузній мастопатії заборонені будь-які теплові фізіотерапевтичні процедури, масаж молочних залоз, необхідно виключити загорання жінки як на сонці, так і в солярії.

Передпухлинні захворювання молочної залози, в першу чергу мастопатії, є дуже розповсюдженими захворюваннями жінок як в світі в цілому, в Миколаївській області так і в Вознесенському районі. На кінець 2016 року на диспансерному обліку у лікарів-гінекологів закладу охорони здоров’я Вознесенського району знаходилось 1175 жінки з передпухлинними захворюваннями молочної залози. Таким чином, у кожної 23 жінки, що проживають в районі, лікарями вже виявлені передпухлинні захворювання молочних залоз, що потребують негайного лікування. За підсумками 2016 року, в області, лікарями маммологами успішно оперативно оздоровлено 12 жінок,що складає 0.3%, а 195 жінок, або 16.6%, пройшли курс консервативного, неоперативного лікування. Знято з обліку в зв’язку з одужанням 262 жінкі, що складає 22.3%.

По своїй суті, мастопатія – це доброякісне новоутворення молочної залози. Такі захворювання періодично виникають у жінок, ростуть, зменшуються та зникають. Але, не рідко, вони можуть стати першою ланкою в ланцюзі перетворення доброякісної пухлини в злоякісне новоутворення. Практично кожна жінка, у якої діагностовано передпухлинні захворювання молочної залози, у тому числі і мастопатія може потрапити, в майбутньому, в число хворих у яких може бути розвинутися рак молочної залози. Тому жінки с діагнозом «мастопатія» відносяться до групи осіб з підвищеним ризиком ракових захворювань, вини мають бути під постійним наглядом, обстеженням та лікуватися у лікаря - гінеколога та лікаря - мамолога.

Дорогі жінки! Збережіть своє здоров`я та красу. Зверніться за консультацією до лікаря гінеколога вчасно і живіть довго та щасливо.

Онковідповідальний лікар КУ «Вознесенська ЦРЛ»

Колєсова Н.М.

 

Жінка та мастопатія

   Мастопатія– це доброякісне захворювання молочної залози, яке проявляється у патологічному розростанні її тканин. Мастопатія відома вже давно и до сих пір залишається самим розповсюдженим захворюванням молочної залози. Особлива увага лікарів до молочної залози викликана тим, що в ній можуть  розвинутись доброякісні пухлини грудей, такі як: фіброаденома, внутрішньопротоковий  папіломатоз. При розвитку в молочній залозі передпухлинних захворювань, у 3 - 5 разів зростає ризик розвитку у жінки раку молочної залози. В структурі захворюваності та смертності від злоякісних новоутворювань жіночого населення, як України в цілому, в Миколаївської області, а також в Вознесенському районі за останні роки, саме рак молочної залози займає одно з перших місць.

Причини мастопатії.

   Одним з важливих провокуючих факторів розвитку мастопатії у жінок є часті аборти. Це найгрубіше втручання у струнку гормональну систему усього жіночого організму, налаштованого на вагітність. Молочна залоза починає готуватись до продукції молока з перших днів вагітності, а до моменту аборту в ній вже відбуваються значні зміни. Вимушений регрес цього процесу, безумовно вкрай негативно впливає на тканини молочної залози.    Другим негативним фактором розвитку захворювання є гострі та хронічні захворювання жіночої статевої сфери. Молочна залоза складає єдину систему с іншими органами дітонародження, тому будь - якій збій цієї системи наносить удар і по молочній залозі. Ось чому 75 відсотків гінекологічних запальних захворювань супроводжується змінами у молочній залозі. Для провокування розвитку мастопатії достатньо навіть простого «застою» у інтимній сфері життя жінки. Молочна залоза відноситься до гормонозалежних органів, тобто стан її тканини змінюється в залежності від фази менструального циклу. Зазначено, що мастопатія часто супроводжується такими гормональними порушеннями як поява ановуляторних циклів, укорочування лютеїнової фази. Спровокувати  мастопатію можуть також захворювання інших органів, які не відносяться до статевої системи. Молочна залоза входить до ендокринної системи організму разом з яєчниками, печінкою, щитоподібною, підшлунковою та наднирковими залозами. Тому захворювання будь якого з цих органів може тягнути за собою зміни в молочних залозах. Саме тому своєчасне, планове та вірне лікування мастопатії починається з виявлення причин, які іноді, на думку жінок, знаходяться далеко «збоку» від суто жіночих, гінекологічних проблем. Крім того, як і інші онкологічні захворювання, мастопатія в багатьох випадках є результатом неврологічних розладів. Часті стреси, постійне нервове напруження, занепокоєння та стурбованість за майбутнє часто є для жінок звичайним станом життя. Цю проблему мастопатія як би мовити «замикає» на себе. Мастопатія часто виникає при цілому комплексі порушень в функціонуванні систем організму жінки, у тому числі і від  нервових розладів, вона сама стає причиною постійного сильного стресу, страхів та депресивного стану жінки. Ость чому такий метод лікування як психотерапія є одним з головних засобів боротьби з цим захворюванням.

Симптоми мастопатії.   Мастопатія починається з розростанням сполучної тканини, при цьому утворюються дрібні вузли та тяжі. Дана форма мастопатії називається дифузною. Головним її проявом є болючість молочної залози, яка виникає перед менструацією та зникає з її початком. Періодично можуть з’являтися кулясті затвердіння у грудях. Нерідко жінки ігнорують ці симптоми, роками не звертаються до лікаря, та роблять небезпечну помилку, так як саме на ранніх стадіях мастопатія вдало піддається консервативному лікуванню,без проведення операції. При подальшому розвитку захворювання у тканинах молочної залози утворюються тугі вузли розміром від горошини до волоського горіха, а іноді і більшого розміру. Дана форма мастопатії називається вузловою. Болі у грудях при цьому починають бути більш інтенсивними, можуть віддавати у плече, пахвову западину. Часом болючим є незначне торкання грудей. З сосків можливе виділення молозива, кров'янистої чи прозорої рідини. При пальпації грудей легко визначається  зернистість тканин, іноді прощупуються болячі вузли. На цій стадії захворювання біль та зміни залози не зникають с початком менструації.

Діагностика мастопатії.   Найдоступнішим засобом діагностики цього захворювання є проведення самостійного огляду та ощупування жінками молочних залоз перед дзеркалом. Самостійне обстеження включає ощупування залоз в положенні стоячи (піднявши руку вверх і закинувши її за голову) та лежачи (під плече підкладається подушка) на предмет порушення симетричності, зміни кольору, венозного малюнку, наявності утворень в залозі. Обстеження починають за рухом по спіралі від пахвової області до соску. Потім слід продовжити обстеження, вертикально зверху вниз м’якими дотиками кінчиків пальців.    Загально визнаними методами діагностики мастопатії є ультразвукове дослідження та рентгенологічне дослідження - мамографія. Ультразвукове дослідження молочних залоз проводять на 9 - 10 добу менструального циклу. Це безпечна процедура, без будь-яких вікових обмежень, та негативного впливу на здоров`я жінки, та дозволяє чітко визначити картину и структуру новоутворювання розмірами від одного сантиметра. При діагностиці пухлин розміром менш  ніж один сантиметр, ультразвукове обслідування часто буває малоефективним. Ультразвукове дослідження молочних залоз можливо робити і в період вагітності жінки та годування груддю дітей.. Мамографія, або рентгенівське дослідження молочної залози, дозволяє точно визначити вид мастопатії та ступінь змін у молочній залозі. Знімок робиться в прямій і боковій проекції на 6 - 10 добу менструального циклу. Здоровим жінкам, старше по віку 40 років, показано проходити  мамографію один раз в два роки. В разі порушення симетричності молочних залоз, зміни їх кольору або венозного малюнку, наявності утворень в залозі, появи болей, жінці необхідно терміново звернутися до лікаря гінеколога по  місцю проживання жінки, та негайно зробити ультразвукове дослідження або мамографію молочних залоз. Вагітним та жінкам, які годують немовля груддю, мамографія суворо протипоказана. В разі, якщо лікар онколог – мамолог підозрює у жінки онкологічне захворювання, необхідно зробити біопсію підозрілої частки залози.  Виділення з сосків також перевіряють за допомогою цитологічного дослідження.

Лікування мастопатії.    В залежності від виду та ступені важксті мастопатії, лікар гінеколог, або лікар – мамолог розробляє план індивідуального лікування, який може бути консервативним або оперативним (хірургічним). Консервативне лікування з використанням негормональних або гормональних препаратів призначається при дифузній мастопатії. Негормональне лікування в поєднуванні з правильним способом життя показано при легких проявах захворювання.  При болях у грудях призначають протизапальні препарати та гомеопатичні засоби.  Гормональне лікування передбачає регулювання рівня гормонів жінки, а саме, естрогенів, прогестерону та пролактину для стабілізації гормонального фону. При дифузній мастопатії заборонені будь-які теплові фізіотерапевтичні процедури, масаж молочних залоз, необхідно виключити загорання жінки як на сонці, так і в солярії.

   Передпухлинні захворювання молочної залози, в першу чергу мастопатії, є дуже розповсюдженими захворюваннями жінок як в світі в цілому,  в Миколаївській області так і в Вознесенському районі. На кінець 2016 року на диспансерному обліку у лікарів-гінекологів закладу охорони здоров’я Вознесенського району знаходилось 1175 жінки з передпухлинними захворюваннями молочної залози. Таким чином, у кожної  23 жінки,  що проживають в районі, лікарями вже виявлені передпухлинні захворювання молочних залоз, що потребують негайного лікування. За підсумками 2016 року, в області, лікарями маммологами успішно оперативно оздоровлено 12 жінок,що складає 0.3%, а 195 жінок, або 16.6%, пройшли курс консервативного, неоперативного лікування. Знято з обліку в зв’язку з одужанням 262 жінкі, що складає 22.3%

   По своїй суті, мастопатія – це доброякісне новоутворення молочної залози. Такі захворювання періодично виникають у жінок, ростуть, зменшуються та зникають. Але, не рідко, вони можуть стати першою ланкою в ланцюзі перетворення доброякісної пухлини в злоякісне новоутворення. Практично кожна жінка, у якої діагностовано передпухлинні захворювання молочної залози, у тому числі і мастопатія може потрапити, в майбутньому, в число хворих у яких може бути розвинутися рак молочної залози. Тому жінки с діагнозом «мастопатія» відносяться до групи осіб з підвищеним ризиком ракових захворювань, вини мають бути під постійним наглядом, обстеженням та лікуватися у лікаря - гінеколога та лікаря - мамолога.

    Дорогі жінки! Збережіть своє здоров`я та красу. Зверніться за консультацією до лікаря гінеколога вчасно і живіть довго та щасливо

 

 

Онковідповідальний лікар КУ «Вознесенська ЦРЛ»                                    Колєсова Н.М.                                                                                   

 

Дата: 02.10.2017 / Переглядів: 853 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -