Категорія -> Об'єднання територіальних громад -> Новини
Точка зору: про об’єднання громад з позиції громадських експертів
Протягом липня-вересня 2016 року в шести регіонах України проводилося міжрегіональне дослідження на тему «Участь громадськості в об’єднанні та розвитку територіальних громад»: у Волинській, Дніпропетровській, Львівській, Луганській, Миколаївський та Одеській областях.
Метою дослідження було оцінка ситуації в процесі об’єднання громад в цих регіонах: що добре, що погано, в чому причини успіху чи невдачі окремих громад у цьому процесі?
Кінцевим результатом передбачалося розробка рекомендацій до органів центральної та місцевої влади : що необхідно зробити на всіх рівнях влади – Верховній Раді, Кабінету Міністрів України, органам місцевого самоврядування для удосконалення процесу об’єднання громад в усіх областях України.
Дослідження проводили 11 експертів Всеукраїнської Асоціації сприяння самоорганізації населення та Одеського інституту соціальних технологій за участі регіональних партнерських організацій і за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження.
Особливість дослідження полягала в тому, що проводилося опитування, анкетування представників влади та представників громадськості окремо щодо їх відношення до процесу об’єднання громад.
Всього було досліджено 46 територіальних громад. При цьому увага була приділена не тільки тим громадам, що вже об’єдналися ( 20 громад), а і тим, що планують об’єднатися (12 громад) , і тим, що спробували об’єднатися , але зазнали невдачу ( 14 громад).
В Миколаївській області дослідження було проведено у Куцурубській об’єднаній громаді (Очаківській район), Прибужанівській сільській раді (Вознесенський район), Доманівській селищній раді (Доманівській район), Галицинівській сільській раді (Войтівський район) – ці громади знаходяться в процесі об’єднання ; та у місті Вознесенську та Вознесенському районі, як громадах, яким не вдалося об’єднатися.
Які ж загальні результати дослідження по 6-ти областях України?
- За результатами опитування громадян – 40,6% мешканців підтримують об’єднання, 44,6% - проти.
- За результатами інтерв’ю’ю з представниками влади – 57 % мешканців зацікавлені в об’єднані з іншими громадами.
- Основні аргументи «за» - буде більш потужний бюджет, покращаться соціальні послуги , буде більш багата громада.
За результатами опитування і представників влади і мешканців – 33% експертів зазначили, що в їх громадах відчувався спротив об’єднанню.
Основні аргументи «проти» - закриють бюджетні установи та підприємства, будуть втрачені робочі місця, периферійні села чекає занепад, недовіра до центральної влади, страх перед новим,нерозуміння перспектив.
Основною причиною такого ставлення до процесу об’єднання громад експерти бачать у недостатньому інформуванні мешканців громад про реформу з боку місцевої влади та Офісів реформ. За даними дослідження тільки 37,2% мешканців достатньо проінформовані про реформу, а 50,1% - чули про реформу, але не зовсім розуміють її суті.
Головні проблеми, які виникали у процесі громадського обговорення об’єднання громад за думкою мешканців:
- недосконалість законодавчої бази – 10,6%;
- небажання, спротив районної влади – 6,4%;
- віддаленість від центру та основних бюджетних установ – 5,5%;
- байдужість,пасивність людей – 3,7%;
- брак інформації – 3,2%.
З другого боку, 39% представників влади зазначили, що проблем із участю мешканців в консультаціях не було.
Чи зацікавлені місцева влада і представники громади у взаємодії в питанні об’єднання громад ?
- 33,3% громадян вважають,що мешканці зацікавлені і беруть активну участь у процесах прийняття рішень;
- 42,4% представників влади вважають, що місцева влада зацікавлена і постійно консультується з мешканцями;
- 25% опитаних вважають участь громадян у реформі непродуктивною.
Протягом дослідження вивчалися також рішення органів місцевих рад щодо об’єднання, стратегічні документи об’єднаних громад, висвітлення діяльності місцевих рад і досвіду об’єднаних громад в засобах масової інформації та на офіційних сайтах.
Оцінка наслідків процесу об’єднання громад в 20 сільських та селищних радах, які об’єдналися у 2015 році:
- 71,5 % - покращилась якість та доступність послуг, що надаються в громаді після об’єднання;
- 67,8 % - бюджет об’єднаної громади збільшився в декілька разів;
- 60,4 % - додаткові кошти активно використовуються на ремонт соціальних об’єктів;
- 56,7 % - додаткові кошти активно використовуються на ремонт доріг та на роботи з благоустрою.
Підсумки цього міжрегіонального дослідження були підведені на ХІ -й Міжнародній конференції з питань самоорганізації населення «Самоорганізація – шлях до розвитку реформованих громад», яка відбулася 4-5 листопада 2016 року у м. Одеса. В роботі конференції взяли участь представники міжнародних Фондів та Програм з Бельгії, США, Естонії, Грузії, Білорусії, Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів, регіональних громадських організацій та засобів масової інформації .
За результатами обговорення були прийняті рекомендації Верховній Раді України, Кабінету Міністрів, обласним державним адміністраціям та обласним радам, органам місцевого самоврядування об’єднаних громад , інститутам громадянського суспільства та засобам масової інформації.
(З матеріалами дослідження детальніше можна ознайомитися на сайті Асоціації сприяння самоорганізації населення samoorg.com.ua)
Тетяна Зелінська, голова
ГО «Вознесенська асоціація
розвитку місцевої демократії»
Дата: 15.11.2016 / Переглядів: 742 / Комментарії - 0 шт.