28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитами

Вірусними гепатитами заражені більше двох мільярдів людей у світі, повідомляють у Всесвітній організації охорони здоров’я. Щорічно від цієї недуги помирає близько мільйона хворих. За інформацією закордонних та українських експертів, в нашій країні три з половиною мільйони людей заражені різними вірусами гепатитів. І це лише офіційна статистика, бо багато хто про недугу і не здогадується, адже у вісімдесяти відсотках випадків вона проходить безсимптомно.

Через безсимптомний перебіг людина нерідко не здогадується, що хвора і звертається до лікаря лише тоді, коли виникають ускладнення. Тому вірус гепатиту С й назвали «лагідний убивця». Вірусний гепатит D перебігає завжди у поєднанні з гепатитом В (змішана інфекція), обтяжуючи і посилюючи прогресування патологічного процесу. Основний механізм передачі – парентеральний, тобто через кров. Найчастіше інфікування відбувається при введенні достатньої кількості інфікованої крові та її компонентів (переливання крові, гемодіаліз, користування загальною голкою серед наркоманів).

Заразитися можна при проведенні пірсингу, татуажу, голкорефлексотерапії, в косметичних салонах (манікюр, педикюр, проколювання вух та ін.), у стоматолога, при хірургічних втручаннях інструментами, забрудненими кров’ю хворого чи носія, а також при спільному використанні бритв, манікюрних наборів і навіть зубних щіток. Високий ризик інфікування у місцях позбавлення волі. Важливе значення має статевий шлях під час незахищеного сексу (особливо для вірусу гепатиту В), а також передача від інфікованої матері до дитини.

Вірусні гепатити В і С не передаються повітряно-краплинним шляхом (при розмові, чханні, зі слиною), при потисканні рук та обіймах, при користуванні загальним посудом, їжею чи напоями. Передача інфекції в побуті можлива лише при потраплянні інфікованої крові на пошкоджені шкірні покриви (порізи, травми, тріщини). Тому хворі на хронічні вірусні гепатити та носії вірусів не повинні бути ізольованими від членів сім’ї та суспільства, їх не потрібно обмежувати або відсторонювати від роботи й навчання, догляду за дітьми тощо.

Захиститися від гепатиту можна двома способами. По-перше, можна намагатися уникнути зараження: дотримуватися гігієни (це важливо для захисту від вірусів А і Е), дотримуватися обережності при переливанні крові і статевих контактах (це допоможе вберегтися від вірусів В і С). По-друге, можна зробити щеплення. Як правило, вакцина надійно захищає людину від зараження вірусами А і В. 

Проблема вірусних гепатитів є дійсно важливою та складною для вирішення. І лише спільними зусиллями медичних працівників та пересічних громадян, скерованими насамперед на профілактику і раннє виявлення інфекції, ми зможемо зупинити цю страшну недугу.

Замисліться! Своєчасно обстежтесь! Своєчасне лікування дає більше шансів на одужання.

 

Будьте здорові!

                                                                   Сектор з питань охорони здоров’я УСЗН ВМР

Дата: 28.07.2015 / Переглядів: 1079 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -