Профілактика раку ротової порожнини

Рак - це процес неконтрольованого росту патологічних клітин, які потім проникають у навколишні тканини, пошкоджуючи їх. Що треба знати, щоби розпізнати захворювання на ранній стадії?

Рак ротової порожнини проявляє себе як розростання тканин порожнини рота. Або як виразка, що довго не загоюється. Під загальним поняттям «рак порожнини рота» зазвичай мається на увазі ціла низка захворювань, включаючи рак губи, язика, слизової оболонки щоки, дна порожнини рота, твердого або м'якого піднебіння, ротової частини глотки (горла). Якщо ці захворювання не виявлено на ранній стадії, вони можуть становити загрозу життю.

Симптоми

Найбільш типовими симптомами раку ротової порожнини є:

- припухлість або потовщення слизової оболонки, поява ущільнень або «шишок», шершавих ділянок, кірок або ерозій на слизовій оболонці губ, ясен або на інших ділянках ротової порожнини;

- поява оксамитово-білих, червоних або червоно-білих плям всередині ротової порожнини;

- безпричинна поява крові в порожнині рота;

- безпричинне оніміння, втрата чутливості, біль або болючість в будь-якій ділянці порожнини рота або шиї;

- хронічні виразки на обличчі, шиї або слизовій оболонці порожнини рота, які легко кровоточать і не гояться протягом двох тижнів і більше;

- болючість або відчуття чужорідного тіла в задній частині глотки;

- труднощі при ковтанні, жуванні, вимові або при рухах язика чи щелепи;

- захриплість, постійний біль у горлі або зміна голосу;

- біль у вусі;

- зміна характеру прикусу або прилягання зубних протезів;

- значна втрата маси тіла.

При будь-яких із перерахованих змін слід негайно звернутися до стоматолога чи лікаря загального профілю для проведення кваліфікованого огляду.

Групи ризику. За даними Українського протиракового товариства, ризик виникнення раку ротової порожнини у чоловіків удвічі вищий, ніж у жінок, причому в групу найбільшого ризику потрапляють чоловіки старші 50 років. Рак ротової порожнини займає шосте місце за частотою серед різних видів раку у чоловіків.

Фактори ризику розвитку захворювання:

- куріння сигарет, сигар підвищує ризик розвитку раку ротової порожнини в 6 разів, порівняно з тими, хто не курить;

- вживання «бездимних» тютюнових виробів, різних видів жувального або нюхального тютюну збільшує ризик захворювання на рак слизової оболонки щік, губ і ясен в 50 разів;

- зловживання алкоголем. Рак ротової порожнини у 6 разів більше поширений серед тих осіб, які вживають велику кількість алкоголю, ніж серед непитущих;

- випадки раку серед членів сім'ї, родини;

- тривале перебування на сонці (особливо в молодому віці).

Важливо відзначити, що більше ніж у 25% випадків рак порожнини рота виникає у людей, що не палять і вживають алкоголь лише від випадку до випадку.

Виявлення ознак онкозахворювань входить до стандартного огляду порожнини рота. Лікар-стоматолог робить пальпацію шиї, голови, обличчя і порожнини рота з метою виявлення ущільнень або незвичайної зміни тканин. При огляді порожнини рота лікар зверне увагу на наявність виразок або ділянок зі зміненим забарвленням, а також будь-яких з перерахованих вище симптомів.

Рак ротової порожнини лікується так само, як і багато інших видів раку: залежно від стадії захворювання, локалізації пухлини проводиться або хірургічне видалення пухлини, або призначається променева хіміотерапія з метою знищення ракових клітин. Часто вищезгадані методи поєднуються. Середньостатистичне виживання впродовж року у хворих на рак ротової порожнини і горла (всіх стадій) після лікування становить 81%. Три- і п'ятирічна загальна виживаність становить, відповідно, 56% і 41%.

Заходи запобігання раку ротової порожнини:

1.Не паліть і не вживайте тютюнові продукти.

2. Вживайте алкоголь в помірних дозах. Уникайте застіль з великою кількістю спиртного.

3. Дотримуйтеся добре збалансованого харчування.

4. Обмежте час перебування на сонці. Часте сонячне опромінення підвищує ризик раку слизової оболонки губ (особливо нижньої губи). При перебуванні на сонці користуйтеся сонцезахисним лосьйоном, який блокує УФ-А і УФ-Б промені, наносячи його як на шкіру обличчя, так і на поверхню губ.

Регулярно відвідуйте стоматолога. Навіть при регулярному проведенні самоогляду деякі підозрілі плями або виразки в роті можуть бути такі малі, що їх дуже важко помітити. Під час чергового відвідування стоматолога попросіть лікаря провести онкоогляд.

Раннє виявлення онкологічного процесу може збільшити шанси на успішне лікування.

 

БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!

Сектор з питань ОЗ УСЗН ВМР

Дата: 02.10.2015 / Переглядів: 1027 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -