Категорія -> Охорона здоров'я -> Новини медицини
ТУБЕРКУЛЬОЗ
Туберкульоз позбавляє людей життя впродовж тисячоліть. Вона мучила єгиптян у дні розквіту правління фараонів. Про неї писали Гомер, Гіппократ, Авіцена. Від XVIII до початку XX століття туберкульоз був основною причиною смерті.Сьогодні медики теж б’ють на сполох, бо в Україні ще в 1995 році була зафіксована епідемія туберкульозу, яка і донині невпинно прогресує. Кількість хворих складає близько 1,4% населення.
Ситуація щодо туберкульозу в Україні досить складна. Туберкульоз не є тільки медичною проблемою. Це – проблема соціальна, яка віддзеркалює соціально-економічний стан країни, культурно-освітній рівень та благополуччя населення, ступінь розвитку охорони здоров’я, у тому числі і фтизіатричної служби. І ця недуга останнім часом викликає велике занепокоєння в Україні.
До факторів, що сприяють розвитку туберкульозу, відносяться:
- недостатнє і неповноцінне харчування,
- нестача вітамінів,
- часті простудні захворювання,
- постійний стрес та куріння.
Існує також група соматичного ризику захворювання на туберкульоз – це хворі на цукровий діабет, виразкової хвороби шлунка та 12-палої кишки, хронічними неспецифічними захворюваннями легень (наприклад, хронічний бронхіт), з ВІЛ-інфекцією.
Великий ризик захворювання на туберкульоз серед групи соціального ризику:
- це мігранти,
- особи без певного місця проживання,
- особи, що прибули з виправно-трудових установ,
- наркомани і зловживання алкоголем.
Отже, якщо ви в себе виявили:
- стійкий кашель із виділенням мокротиння,
- тривале підвищення температури тіла,
- швидка втома,
- втрата апетиту та безпричинне схуднення,
- потовиділення, особливо вночі,
- задишка,
- кровохаркання - (в частині випадків, особливо на початку хвороби, туберкульоз може розвиватися безсимптомно або виявляється лише один із симптомів) – якомога швидше зверніться до лікаря.
Вчасно розпочате лікування є запорукою повного вилікування. Своєчасно виявлений хворий, що одержує повноцінне лікування, через 6-8 тижнів не є джерелом інфекції. Туберкульоз може бути не виліковним, якщо перервати лікування, вживати протитуберкульозні препарати хаотично чи зловживати алкоголем, наркотиками. При таких умовах хвороба переходить у хронічну форму, яка дуже важко піддається або зовсім не піддається лікуванню протитуберкульозними препаратами.
З метою раннього виявлення туберкульозу використовують наступні методи:
- туберкулінодіагностика,
- флюорографія,
- мікроскопія мазка мокротиння.
Навіть коли людина почуває себе добре, варто один раз у рік пройти флюорографічне обстеження. 1 раз у 6 місяців флюорографію повинні проходити особи з вищевказанної «групи ризику» щодо туберкульозу (хворі на часті пневмонії, цукровий діабет, виразкову хворобу шлунку, ВІЛ-інфіковані та інші). Туберкулінодіагностика (реакція Манту) проводиться щорічно дітям і підліткам. Мікроскопія мазка мокротиння на наявність бактерій туберкульозу проводиться хворим при тривалому кашлі, при підозрі на туберкульоз.
Щоб не захворіти на туберкульоз в умовах епідемії необхідно:
повноцінно харчуватись,
не мати шкідливих звичок,
займатися спортом і загартовуватись,
проводити більше часу на свіжому повітрі,
утримувати квартиру в чистоті і частіше провітрювати,
дотримуватись правил особистої гігієни при використанні молока і м’яса, надійно піддавати їх термічній обробці.
Будьте пильні! Дорослі, навчайте дітей особистої гігієни і попередження туберкульозу, не забувайте 1 раз у рік завести дитину у прищеплювальний кабінет своєї амбулаторії,щоб зробити пробу Манту. Дітям 7-ми років треба зробити ревакцинацію вакциною БЦЖ, якщо у них негативна проба Манту. Не забувайте самі 1 раз на рік зробити флюорографію грудної клітки.
Несвоєчасне звернення хворих до лікаря, небажання населення вчасно проходити періодичні медичні огляди, зокрема флюорограграфічне обстеження легень призводить до пізнього виявлення хворих на туберкульоз із поширеним, деструктивним процесом, масивним бактеріовиділенням.
Пам’ятайте, ваше здоров’я – у ваших руках!
БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!
Сектор з питань ОЗ УСЗН ВМР
Дата: 04.04.2017 / Переглядів: 659 / Комментарії - 0 шт.