12 листопада – Всесвітній день боротьби з пневмонією

Пневмонія (запалення легень) – це поліетіологічне вогнищеве інфекційно-запальне захворювання легенів із втягненням у патологічний процес респіраторних відділів і обов’язковою наявністю запальної ексудації всередині альвеол. Пневмонія є одним з найбільш розповсюджених захворювань людини. В Україніна пневмонію хворіють щороку від 40 до 50 тис. осіб. Зросла смертність від пневмонії: при позалікарняних пневмоніях вона нині становить 5-15 % випадків, при госпітальних (нозокоміальних) - до 50 %.

Існує цілий ряд факторів в організмі людини, що сприяють розвитку інфекції:

- проблеми серцево-судинної системи;

- ослаблений імунітет;

- хронічні бронхіти;

- вплив екологічних факторів на дихальну систему;

- зловживання спиртними напоями та куріння;

- малорухомий тип поведінки (тривалий ліжковий режим);

- літній вік.

Бактеріальна пневмонія у хворих, молодше 65 років, має властивість раптового прояву під час або після перенесеної інфекції верхніх дихальних шляхів (наприклад, застуда, грип тощо).

До основних симптомів пневмонії відносять:

- кашель, при якому може виділятися харкотиння зеленуватого або іржавого кольору;

- лихоманка;

- задишка (часте поверхневе дихання);

-часте серцебиття;

 - підсилюється на вдосі або кашлі біль у грудній клітці;

- загальна слабкість, швидка втомлюваність;

- можливі диспепсичні явища (нудота, блювота, діарея).

Лікування пневмонії: при легких формах пневмонії можливе амбулаторне (на дому) лікування; необхідно, щоб хворий отримував належний догляд і кваліфіковану лікарську допомогу. У разі середнього і важкого перебігу хвороби і якщо хворий старше 60 років потрібна госпіталізація.

Важливо забезпечити хворого калорійним харчуванням, але рекомендується виключити «важку їжу». Слід додати до звичайного раціону більше фруктів і овочів. Важливий також постійний прийом рідини, завдяки чому підвищується виділення мокротиння з дихальних шляхів і забезпечується профілактика зневоднення, чому може сприяти наявність лихоманки. При лихоманці прийом рідини, для дорослого, повинен відповідати приблизно до 3 літрів додаткової рідини у день. Рекомендується вживати фруктові соки, молоко і лужну мінеральну воду. Впродовж лікування слід дотримуватися ліжкового режиму. Значно прискорити процес одужання може лікувальна гімнастика (під контролем медичного працівника). Завдяки цьому також можна попередити виникнення ускладнень, особливо літнім хворим.

Відмінною профілактикою для пневмонії є відмова від шкідливої звички - куріння. Намагайтеся уникати контактування з людьми, у яких є інфекції дихальних шляхів, так як вони можуть послужити причиною розвитку пневмонії. Також «череваті наслідком» у вигляді пневмонії такі захворювання, як вітрянка і кір. Якщо Ви не хворіли цими хворобами, то уникайте подібних інфекцій, вони можуть викликати ускладнення у вигляді пневмонії.

 

Будьте здорові!

Сектор з питань охорони здоров’я УСЗН ВМР

Дата: 11.11.2015 / Переглядів: 870 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -