Кашлюк у дітей: симптоми, ознаки, діагностика та лікування

     Кашлюк – це інфекційна хвороба, її характерними ознаками є поступове наростання болісного кашлю, а також різні прояви патології гортані і всієї системи дихання. При прояві перших симптомів цього захворювання, необхідно звертатися до ЛОР-фахівця.

     Дуже часто на кашлюк хворіють діти до 5 років. Якщо дитина вчасно отримала щеплення від кашлюку, то це захворювання протікає в легкій формі і швидко закінчується одужанням. Важка форма хвороби в даний час зустрічається у немовлят до року. Нерідко коклюш ускладнюється такими захворюваннями, як двостороння пневмонія, плеврит, гостра дихальна недостатність, що може призвести до загибелі дитини.

Розвиток кашлюку

      Збудником хвороби є бактерія – кашлюкова паличка Bordetella pertussis. Кашлюкова паличка передається повітряно-крапельним шляхом від хворої людини, яка знаходиться поруч зі здоровою людиною на відстані менше одного метра.

       Найчастіше, він передається через повітря, а точніше, ви можете захворіти, розмовляючи з хворим, користуючись одним посудом або рушником. Інкубаційний період кашлюку у дітей (час, коли хвороба може не проявлятися) триває до 15 днів. Кашлюк – надзвичайно заразне захворювання, яке передається майже стовідсотково при контакті з хворим. Найчастіше воно вражає організми дітей дошкільного віку, дорослі хворіють набагато рідше.

     Першими симптомами кашлюку можуть бути  нежить, сухий кашель, почервоніння горла. Початкова стадія захворювання дуже схожа зі звичайним ГРЗ, тому дитині часто діагностують ГРЗ або бронхіт.

    Важкі ознаки кашлюку з’являються з другого тижня хвороби, коли в кров і в бронхи надходять токсини палички бордетелли. Токсини впливають подразливо на дихальні шляхи, починається болісний кашель, і на центральну нервову систему, тому з’являється нервозність, дитина погано їсть і спить.

           У цей час дитина стає розповсюджувачем хвороби і залишається заразною ще близько 2 тижнів.

           Посилення кашлю супроводжується систематичними нападами, що характеризує симптоми кашлюку у дітей. Спазматичний напад включає в себе кілька поштовхів кашлю, що супроводжуються вдихом зі свистом, потім цикл знову поновлюється. Один напад включає до 15-20 серій кашлю і залежить від того, в якій формі тяжкості протікає хвороба.         

         Дитина під час спазматичного кашлю стає дратівливою, вона червоніє, на очних кон’юнктивах можуть з’явитися крововиливи, на шиї здуваються вени. Дитина, кашляючи, часто висовує язик, іноді травмуючи його вуздечку. У немовлят до року на піку нападу іноді може зупинитися дихання, з’являються судоми м’язів. Закінчення кашльових циклів супроводжується блювотою.

        Щоб виявити наявність бактерій Bordetella pertussis в організмі, лікар призначає аналізи на коклюш у дітей. Інфекціоністи беруть кров на наявність антитіл, ПЛР, посів слизових з горла і носа.

Лікування кашлюку

       Лікування кашлюку у дітей, яким ще немає року, і з важкими формами хвороби зазвичай проводять в стаціонарі лікарні. В інших випадках діти отримують лікування вдома. Важливо дитині створити такі умови, щоб виключити всі дратівливі чинники, які можуть вплинути і викликати напад кашлю. Спазматичний кашель може з’явитися при переляку, раптових рухах, різких звуках. Дитяча кімната регулярно повинна мати приплив свіжого повітря, так як це позитивно впливає на здоров’я дитини.

        Кашлюк у дітей в початковій стадії розвитку лікується із застосуванням антибіотиків, які здатні зупинити поширення кашлюкової палички. Вчасно розпочате лікування здатне вилікувати дитину ще до появи приступоподібного кашлю. При появі нападів кашлю антибіотики вже не можуть ефективно впливати на збудник захворювання. На цьому етапі хвороби при її легкій формі антибактеріальні препарати вже не призначають.

Основними принципами, як лікувати кашлюк, є:

• спокій і постільний режим, особливо при підвищенні температури;

• дотримання денного та нічного режиму;

• повноцінне харчування, краще в рідкому або протертому вигляді;

• своєчасне прийняття лікарських препаратів.

       При появі нападу кашлю у дитини, його потрібно посадити, трохи нахиливши корпус тіла вперед. У такому положення дитині легше відкашлятися, і виключається можливість вдихнути блювотні маси, при виникненні блювання. Не потрібно терміново пригнічувати спазматичний кашель лікарськими засобами.

    Перенісши це захворювання, організм набуває стійкий імунітет, тому захворіти на кашлюк вдруге майже неможливо. Бережіть своє здоров’я і робіть своєчасну профілактику, тоді захворювання не будуть вас турбувати.

 

БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!

Сектор з питань охорони здоров’я УСЗН ВМР

Дата: 24.05.2016 / Переглядів: 6891 / Комментарії - 1 шт.

Iм'я -