Категорія -> Охорона здоров'я -> Управління Держспоживслужби у Вознесенському районі
Увага! Пташиний грип
Відповідно до оперативної інформації Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області на водоймищі в с. Чортория Кіцманського району Чернівецької області було зареєстровано падіж лебедів. При дослідженні відібраних проб біоматеріалу в Державному науково-дослідному інституті з лабораторної діагностики та ветеринарно- санітарної експертизи (м. Київ) 02.01.2017 року встановлено діагноз на грип птиці.
З метою координації дій з локалізації та ліквідації спалаху грипу птиці 03.01.2017 проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кіцманській райдержадміністрації, рішенням якої затверджено план з ліквідації захворювання, визначені межі епізоотичного осередку, зон захисту та нагляду. В осередку захворювання вживаються заходи з локалізації та недопущення поширення вірусу пташиного грипу ( карантинні обмеження, зонування, клінічні обстеження птиці та лабораторні дослідження біоматеріалу від птиці що знаходяться в зонах захисту та спостереження.
Грип птиці – гостре високо контагіозне вірусне захворювання сільськогосподарської, синантропної та дикої птиці, що характеризується пригніченням, септицемією, ураженням респіраторних органів і шлунково-кишкового тракту та великою загибеллю птиці. Епізоотична ситуація щодо особливо небезпечної хвороби птиці ускладнилася.
Сприятливі до грипу птиці – кури, качки, цесарки, перепели, буревісники, фазани, горобці, лебеді, чайки.
Збудник грипу птиці – це РНК – вірус, який має спорідненість з вірусами грипу людини, коня, свині та унікальну здатність змінювати свою антигенну і патогенну структуру. Пташиний грип – це інфекційна хвороба птиці, визвана одним із штамів вірусу грипу, типу А. 15 підтипів вірусу грипу можуть визвати хворобу птиці, високу патогенність мають підтипи Н5 і Н7. Гине вірус при температурі 70*С. Мігруюча водоплавна птиця – частіше всього дика качка являється природним резервуаром вірусу пташиного грипу та ці птиці менше всього сприятливі до інфекції.
Генетична реаосортація збудника грипу може відбуватися у мігруючих, що вільно живуть, диких птахів з наступним інфікуванням домашньої птиці.
Джерело інфекції – є хвора і перехворіла, а також водоплавна птиця без клінічних ознак захворювання. Інкубаційний період триває 1-7 днів.
Факторами передачі збудника є інфікована обмінна тара, корми, інкубаційні яйця, туші, пір’я. Механічними переносниками можуть бути обслуговуючий персонал, комахи, пухоїди, синантропні птахи ( голуби, горобці, ворони, галки ) та дика перелітна птиця, гризуни.
Смертність птиці може досягати до 100%. Хвороба проявляється хрипами, а також посинінням видимих слизових оболонок, гребня, сережок, набряком голови та діареєю.
Вірус виділяється у навколишнє середовище зі слиною, носовим сектором і послідом.
Вірусоносійство у перехворілої птиці триває 2-3 місяці. На інфікованому пір’ї вірус зберігає патогенність 8-20 днів, у крові та ексудаті в запаяних ампулах у ліофілізованому вигляді – більше 2 років.
Основні заходи щодо профілактики високопатогенного грипу птиці :
- Утримувати птицю в домашніх садибах у закритому режимі ;
- Обмежити вільного випасу ( вигулу ) домашньої птиці ;
- Обмежити контакти домашньої птиці з дикою під час вигулу на присадибних ділянках, на водоймищах ;
- Придбання птиці здійснювати лише при наявності ветеринарного документа підтверджуючого епізоотичне благополуччя.
- Обладнати вхід до садиби дезінфікуючим килимком, заправлений дезінфікуючим розчином ( 3% розчин їдкого натру (каустична сода), 3% розчин хлорного вапна ).
- При догляді за птицею, мати спецодяг та спецвзуття ;
- Своєчасно проводити дезінфекцію пташників та подвір’я ;
- Трупи загиблої птиці заборонено викидати за межі присадибних ділянок та на сміттєсвалище, загиблу птицю спалювати та захороняти ;
У випадку підозри грипу птиці в господарстві чи приватному секторі терміново повідомляти ветеринарну службу Вознесенського району, щодо вжиття необхідних ветеринарно-санітарних заходів по локалізації і ліквідації вогнища інфекції.
Звертатися за адресою м. Вознесенськ вул. Зої Космодем’янської, 2.
Телефони гарячої лінії : 4-02-14, 4-46-43, 4-26-73 , 4-01-00.
Управління Держпродспоживслужби у Вознесенському районі
Дата: 04.01.2017 / Переглядів: 779 / Комментарії - 0 шт.