Категорія -> Охорона здоров'я -> Новини медицини
Причини виникнення раку. Профілактика онкологічних захворювань
В Україні 4 лютого 2016 проводитися Всесвітній день боротьби проти раку, оголошений «Міжнародним союзом боротьби з онкологічними захворюваннями». Мета цього дня в усьому світі - це підвищення уваги людей до такого захворювання як «Рак», одного з найпоширеніших і смертельних захворювань сучасної цивілізації. Не можна думати, що рак не виліковний. Звертаючи увагу на профілактику, виявлення і лікування цього захворювання на ранніх стадіях, можна досягти хороших результатів, а в деяких випадках і повного одужання. Чому ж проблема злоякісних новоутворень стала актуальною саме останнім часом?
В Україні найбільше зростання онкозахворювань наголошується в Миколаївській та Кіровоградській областях. Більшість пацієнтів приходять до лікаря вже на 2-3 стадії хвороби, а багато хто і на 4 стадії, коли робити щось дуже складно. Але треба пам'ятати, що РАК - це не вирок. Досягнення медицини в боротьбі з важкими інфекціями, дитячою смертністю і туберкульозом привели до того, що люди стали жити набагато довше. В даний час людям найбільше загрожують хвороби, що найбільш часто зустрічаються в літньому віці і однією з цих хвороб є онкозахворювання.
Онкозахворювання - це завжди трагедія. Проблема раку багатогранна і у вирішенні цієї проблеми беруть участь медики усіх спеціальностей, а також фахівці інших наук.
Одним з основних методів боротьби з онкозахворюваннями - це диспансеризація. Важливо, щоб кожна людина розуміла і пам'ятала про регулярні обстеження. Жінки раз на рік повинні відвідувати гінеколога, мамолога, ендокринолога, за показаннями робити УЗД молочних залоз. Чоловіки повинні відвідувати уролога. ФЛГ або рентгенографія легенів - обов'язкове обстеження для всіх.
Фактори, які треба знати:
За останні десятиліття медицина збагатилася новими знаннями та досвідом у лікуванні цієї хвороби. Захворюваність на рак знаходиться в прямій залежності від віку людей і приблизно подвоює кожні п'ять років. Тобто в 60 років ризик захворіти на рак більше в 10 разів, ніж в 40 років і в 50 разів більше, ніж в 20 років. Це пов'язано з природним «зносом» організму на клітинному рівні.
За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) захворюваність і смертність від онкологічних захворювань в усьому світі зросте в 2 рази за період з 1999 року по
2020 рік. За даними комітету з профілактики рака ВООЗ, до 90% пухлин пов'язані з впливом зовнішніх факторів, а 10% залежить від генетичних факторів і вірусів. Джерелом більшості канцерогенів у навколишньому середовищі є викиди промислового виробництва та отрутохімікати, які активно використовуються в сільському господарстві (гербіциди, інсектициди). Через грунт, воду, повітря, біологічні організми, канцерогени потрапляють на шкіру, в легені, а з харчовими продуктами у середину організму. Канцерогенні продукти утворюються також при згорянні тютюну і вдихаються при палінні. До біологічних канцерогенів можуть належати віруси гепатиту «В», герпесоподобний вірус, аденовірус, вірус ВІЛ, а також продукти деяких грибів, паразити.
Захворюваність на рак в Миколаївській області одна з самих високих в Україні, а у Вознесенському районі захворюваність на онкологію одна з найвищих в Миколаївській області. Онкологія займає одне з провідних місць у структурі захворюваності нашого міста та району. Але за останній рік захворюваність онкопатологією по місту і району дещо знизилася. Це завдяки онкопрофоглядам. У м.Вознесенську захворюваність за 2015 р. становить 402,8 на 100 000 населення проти 459,6 на 100 тис.нас. за 2014 р. Ось уже протягом кількох років у м. Вознесенську та Вознесенському районі працюють центри первинної медико - санітарної допомоги (ЦПМСД). Це дало свої позитивні результати для виявлення і профілактики онкозахворювань. У місті дещо збільшилася кількість онкохворих, у яких онкозахворювання було виявлене на ранній І -ІІ стадії захворювання.
Але особливу стурбованість всіх медпрацівників викликає виявлення онкопатології на тій стадії, коли показано тільки симптоматичне лікування, тобто в ІV стадії раку або так званих «занедбаних випадках». Кількість онкозахворювань, виявлених у занедбаному стані в 2015 році по всьому Вознесенському району склало 18,1%, в 2014 році 20,2%, тобто кількість запущених випадків зменшилася в порівнянні з минулим роком. І це завдяки активній роботі сімейної медицини. Але онконастороженість населення міста і медпрацівників все ще залишається низькою. Серед чоловіків збільшилася кількість випадків раку передміхурової залози, нирок, щитовидної залози, шкіри, травного тракту, легенів, ротової порожнини. Жінки онкозахворюваннями хворіють частіше. До них відносяться онкозахворювання молочної залози, шийки матки, шкіри, тіла матки, ободової кишки. За останні кілька років приріст онкозахворювань серед жінок виріс на 10%.
Для виявлення та попередження онкозахворювань існують медичні профогляди і їм належить провідна роль для виявлення онкопатології. Рак - це хвороба, яку можна ефективно лікувати на ранніх стадіях. Але щоб її виявити необхідно пройти діагностичне обстеження - профогляд. Що входить в поняття профогляди? Профогляди включають в себе ФЛГ, огляд гінеколога для жінок, огляд проктолога для чоловіків, при скаргах на болі або діскамфорт в шлунково - кишковому тракті фіброгастроскоп (ЕФГДС), УЗД черевної порожнини, фіброколоноскопія (ФКС), УЗД молочних залоз. Проходити профогляди необхідно два рази на рік.
Особлива роль відводиться виявлення та лікування так званих передракових захворювань. Треба пам'ятати, що, крім лікування передракових захворювань необхідно також і динамічне спостереження за цими хворими. А це залежить не тільки від лікаря, але і від самого хворого, тобто як часто цей хворий проходить профогляди. Наприклад, таке захворювання як фіброзно-кістозна мастопатія, якщо не лікувати, призводить до раку молочної залози. Або досить часто зустрічається міома матки, що теж призводить до онкологічних захворювань. Якщо проходити медичні профілактичні огляди час від часу, то розгледіти небезпеку у вигляді онкології важко. Профогляди треба проходити регулярно, тоді це дозволить не стати жертвою не тільки онкозахворювань, а й інших захворювань, які відбирають у людей життя.
Найбільшим фактором ризику, як показують дослідження останнього десятиліття, є тютюнопаління. Люди, які дотримуються здорового способу життя, мають значно меншу ймовірність померти від хвороби серця і онкологічних хвороб.
Таким чином: пийте чисту воду, дихайте чистим повітрям, харчуйтеся здоровою їжею, більше рухайтеся, не паліть і не зловживайте алкоголем, вчасно проходите медичні профілактичні огляди і живіть довго і щасливо без раку та інших небезпечних хвороб.
БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!
Сектор з питань охорони здоров’я УСЗН ВМР
Дата: 27.01.2016 / Переглядів: 1858 / Комментарії - 0 шт.