Категорія -> Охорона здоров'я -> Новини медицини
Як вберегтись від раку
Статті починають зі статистики захворюваності на рак, в основному, невтішної. В Україні щодня реєструють 450 нових випадків раку, і загалом онкологічні захворювання наявні у 1 млн. українців. У вашому організмі кожного дня відбуваються мутації ДНК і утворюються ракові клітини. Рак не розвивається, в нормі імунні клітини швидко виявляють нетипові клітини і позбуваються їх. Якщо ж імунітет ослаблений і пропускає цей момент, розвивається захворювання.
Тому основні зусилля у боротьбі з раком повинні спрямовуватись на ведення здорового способу життя, який би підтримував нормальну роботу імунітету. Ключовими є здорове харчування (і підтримка нормальної маси тіла), відмова від паління, регулярна фізична активність і оптимізм).
Паління
Дуже шкідливими є смоли, які виділяються при спалюванні тютюну. Вони накопичуються у тканинах, викликаючи запалення. Проте клітини імунітету проти них безсилі – вони їх не можуть перетравити, і просто виснажують імунітет. Крім того, нікотин звужує судини, а кисень дуже необхідний для роботи клітин імунітету. А це створює чудові умови для розвитку і розмноження ракових клітин. А якщо ще порахувати, скільки грошей ви витрачаєте на рік на сигарети… А і дійсно, порахуйте!
Харчування та фізична активність
Про здорове харчування можна довго. Якщо воно здається зовсім недоступним з фінансових причин, згадайте у скільки Вам обходиться паління, додайте приблизні витрати на чіпси, сухарики, алкоголь, цукерки і переведіть цю суму у кілограми м’яса, яких Ви не доїли. Крім того, важливо вживати у їжу рибу, джерело ненасичених жирних кислот. Або приймати їх курсами у вигляді риб’ячого жиру. І звичайно, не слід забувати про свіжі овочі та фрукти.
Найважливіше у фізичній активності – регулярність. Рідкісні вилазки до спортзалу чи на город з ударною працею так само шкідливі, оскільки є стресом для організму. Навіть 30 хвилин розминки 3 рази на тиждень зменшують ризик захворювань та покращують самопочуття.
Профілактичні огляди
Згідно з даними Національного канцер-реєстру за 2014 рік, 29,8 % випадків раку виявлені саме під час профілактичних оглядів, по м. Вознесенську 28,7% в 2016р.; 32,6% в 2015р., тому ними не слід нехтувати.
В Україні прийнято щорічно проходити ФЛГ та онкоогляд: для жінок у гінеколога, додатково з 25 років – УЗД молочних залоз, а з 40 років – мамографію; для чоловіків після 35 років – у проктолога (бажаним також є аналіз ПСА). Не вважайте, що це занадто, у Японії, багатьох країнах Європи профілактично раз у 1-2 роки «ковтають зонд».
Лише 1/3 жінок проходить профогляди у гінеколога. Більшість же жінок звертаються до гінеколога тільки раз у два-три роки. Багатьом процедура огляду неприємна чи змушує соромитись, але вона дозволить виявити рак шийки матки на ранніх стадіях.
ФЛГ – не забаганка лікаря, і це не просто для галочки. Доза випромінювання не зашкодить Вам, але щорічне проходження допоможе виявити туб вогнища і рак легень на ранніх стадіях. У 102 кабінеті поліклініки можна пройти його кожного дня з 8.30 до 13.30, тільки візьміть з собою будь-яке посвідчення особи з вашою фотографією (паспорт, водійські права, посвідчення).
Самостійні огляди
Пильнуйте за своїм здоров’ям постійно – щомісяця оглядайте молочні залози (до речі, дуже рідко, але і в чоловіків трапляється рак молочних залоз) та шкіру. Слід звернутись до сімейного лікаря, який скерує вас до дерматологога, якщо Ви виявите нові родимки або давні, у яких різко змінилась форма, край став нерівним і нечітким, вони почали кровоточити, змінили забарвлення, різко збільшились, випало волосся, що з неї росло, чи з’явились кірочки, свербіж, біль або почервоніння.
Ця стаття написана до Всесвітнього дня боротьби з раком, який відзначають 4 лютого. Основною мета полягає у тому, щоб нагадати: це потрібно робити кожен день. Зрештою, долати не рак, а боротись за своє здоров’я, і часто навіть з самим собою.
Головний лікар КУ «Вознесенський МЦ ПМСД» Дяченко Т.В
Дата: 03.02.2017 / Переглядів: 770 / Комментарії - 0 шт.