Об’єднання громад – це тільки перший етап реформи децентралізації влади
Багато хто вважають, що добровільне об’єднання громад - це і є децентралізація влади.
Чому це не так? Що таке децентралізація влади? Для чого необхідне добровільне об’єднання громад? Що таке спроможні громади? Як правильно провести процедуру цього об’єднання і як правильно реорганізувати сільські ради після наступних виборів в об’єднанних громадах?
Про це йшла мова на тренінгу 10-12 листопада 2016 року в місті Миколаєві, який був організований МГГО «Фонд розвитку міста Миколаєва» для сільських голів та громадських організацій Миколаївської області.
Від Вознесенського району в ньому взяли участь голови сільських рад Трикрат, Таборівки, Новогригорівки та Дорошівки, представники окремих громадських організацій.
Тренінг проводили викладачі Одеського регіонального інституту державного управління НАДУ при Президенті України С.Є. Саханенко та О.В.Галинська.
Сільські голови отримали відповідь на цілий ряд питань , що стосувалися порядку створення об’єднаних територіальних громад, проведення виборів та перших сесій, бюджетних та кадрових питань, порядку внесення змін до Перспективних планів, а також були ознайомлені з етапами проведення реформи децентралізації влади.
Добровільне об’єднання громад – це тільки перший етап реформи, який має закінчитися 25 жовтня 2017 року другими виборами в місцевих громадах.
Після цього почнеться другий етап реформи - формування районів в областях України. Але ці райони будуть створюватися за іншим принципом, ніж ті, що є на сьогодні. Наприклад, в Миколаївській області будуть створені всього 4 укрупнені райони зі своїми повноваженнями. Всього ж по Україні із 486 районів буде створено 100-120 нових районів з мінімальною кількістю населення 150 тис.жителів, за наявності госпітальних та освітніх округів.
І цей етап реформи має закінчитися 1 березня 2018 року. В цей же час має бути завершений і другий етап бюджетної децентралізації, коли всі громади будуть мати чітко визначені свої джерела доходів і свої видатки, які не зможуть передаватися між різними рівнями бюджету. Наприклад, сьогодні освітня субвенція приходить на районний рівень і розподіляється майже рівноцінно між усіма школами, незважаючи на потреби кожної школи окремо.
А після об’єднання кожна громада виходить на прямі бюджетні відносини з Міністерством фінансів і отримує кошти безпосередньо на свою школу, на свою громаду.
Цікавою новиною для сільських голів була інформація про те, що жодна об’єднана громада не буде підпорядковуватися іншій ( як сьогодні підпорядковуються райдержадміністрації чи районній раді). Кожна громада буда самостійна у вирішенні своїх питань і виконанні своїх повноважень.
І нарешті, третій рівень децентралізації – перехід областей у формат регіонів. На сьогодні в Україні існує 24 області, АР Крим, міста Київ та Севастополь з особливим статусом. Є декілька варіантів створення регіонів, але вони знаходяться в процесі обговорення. Це знову буде 5-6 укрупнених регіонів зі своїми правами і повноваженнями.
Але знову ж, ці повноваження будуть зовсім інші ніж зараз. І сільському чи селищному голові не потрібно бути їхати в Київ чи Миколаїв, щоб отримати дозвіл на ремонт чи будівництво об’єктів на своїй території.
Результатом проведення реформи децентралізації буде чітке розмежування повноважень двох рівнів влади – Президентської та Парламентської. В нових громадах, районах і регіонах будуть чітко встановлені права та повноваження кожного органу місцевого самоврядування, а мешканці сіл, селищ та міст зможуть отримувати всі адміністративні та соціальні послуги за місцем проживання.
Але для цього необхідно зробити перший крок – добровільно об’єднатися в спроможну громаду, сільській раді стати повноправним господарем на своїй території з правами та відповідними коштами та забезпечити своє населення якісними послугами.
11 грудня 2016 року відбудуться вибори в Прибужанівській сільській та Олександрівській селищній раді.
18 грудня 2016 року відбудуться вибори в Бузькій сільській раді
Всього по Україні вибори пройдуть у 225 сільських та селищних радах.
Впевнена, що знання , отримані під час тренінгу допоможуть лідерам громад чітко провести вибори в своїх громадах. А жителям цих сільських рад бажаю зробити правильний вибір голови об’єднаної о громади, бо від цього залежить майбутнє вашого села і ваших дітей.
(P.S. Наступний тренінг відбудеться у лютому 2017 року, оголошення на сайті Фонду розвитку міста Миколаєва)
Тетяна Зелінська, учасник тренінгу,
голова ГО «ВАРМД»
Дата: 15.11.2016 / Переглядів: 1341 / Комментарії - 0 шт.