Категорія -> Охорона здоров'я -> Новини медицини
24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом
24 березня за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) у всьому світі відзначають День боротьби з туберкульозом. Саме в цей день німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про розроблене ним відкриття збудника туберкульозу. У 2016 році цей день буде проходити під гаслом « Об’єднуймось, щоб покласти край туберкульозу ». Метою Всесвітнього дня є проінформувати про глобальну епідемію туберкульозу якомога більше людей і дати усім зрозуміти, що чинити опір цій хворобі можливо і потрібно. Щороку у світі реєструють близько 370 тис. хворих на туберкульоз, майже 80 % з яких припадає на країни Східної та Центрально-Східної Європи. Щороку туберкульоз забирає життя 2 млн. людей. Впродовж останніх 3-х років епідемічна ситуація з туберкульозу в нашому місті Вознесенську стабілізувалася, захворюваність у 2013-2015рр була на одному рівні і складала 81,0 на 100 тис. нас. ( по 29 хворих виявляли щороку ). У 2016 році було виявлено 69 % хворих з відкритою формою туберкульозу, із них – 65 % на мультирезистентний туберкульоз (стійкий до протитуберкульозних препаратів). В минулому році захворіло 2 дітей, у 2013-2014рр – дітей на туберкульоз не реєстрували. Не втішна картина склалася і на сьогодні з приводу захворюваності на туберкульоз. Так, за 2 місяці 2016 року із 2-х виявлених хворих захворіла дитина на туберкульоз із туб. контакту.
Туберкульоз – це хронічне інфекційне захворювання, яке характеризується утворенням в органах специфічних запальних змін. Туберкульоз вражає всі органи і системи організму. Але найбільш частою локалізацією туберкульозу є органи дихання. Збудником туберкульозу є мікобактерія туберкульозу ( паличка Коха ). Джерелом зараження є хворі люди або домашні тварини. Основне джерело зараження – хвора людина. Найчастіше туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом ( через легені дорослої людини за добу проходить близько 15 кубометрів повітря ). За добу хворий легеневою формою туберкульозу виділяє 15-20 млн. бактерій туберкульозу, одна хвора людина може інфікувати за рік 10-15 осіб. При кашлі, чханні, розмові хворого на туберкульоз в повітря, на підлогу і стіни кімнати, предмети побуту, потрапляють дрібні крапельки мокротиння й слини. Мікроби після висихання мокротиння довго залишаються життєздатними, навіть у висохлої мокроті і на різних предметах вони виживають до 6-8 міс. Це обумовлює можливість контактно-побутової передачі через посуд, білизну, книги тощо. На туберкульоз хворіють не тільки люди, але й тварини. Тому можливе зараження при вживанні некип’яченого молока, не провареного м’яса, яєць, при догляді за хворими домашніми тваринами. Тому туберкульозом можна заразитися де завгодно. На туберкульоз хворіють люди різного віку і статті. Паличка Коха не розрізняє соціального статусу і однаково вражає бідних і багатих. Вперше проникли в організм мікобактерії туберкульозу розповсюджуються в організмі людини, але не обов’язково викликають захворювання. Багато хто з них гинуть. Але деякі можуть зберегти життєздатність і роками перебувати в організмі, до пори до часу, не завдаючи йому шкоди. Несприятливі чинники – погані житлові умови, не повноцінне харчування, брак доброї питної води, стреси, недосипання, зниження опірності організму внаслідок перенесених інших хвороб, низька санітарна культура населення збільшують ризик зараження. Дуже схильні до захворювання на туберкульоз ті, хто зловживає алкоголем і палінням. Лікувати туберкульоз складно, тому, що він « мутував » і пристосувався до тих препаратів, які на нього раніше впливали. З’явилися мікобактерії туберкульозу, стійкі до лікарських засобів. Таких хворих по місту у минулому році було 39, із них від туберкульозу померло 4 хворих і 3-х хворих з мультирезистентним туберкульозом уже зареєстровано у 2016 році. Це відбувається через несприятливе екологічне середовище, прийом медикаментозних засобів без призначення лікаря, а також при перериванні хворим лікування, який свідомо відмовляється від нього, не дивлячись на те, що лікування туберкульозу по всій Україні безкоштовне. Навіть, ті хворі, які виписуються з обласного протитуберкульозного диспансеру на амбулаторне лікування, отримують дані препарати безкоштовно під безпосереднім наглядом медичних працівників туб. кабінету Вознесенської ЦРЛ і амбулаторій міського центру сімейної медицини.
Туберкульоз виліковний! Повне одужання можливе при умові раннього виявлення захворювання, суворого дотримання режиму лікування та рекомендацій лікаря. Для своєчасного виявлення туберкульозу доросле населення, починаючи з 15-ти років, проходять планове флюорографічне обстеження, в першу чергу група ризику (медична, соціальна), а також особи, які не обстежувалися 2 і більше років. Для дітей одним із основних ранніх і безпечних методів виявлення туберкульозу є проведення туберкулінової проби Манту. Батькам на замітку, якщо у дитини будуть скарги, що відповідають туберкульозу і на оглядовій рентгенограмі визначаються патологічні зміни, що характерні для даної недуги, то це вже пізно ви звернулися до лікаря. Тому за допомогою проби Манту можна лише запідозрити, що дитина інфікована і своєчасно провести профілактичне лікування, тобто не допустити до розвитку туберкульозу.
Напередодні Всеукраїнського дня боротьби з туберкульозом хочу звернутися до небайдужих до даної проблеми людей, бізнесменів, депутатів міської ради Вознесенського Виконавчого комітету з проханням зібрати благодійні кошти на придбання стаціонарної установки цифрового комп’ютерного флюорографу. Тому, що даний апарат, який на сьогодні залишився єдиним ( пересувний флюорограф на протязі останніх 3-х років постійно виходить із ладу і потребує великі кошти на ремонт ), термін експлуатації з 1980 року, подвійне навантаження і також потребує поточного ремонту. Якщо наша влада не може нам допомогти, то хто, як не ми повинні вирішити цю проблему. Об’єднуймось, щоб покласти край туберкульозу!
Статтю підготувала районний фтизіатр Гедзенко Галина Андріївна
Дата: 24.03.2016 / Переглядів: 846 / Комментарії - 0 шт.