ЯК ЗБЕРЕГТИ ЗДОРОВИЙ ЗІР

   Найбільшу кількість вражень про навколишній світ мозок отримує через зір. Зір є визначальним у формуванні уявлень про реально існуючі предмети й явища. За допомогою зору пізнаються суттєві ознаки різноманітних об’єктів (світло, колір, форма), здійснюється орієнтація в просторі, спостерігаються зміни в природі. Зорово-просторові уявлення мають особливо важливе значення в руховій сфері (оскільки рухи розвиваються під зоровим контролем) та в процесі навчання так як оволодіння буквами алфавіту, числовими зображеннями базується на зоровому сприйнятті.
    Попередити погіршення зору в дитини – головне завдання батьків і лікарів. Допоможе в цьому щорічний плановий огляд у лікаря-офтальмолога, при якому можна виявити проблему на початковому етапі, коли скарг ще немає. Своєчасне лікування допоможе зберегти дитині здоровий зір.
    Помітивши перші ознаки погіршення зору в дитини (низько нахиляє голову над зошитом, мружить очі перед телевізором) не відкладайте візит до окуліста. Останнім часом лікарі, аналізуючи багаторічні спостереження, роблять невтішні висновки: кількість здорових школярів з кожним роком скорочується. За різними даними до 90 % дітей ще до закінчення школи мають хронічні захворювання. Насамперед такі патології, як міопія (короткозорість); гастрит; порушення постави, а також вегето-судинна дистонія, неврози. Крім того, протягом перших років навчання в школі дитина неодноразово переносить найрізноманітніші інфекційні захворювання, у т.ч. респіраторні та кишкові.
    Серед захворювань органів зору на першому місці – короткозорість, далі – далекозорість та астигматизм ( дефект зору, що виникає внаслідок патології кришталика або рогівки). Причинами цього є високі навантаження в школі та під час виконання домашніх завдань, комп’ютер, телевізор і різні електронні іграшки. Велику роль відіграє також спадковість, адже в наш час кожен третій дорослий також короткозорий. Якщо ви бачите, що дитина мружиться, близько підносить книгу до обличчя, скаржиться на біль в очах, треба звернутися до лікаря, щоб виправити ситуацію.
              Як запобігти?
    • Регулярно робити разом з дитиною гімнастику для очей, вона тренує очні м’язи. Наприклад, перенесення погляду з близького предмета на дальній, поперемінне обертання очима за годинниковою та проти годинникової стрілки й інші вправи, інформація щодо яких є в кабінеті офтальмолога.
    • Дитячий письмовий стіл повинен бути обладнаний хорошою лампою, а світло з вікна повинне завжди падати зліва.
    • Між книгою ( зошитом) й очима дитини має бути відстань не менше 40 сантиметрів.
    • Після шкільних занять очам потрібна перерва не менше 1 години. Тому сідати за уроки за уроки дитина повинна тільки після відпочинку.
    • Якщо дитина виконує багато завдань на комп’ютері, то від комп’ютерних ігор краще відмовитися, тому що перебування перед монітором або телевізором не повинно перевищувати 30 хвилин на день.
    Своєчасні  поради лікаря допоможуть зберегти здоровий зір. Відомо, що профілактика завжди легша та дешевша ніж лікування. Саме тому варто звернути увагу на основні фактори, які сприяють забезпеченню здорового зору:
    • режим зорового навантаження;
    • режим дня та харчування;
    • організація робочого місця дитини;
    • фізичний стан дитини.
Фактор 1. Режим зорового навантаження
    Оскільки шкільних навантажень не уникнути, до того ж, якщо є комп’ютер, яким дитина може вільно користуватись, то дуже важливо навчити дітей берегти свої очі. Для дошкільнят робота на близькій відстані, перегляд мультфільмів не повинні перевищувати 15 хвилин на день. Необхідно дотримуватись оптимальної для зору відстані -2-4 м. Сидіти треба навпроти телевізора в освітленій кімнаті, при цьому світло від інших джерел не повинно спрямовуватись в очі або відбиватися на екрані. Не намагайтеся якнайшвидше навчити читати малюка. Не забирайте у дитини дитинство і не псуйте її ще несформовані очі! На все свій час!
Фактор 2. Організація режиму дня
    Дитина, мінімум 2 години на день, повинна перебувати на свіжому повітрі (взимку не менш ніж 1 годину). Бажано,щоб дитина під час прогулянки активно рухалась, бігала, гралася з друзями. Рекомендовані спортивні ігри з м’ячем: теніс, баскетбол, волейбол, футбол, під час гри відпрацьовується реакція та тренується око.
Фактор 3. Організація робочого місця
    Перш за все, це – зручний, спеціально підібраний для дитини стіл, достатнє та рівномірне штучне освітлення, на робочій поверхні не повинно бути різних тіней, сонячних відблисків і блиску. Від прямих сонячних променів захистять штори та жалюзі на вікні. Дитина повинна займатись в освітленій кімнаті, оскільки різний контраст під час переводу від освітленої книги до темряви в кімнаті швидко стомлює – з’являється відчуття напруги, різі в очах. При використанні комп’ютера необхідно звернути увагу на розташування монітора. Його необхідно встановити на відстані 50-70 см трохи нижче рівня очей дитини, щоб погляд на монітор був спрямований вниз під кутом 15 градусів, що природно для зору і не створює додаткового навантаження.
Фактор 4. Правильне харчування
    Для здорового зору важлива правильна дієта. У раціоні обов’язкові овочі, фрукти, нежирне м'ясо та риба. Дуже корисний свіжовіджатий морквяний сік, в якому багато вітамінів А,В,С,Д, а також яєчний жовток, салат, шпинат, петрушка, броколі, чорниця та лохина.
Фактор 5. Фізичне здоров’я дитини
    На очі можуть вплинути часті ГРЗ та хронічні запальні процеси. Рекомендації щодо профілактики таких захворювань: зміцнення імунітету, правильне харчування, дотримання режиму й обов’язкова фізична активність.
     Це потребує чимало зусиль, але нагородою буде здорова, активна, життєрадісна дитина, яка буде легко здобувати будь-які досягнення, у тому числі й шкільні!

БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!
   
                                                                                                                    Сектор з питань ОЗ УСЗН  ВМР

Дата: 25.10.2016 / Переглядів: 1083 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -