14 листопада – Всесвітній день боротьби з діабетом

  Діабет - серйозна загроза громадському здоров'ю. Але діабет можна лікувати і велику частину випадків захворювання можна запобігти.
За відсутності лікування, захворювання швидко прогресує. Воно супроводжується появою болю в кінцівках і виразок внаслідок ураження периферичних нервів і судин. Тяжкі ускладнення цукрового діабету - втрата зору внаслідок ураження судин сітківки ока, а також ураження ниркових клубочків з порушенням функцій нирок і розвитком ниркової недостатності.
Причиною виникнення діабету є порушення вуглеводного обміну в організмі: підшлункова залоза не здатна утворювати необхідну кількість інсуліну або виробляти інсулін потрібної якості.
Діабет поділяється на два основних типи: інсулінозалежний (I тип), раніше званий юнацьким, і інсулінонезалежний (II тип), або діабет дорослих.
Діабет I типу виникає частіше у людей у віці до 30 років, на нього страждають в середньому 10-15% від загального числа хворих.
На діабет II типу страждає переважна більшість хворих (близько 85%). Причому з загального числа хворих приблизно 15% мають нормальну вагу, інші мають ожиріння. Іншими словами, надлишкова вага і діабет майже завжди йдуть поряд.
      Основні симптоми цукрового діабету:
- підвищений рівень цукру в крові;
- посилене утворення сечі;
- різка втрата ваги;
- сонливість;
- постійна сильна спрага;
- сухість шкіри та слизових оболонок;
- відчуття голоду;
- свербіж шкіри;
- нудота, блювання;
- біль у животі;
- запах ацетону з рота.
      Самопочуття погіршується, млявість, сонливість переходять до несвідомого стану, розвивається найважчий стан цукрового діабету - діабетична кетоацидотична кома.
Регулярно перевіряйте свій рівень цукру у крові, ЯКЩО:
- вам за 40;
- ви маєте зайву вагу;
- серед ваших родичів є хворі на діабет.
    Кожна людина повинна раз на рік робити аналіз крові "на цукор". Нормальний рівень цукру у крові - не більше ніж 5,5 ммоль/л. Враховуючи унікальність розвитку захворювання у кожної людини, правильне лікування може призначити саме лікар. Життя з діабетом має декілька основних елементів. Один з найголовніших - позитивний життєвий настрій.
    Харчування при діабеті.
    При діабеті I типу особливих обмежень в їжі немає, але тільки за умови правильного підбору дози інсуліну. Доки ж доза не підібрана, краще взагалі утриматися від солінь, солодкої, гострої і жирної їжі. Зрозуміло, не слід забувати, що харчування при цьому типі діабету має бути збалансованим і здоровим.
      
При діабеті II типу фахівці рекомендують виключити з їжі такі продукти:
- білий хліб, пиріжки та вареники;
- цукор, кондитерські вироби;
- солодкі газовані напої і солодкі соки;
- сало, свинину і вироби зі свинини;
- картоплю і рис;
- ізюм, фініки, банани, інжир, курагу, виноград, хурму, диню й абрикоси.
Крім того, варто обмежити споживання смажених, гострих, солоних і консервованих продуктів. Ретельно контролюйте споживання жирів (не більше 10% калорій щодня). Жири провокують розвиток хвороб серця, до яких діабетики мають схильність.
      
Продукти, корисні для діабетиків:
Усім діабетикам без винятків показані свіжі овочеві соки. Найкращим соком для діабетиків є сік селери, петрушки і кропу. Сік з цих складових чудово допомагає стабілізувати рівень цукру в крові.
Продукти, рекомендовані до споживання:
- варена нежирна яловичина;
- нежирна риба, бажано запечена в духовці або варена;
- куряче м'ясо (вживання шкури від курки слід виключити);
- чорний хліб;
- яйця курячі (не більше 4 шт. на тиждень);
- крупи: вівсяна, гречана, перлова, пшенична;
- грейпфрут;
- сік томатний, зелений чай;
- капуста (білокачанна і/або цвітна), кабачки, огірки, баклажани;
- цибуля, петрушка, кріп;
- кислі яблука, мандарини, сливи, кавуни і ягоди в обмеженій кількості.
Алкоголь. Оскільки алкогольні напої можуть призвести до різкого зниження рівня цукру в крові, діабетикам не радять вживати їх часто, але зовсім відмовлятися від спиртного не обов'язково. Потрібно тільки пам'ятати про необхідні обмеження. Людям, що живуть з діабетом, можна вживати сухі вина (до 200 г), міцні напої (до 50 г).
Серед "золотих" правил запобігання хворобі - дотримання основ здорового способу життя, відмова від шкідливих звичок, збалансоване харчування, помірні фізичні навантаження, контроль ваги тіла, а також щорічний аналіз крові "на цукор" та обов'язкове звернення до лікаря у разі погіршення стану здоров'я.

БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!


Сектор з питань ОЗ УСЗН ВМР

Дата: 14.11.2016 / Переглядів: 626 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -