Категорія -> Охорона здоров'я -> Управління Держспоживслужби у Вознесенському районі
Спостерігається поширення захворювання на вузликовий дерматит великої рогатої худоби!
Увага! У світі спостерігається стрімке поширення захворювання на вузликовий дерматит великої рогатої худоби!
Пам’ятка
Нодулярний дерматит великої рогатої худоби (заразний вузликовий дерматит, шкірна бугорчатка, вузликова висип, Dermatitis nodulares, Lumpy skin disease) - контагіозна інфекційна хвороба, що характеризується персистентною лихоманкою, ураженням лімфатичної системи, набряками підшкірної клітковини і внутрішніх органів, утворенням шкірних вузлів (горбків), ураженням очей і слизових оболонок органів дихання і травлення.
Хвороба завдає значних економічних збитків, так як викликає зниження удою молока, тимчасову або постійну стерильність бугаїв-плідників, пошкодження шкіри, а також загибель хворих тварин, викликану секундарною інфекцією.
Збудником нодулярного дерматиту є ДНК-утримуючий оболончатий вірус, що відноситься до групи Neethling, родa Capripoxvirus, сімейства Poxviridae. Вірус Neethling є про-тотіпним збудником нодулярного дерматиту. Цей патоген має антигенну спорідненість з вірусом віспи овець.
Чутливі тварини. Відповідно до Кодексу здоров'я наземних тварин Міжнародного епізоотичного бюро ( 2014 р.), захворюванню нодулярним дерматитом схильна велика рогата худоба ( Bos Taurus, Bos indicus ), а також азіатські буйволи. Входить до списку А. Людина до вірусу нодулярного дерматиту не сприйнятлива. Як всі оболонкові віруси, збудник нодулярного дерматиту чутливий до жиророзчиників ( ефір, хлороформ ). Вірус інактивується розчинами 1 % формаліну, 2 % фенолу, 2 % " Virkon ", 2-3 % гіпохлориду натрію.
Клінічні ознаки. За даними різних дослідників, інкубаційний період при нодулярному дерматиті коливається від 3 до 30 днів, частіше 7-10. У хворих тварин відзначається тривала лихоманка, депресія, зниження апетиту, прискорене дихання, тахікардія, гіперемія в ротової і носової порожнинах. Водянисте виділення з очей, слизових оболонок, при підсиханні їх утворюються скориночки, з'являються ерозії і виразки. Реєструються кон'юнктивіти, рогівка мутніє, що призводить до сліпоти. У більшості хворих тварин з носової порожнини виділяється спочатку серозно-слизовий ексудат, а потім гнійна слиз смердючого запаху. При ускладненнях вторинною мікрофлорою в районі груднини та путових суглобів розвиваються набряки підшкірної клітковини. На цій стадії хвороби відбувається підвищення температури тіла до 41,0 ° С протягом тижня і більше. У хворих тільних корів реєструються аборти, а у бугаїв-плідників - тимчасова імпотенція і безпліддя. У перехворілих корів і телиць відзначається низький рівень заплідненості. Хворі корови не приходять в охоту. У хворих корів знижується, а потім припиняється удій молока.
Засоби і методи профілактики. Специфічні методи лікування не розроблені. Природне одужання настає в 90 % випадків. Застосовується симптоматичне лікування. Тваринам створюють хороші умови утримання і збалансовану годівлю, обробляють дезінфекційними засобами. У перехворілих тварин утворюється стійкий імунітет до повторного зараження. Вакцинація - це єдиний ефективний спосіб боротьби з нодулярним дерматитом в країнах, де ця хвороба є ендемічною. Для специфічної профілактики нодулярного дерматиту використовують гомологічну живу атенуйовану вірус - вакцину з штаму вірусу Neethling, яка індукує напружений імунітет протягом трьох років. На даний момент хвороба реєструється в 16 країнах : РФ, Казахстані, Сербії, Болгарії, Албанії, Вірменії, Македонії, Чорногорії, Кувейту, Мозамбіку, Саудівській Аравії, Туреччини, Греція, Ірак, Намібії та Бурунді.
Наразі вивчається питання застосування вакцини та створення буферної зони на території України. Суб’єктам господарювання, діяльність яких пов’язана з утриманням та розведенням великої рогатої худоби, бути готовими до проведення вакцинації проти нодулярного дерматиту в господарствах у разі наявності вакцини.
Управління Держпродспоживслужби у Вознесенському районі
Дата: 31.08.2016 / Переглядів: 916 / Комментарії - 0 шт.