14 червня відзначається Всесвітній день донора крові

Щомиті в усьому світі у людей будь-якого віку і походження виникає потреба в переливанні крові за життєвими показаннями. Хоча потреба в крові є загальною, доступ до неї тих, хто її потребує, на жаль, загальним не є. Особливо гостро брак крові відчувається в країнах, що розвиваються, де проживає більшість світового населення.

      Донором крові може стати кожен охочий віком від 18 до 60 років, з масою тіла не менше 50 кг. За один раз донор, зазвичай, може здати 450 мл. Осіб, котрі мають вагу менше, ніж 50 кг або ж мають зріст нижче 150 см у індивідуальному порядку до здачі крові може допустити лікар-трансфузіолог.

      Донорами не можуть бути особи — носії ВІЛ-інфекції, сифілісу, вірусних гепатитів, туберкульозу, хворі на гіпертонічну хворобу ІІ-ІІІ ступеню, ішемічну хворобу серця, атеросклероз. Детальну інформацію щодо переліку протипоказань до донорства крові надають у медичних закладах.

      Кров рекомендують здавати не частіше 5 разів на рік. Повністю склад крові відновлюється через 30-40 днів. Щоб відновлення відбулося швидше, радять пити багато рідини — соки, чай. Раціон донора повинен містити білок, від якого залежить рівень гемоглобіну в крові.

      Регулярне донорство сприяє профілактиці серцево-судинних захворювань, атеросклерозу, подагри та навіть ожиріння. Адже регулярна здача крові омолоджує організм та покращує роботу імунної системи, печінки, підшлункової залози та інших органів травлення. До того ж кров беруть лише у здорових людей, відтак, донорство — нагода перевірити власний стан здоров'я.

      Щоб стати донором, важливо вести здоровий спосіб життя: правильно харчуватися, відмовитися від надмірного вживання алкоголю та від куріння.

                                                                     Перед здачею крові:

- напередодні необхідно повечеряти, але відмовитися від жирної їжі, молочних продуктів.

- можна вживати солодкий чай, узвар, хліб, сухарі, крупи, макарони на воді без масла, соки, морси, компоти, мінеральну вода, овочі, фрукти (крім бананів).

- не вживати алкоголь за 48 годин до процедури.

- пити більше рідини.

- не вживати ліки, особливо, які містять анальгін, аспірин за 72 години до процедури.

- добре відпочити, виспатись.

- легко поснідати у день процедури.  

Після процедури:

- відпочити 10 хвилин.

- випити солодкий чай, з'їсти щось легке.

- у цей день краще уникати надмірних фізичних навантажень.

- алкоголь краще не вживати щонайменше протягом 8 годин.

- протягом наступних 2-х діб бажано регулярно та добре харчуватися та вживати багато рідини.

Будьте здорові!

Сектор з питань охорони здоров’я  УСЗН ВМР.

Дата: 13.06.2016 / Переглядів: 733 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -