Профілактика онкологічних захворювань

В України 4 лютого 2017 року проводитиметься Всесвітній день боротьби проти раку, оголошений «Міжнародним союзом боротьби з онкологічними захворюваннями». Мета цього дня в усьому світі - це підвищення уваги людей до такого захворювання як «Рак»,одного з найпоширеніших і смертельних захворювань сучасної цивілізації.

Не можна думати що рак невиліковний. Звертаючи увагу на профілактику, виявлення і лікування цього захворювання на ранніх стадіях, можна досягти гарних результатів, а в деяких випадках і повного одужання.

Профілактиці онкологічних захворювань приділяється особлива увага, так як згідно зі статистикою рівень онкологічної захворюваності та смертності дуже високий. У м.Вознесенську та Вознесенському районі захворюваність на онкологію одна з найвищих в Миколаївській області. Кожен сороковий житель міста хворіє на онкозахворювання.

Кількість онкохворих збільшилася в порівнянні з попереднім роком з 1978 хворих до 2072 хворих.

Зросла захворюваність на онкологію за останній рік з 402,8 на 100 тисяч населення до 458,7 на 100 тис. населення. Особливе занепокоєння викликає виявлення онкопатології в тій стадії, коли вже показано лише симптоматичне лікування.

Кількість занедбаних випадків онкозахворювання в 2016 році склало: по м Вознесенську 16,1%, практично на рівні минулого року, по Вознесенському району 29,2%, кількість запущених випадків збільшилася на 28,0%. Серед чоловіків кількість випадків раку передміхурової залози, нирок, щитовидної залози, меланоми шкіри, травного тракту, легенів стало значно більше. Жінки онкозахворюваннями хворіють частіше. До них відносяться онкозахворювання молочної залози, шкіри, тіла матки, шийки матки, ободової кишки.  

За останні кілька років приріст онкозахворювань серед жінок зріс на 11%. Для виявлення та попередження онкозахворювань значна роль належить медичним профоглядам.

Особлива роль відводиться виявленню та лікуванню так званих передракових захворювань.

Треба пам'ятати, що крім лікування передракових захворювань необхідно також і динамічне спостереження за цими хворими. А це залежить не тільки від лікаря, але і від самого хворого, тобто як часто цей хворий проходить профогляди. Наприклад, фіброзно-кістозна мастопатія, якщо не лікувати призводить до раку молочної залози. Або досить часто зустрічається міома матки, що теж призводить до онкологічних захворювань. Якщо проходити медичні профілактичні огляди час від часу, то розгледіти небезпеку у вигляді онкозахворювань важко. Профогляди треба проходити регулярно, тоді це дозволить не стати жертвою не лише онкозахворювань, а й інших захворювань, які відбирають у людей життя.

У 2016 році з 28 жінок, у яких вперше встановлено діагноз раку молочної залози, у 24 жінок (85,7%) це захворювання виявлено в І-ІІ стадії при профоглядах . З 8 чоловіків з вперше встановленим діагнозом раку передміхурової залози, у 7 хворих (87,5%), захворювання виявлено при профоглядах в І-ІІ стадії. Ефективність регулярного профілактичного медичного огляду та спостереження за своїм здоров'ям підтверджує статистика. Наприклад, якщо онкозахворювання виявлено на І-й стадії, то 90-96% випадків з 100 чоловік виліковується, а коли на 2-й стадії - то 80% лікування, на 3-й стадії - лише 25-30%. У разі 4-й стадії, на жаль, шанси вилікування дуже низькі. Треба пам'ятати, що якщо в роботі організму з'явилися якісь «збої», це повинно насторожити людину і вона повинна звернутися до сімейного лікаря для детального обстеження.

Існують два види профілактики онкозахворювань - первинна і вторинна. Основою профілактики онкозахворювань, якій приділяється велика увага була і залишається вторинна профілактика - це раннє виявлення і своєчасне лікування хворих на онкопатологію. Більшість онкозахворювань піддаються лікуванню при їхньому своєчасному виявленні. Досвід показав, що диспансерний метод найбільш ефективний. Він дозволяє активно боротися із захворюваннями такими шляхами:

Цільові профілактичні огляди проводяться для раннього виявлення передпухлинних захворювань і злоякісних новоутворень, хронічних неспецифічних захворювань, ендокринних захворювань та ін.

Злоякісні новоутворення і передпухлинні захворювання можуть виявляти:

- При обстеженні організованих груп населення (які працюють на підприємствах, в офісах і т.д.);

- Під час попередніх медоглядів осіб, які поступають на роботу;

- При відборі потребують санаторно-курортного лікування;

Крім цього, існують індивідуальні онкологічні профілактичні огляди хворих, які звертаються до сімейного лікаря, до вузьких спеціалістів або при стаціонарному лікуванні. Індивідуальні огляди в порядку звернення до сімейного лікаря можуть сприяти охопленню цим видом профоглядів значної частини населення. В стаціонарах профілактичні огляди в порядку онконастороженості проводяться всім хворим, котрі вступили в будь-яке відділення. Таким чином, хочеться підсумувати, що всім жителям м.Вознесенська і Вознесенського району в обов'язковому порядку один раз на рік треба проходити флюорографію, двічі на рік бути у лікаря дерматолога, стоматолога, робити ультразвукове або рентгенологічне обстеження, фіброгастроскоп, а ще один раз в рік здавати кров на маркер ПСА - чоловікам (простато-специфічний антиген). Жінкам треба хоча б раз на рік робити ультразвукове обстеження молочних залоз, проходити огляд у гінеколога, проводити кольпоскопію, а також робити цитологічний мазок з шийки матки. Проходити профілактичні огляди необхідно щорічно у сімейного лікаря. Не забувати вчасно звертатися до лікаря з приводу будь - якого захворювання або порушення здоров'я, не займатися самолікуванням. Суворо виконувати всі рекомендації лікарів з обстеження та лікування захворювань, в першу чергу тих, які можуть бути передпухлинними.

Онковідповідальний лікар КУ «Вознесенська ЦРЛ» Колєсова Н.М.

Дата: 03.02.2017 / Переглядів: 1117 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -