Як зберегти своє здоров’я?

«Хто здоровий – той багатий, тільки цього не знає!”

           Це мудрий вислів стає нам до кінця зрозумілим тільки лише після того, як ми починаємо втрачати своє безцінне багатство. Навряд чи на Землі є що-небудь більш значиме і цінне ніж здоров’я, але, на жаль, усвідомлення цього приходить до нас з великим запізненням.

          Погодьтеся, коли ми хворіємо – все інше йде на другий план – немає тієї радості, яку хочеться відчувати кожен день. Адже спочатку Природа наділяє людину всім, що необхідно для повноцінної і гармонійного життя. Але, до нещастя, часто ми цього не цінуємо і не дбаємо про те, щоб правильно розпорядитися цими дарами. Часом буває достатньо всього декількох десятків років, щоб привести своє тіло в жахливий стан.

          Ми змушуємо його задихатися від сигаретного диму, страждати від надлишку алкоголю і неправильного харчування, піддаємо фізичної бездіяльності. А коли спохвачуються – виявляється, що виправляти помилки куди складніше, ніж їх уникнути.

        Адже формула здоров’я, по суті, гранично проста і всім добре знайома. Складається вона всього з декількох доданків: помірна фізична активність + раціональна система харчування + загартовування і очищення організму + душевна гармонія + своєчасна профілактика захворювань.

         Складність цих нехитрих правил полягає тільки в одному: постійності і регулярності їх дотримання. Давайте ще раз поговоримо про важливість кожного з цих складових здоров’я.

Фізична активність

          Умовами сучасного життя обумовлена низька рухова активність: ходьбу замінює транспорт, більшість робіт по будинку виконує техніка. Зате м’язи очей (робочий день за комп’ютером, вечір біля телевізора) і нервова система (систематичні стреси, напружений життєвий ритм) навпроти – відчувають непомірну навантаження. Що ж робити? Адже після робочого дня так хочеться повалятися на дивані в повній бездіяльності!       

          Постарайтеся себе перебороти. Як мінімум двічі на тиждень займайтеся фізичними вправами. Не важливо, чи буде це футбол, плавання або танці. Головне – щоб ці заняття носили систематичний характер і доставляли задоволення!

          Крім того, при кожному зручному випадку використовуйте непрямі фізичні навантаження: ліфт замінюйте сходинками, коли є можливість пройти пішки – відмовляйтеся від транспорту. Ну і, звичайно ж, не забувайте про такий життєво необхідному моменті, як легка ранкова зарядка. Вона швидше приведе ваш організм у працездатний стан, підбадьорить м’язи, підвищить настрій і загальний тонус, активізує всі життєві процеси. 

Здорове харчування

       Золоте правило здорового харчування – “Чим простіше, тим краще“. Відмовившись від хитромудрих, висококалорійних страв, що складаються з безлічі компонентів, ви заощадите не тільки гроші і час, а й збережете своє здоров’я. Підійдіть до вибору свого меню усвідомлено! Чим менше у вашому раціоні буде копченого, смаженого і консервованого і чим більше в ньому буде натуральних компонентів – тим менше навантаження нестиме печінку, шлунок і кишечник. Отже, всьому організму буде легше!

            Основний принцип раціонального харчування – помірність і регулярність. Включайте в свій щоденний раціон прості, натуральні продукти, які легко засвоюються організмом. Головне місце у вашому меню повинні займати овочі, фрукти і крупи. Найпочесніше місце на столі відведіть овочевих салатів, заправлених легкими заправками на основі рослинних олій. Звичайно, це не означає, що м’ясо, рибу і яйця потрібно повністю виключити з раціону, але вони повинні використовуватися в якості додаткових, а не основних продуктів.

             Під регулярністю харчування мається на увазі: не допускати тривалих проміжків між прийомами їжі, уникати переїдання. Словом, побудуйте свій денний раціон за принципом «Краще частіше, але менше». Таким чином, ви убезпечите себе відразу від трьох небезпечних недуг: виразки шлунка, цукрового діабету та ожиріння.

Загартовування і очищення організму

      Щоб ваше тіло вас не підводило, було витривалим і могло пристосовуватися до будь-яких життєвих умов, його потрібно загартовувати. Контрастний душ або обливання прохолодною водою – відмінний спосіб для загартування організму. З позиції очищення – дуже корисні лазні та сауни, а також розвантажувальні дні. Зробіть ці заходи регулярними і дуже скоро ви відчуєте на собі результат: у тілі з’явиться легкість, покращиться рухливість суглобів, нормалізується тиск.

 Душевна гармонія

     Крилатий вислів “здорове тіло – здоровий дух“ можна сміливо перефразувати і в протилежному значенні, тобто здоровий дух дорівнює здорового тіла. Давно доведено, що оптимісти і живуть довше, і хворіють рідше. Подивіться на маленьких дітей: як щиро вони вміють радіти найпростішим речам! Коли ми від душі веселимося чи робимо добрі, безкорисливі вчинки, наш організм виробляє гормон радості – ендорфін. Працюйте над собою! Вчіться знаходити позитивні сторони в будь-якій ситуації, уникайте конфліктів (особливо з близькими), будьте відкриті для навколишнього світу, знаходите прекрасне в самих повсякденних речах.

 Профілактика захворювань

        Як відомо, будь-яку хворобу легше попередити, ніж лікувати. Тільки не плутайте самолікування з профілактикою! Самолікування дуже часто призводить до плачевних наслідків – згаяний час в медицині обходиться занадто дорого. А ось своєчасно скориставшись сучасними діагностичними засобами (УЗД, МРТ, флюорографія тощо) можна виявити захворювання на ранніх стадіях, а значить – істотно прискорити і полегшити лікування. Кожна жінка у віці за 40 повинна щорічно проходити мамографію, а чоловіки – обстежити простату.

         Але якщо вже довелося впритул зіткнутися з конкретним захворюванням, намагайтеся не просто лікувати його симптоми, але і розібратися в причинах його виникнення. А головне, ставитеся шанобливо до свого організму, прислухайтеся до сигналів, які він вам посилає, не ігноруйте елементарні норми здорового способу життя і ваш організм з вдячністю відплатить вам безцінним даром – здоров’ям на довгі роки.

 БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!

 Сектор з питань охорони здоров’я УСЗН ВМР

Дата: 30.05.2016 / Переглядів: 1068 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -