ІМУНІЗАЦІЯ ЗБЕРІГАЄ ЖИТТЯ

Імунопрофілактика – це метод індивідуального чи масового захисту населення від інфекційних хвороб шляхом створення або підсилення імунітету. Вона може бути специфічною (вакцинація/імунізація), спрямованою проти конкретного збудника, та неспецифічною (активація імунної системи в цілому медикаментозними чи немедикаментозними засобами).

Вакцинація – одна з найбільших досягнень системи охорони здоров’я всіх часів. В наші дні, як і раніше, інфекційні хвороби залишаються однією з головних причин смертності у світі, щорічно забираючи 14-17 мільйонів людських життів. Ці цифри могли б бути в багато разів вищими, якби не винахід вакцин. Це дозволило медикам отримати перемогу над багатьма недугами, хоча про деякі з них ми вже встигли забути. Інші хвороби зустрічаються настільки рідко, що створюється ілюзія, що вони перестали бути страшними і небезпечними, а значить і захищатися від них тепер немає необхідності. Проте, не слід забувати, що благополучна епідеміологічна ситуація досягнута багато в чому завдяки застосуванню вакцини (щеплень).

Вакцинопрофілактика є одним із ефективних методів боротьби з інфекційними хворобами, так як знижує дитячу смертність від ряду інфекцій і збільшує тривалість життя в усіх соціальних групах.Сьогодні вже відомо 27 захворювань, від котрих існують методи профілактики саме за рахунок вакцинації.

Відповідно до вимог Всесвітньої організації охорони здоров’я населення повинно бути охоплено профілактичними щепленнями не менше ніж 95%. Лише при таких відсотках імунізації населення можливо досягти високого рівня колективного імунітету та не допустити погіршення епідемічної ситуації.

Загальнодержавною програмою імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2010-2015 роки визначено порядок проведення профілактичних щеплень та перелік інфекційних захворювань (туберкульоз, коклюш, дифтерія, правець, кір, епідемічний паротит (свинка), краснуха, гепатит В, поліомієліт, грип, гемофільна інфекція, пневмококової інфекція), щеплення від яких є обов'язковими і безкоштовними для всіх громадян і входять до Національного календаря профілактичних щеплень.

Необхідно пам’ятати, що кашлюк найбільш небезпечний для дітей грудного віку, особливо протягом перших 6-ти місяців життя, коли його перебіг має найтяжчий характер та серйозний прогноз щодо подальшого розвитку дитини через часті зупинення дихання, гіпоксичне ураження мозку, а також часте важке ускладнення – пневмонію. Саме з таких позицій обґрунтованою є необхідність проведення вакцинації дітей у якомога ранньому віці (в Україні відповідно до календаря профілактичних щеплень – з двох місяців).

Знайте, сучасні вакцини ефективні, безпечні і мають низьку реактогенність, тому протипоказання до щеплень обмежені і визначити їх може тільки лікар. Кожен громадянин (батько, мати) повинен заповнити бланк добровільно інформованої згоди на проведення профілактичного щеплення або відмови від неї. 

Шановні батьки!

Пам'ятайте, відмовляючись від вакцинації, Ви ризикуєте здоров'ям та життям Вашої дитини і позбавляєте його законних прав на захист від небезпечних інфекційних захворювань, які можна попередити засобами специфічної профілактики.

Відмова від щеплень загрожує епідеміями вже забутих хвороб. Повернуться хвороби, які нині вже вважаються практично подоланими, такі як поліомієліт. Кір та дифтерія   можуть набути форми епідемій. Жодна країна світу ще не відмовилася від імунопрофілактики. До календаря включено чотири розділи - щеплення за віком, станом здоров’я, щеплення, які проводяться за епідемічними показами, рекомендовані щеплення. Нині проводиться імунопрофілактика від 10 інфекцій – туберкульозу, поліомієліту, кашлюку, дифтерії, правця, кору, паротиту, краснухи, гепатиту В і гемофільної інфекції (ХІБ - інфекція). Гемофільна інфекція може викликати тяжку форму пневмонії у дітей раннього віку, летальність при якій становить до 25%. Із загального числа захворілих на ХІБ-менінгіт, до 30% дітей помирають, а у тих, що вижили, 10-35% дітей залишаються інвалідами (паралічі, туговухість). Крім того, ХІБ є однією з основних причин сепсису, які також можуть призвести до смерті інфікованої дитини.

На сьогодні в Україні зареєстрована комбінована вакцина для профілактики дифтерії, кашлюку, правця та гемофільної інфекції типу В (АКДП+ХІБ). Застосування комбінованої вакцини дозволить зменшити кількість ін’єкцій дітям до року.

Збудник кору може уразити ЦНС ( центрально-нервову систему), унаслідок чого виникає таке тяжке ускладнення, як енцефаліт, що часто закінчується смертю. У разі легшого ураження ЦНС у середньому в 1 на 1000 перехворілих виявляють чітко виражене пригнічення інтелектуального розвитку. Тому, заходи, щодо запобігання захворюванню на кір, є однією з важливих умов збереження і нормального інтелектуального розвитку людської нації.

Виконання в повному обсязі профілактичних щеплень проти інфекційних захворювань, які контролюються засобами специфічної профілактики, дозволить створити ефективний захист від них та запобігти тяжким ускладненням.

Зараз часто на сторінках газет піднімається питання користі і шкоди щеплень, і як правило, безпідставно стверджують, що щеплення шкідливі, завдають шкоди здоров’ю, а тому що люди не бачать хворих, того, як важко протікають хвороби і які ускладнення вони дають, то складається враження, що небезпеки ніякої немає й можна не прищеплюватися. Ось такі розмови, обговорення й окремі випадки, які мусуються – слугують ґрунтом для зросту числа відмовників, а це дуже погано. Якщо ми не переборемо зараз цей бар’єр і люди будуть продовжувати відмовлятися від імунізації, то ми вже будемо не профілактикою займатися, а боротьбою з епідемією інфекції, і Україну будуть наводити, як негативний приклад боротьби з інфекційними хворобами.

Районний педіатр 

Юрченко Л.М.

 

Дата: 12.04.2017 / Переглядів: 656 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -