Туберкульоз навколо нас!

            Туберкульоз на сьогодні є серйозною загрозливою хворобою для здоров’я всього людства. Цю хворобу неліквідовано в жодній країні світу, тому що послаблення боротьби з нею урядами багатьох країн було передчасним і привело до виходу ситуації з під контролю. Щорічно в світі на туберкульоз захворюють 9-10 млн. чоловік, 3-4 млн. чоловік (з них 1 млн. жінок) щорічно помирають від туберкульозу. Загальна кількість хворих у світі досягає 50-60 млн. чоловік. Якщо ситуація щодо боротьби з туберкульозом докорінно не зміниться, то протягом найближчих 30 років можуть занедужати на туберкульоз не менше 90 млн. чоловік і понад 30 млн. можуть померти від цього захворювання.

            У 1993 році Всесвітня організація здоров’я (ВООЗ) оголосила туберкульоз глобальною проблемою. Якщо система боротьби з туберкульозом у світі й надалі не буде поліпшена, то за прогнозами фахівців, за період 2000-2020 рр. буде за реєстрований майже 1 мільярд інфікованих; 200 млн. чоловік занедужають туберкульозом і близько 40 млн. помруть від цього недугу.

            В Україні ситуація з туберкульозу почала погіршуватись з 1990 року. Щогодини в Україні захворює 4 хворих на туберкульоз і помирає від нього 1 хворий. По високій захворюваності на туберкульоз Миколаївська область входить у першу п’ятірку серед областей України, Вознесенський район у минулому році відповідно посів 4-те місце в області. Як бачите, ситуація вкрай невтішна.

            Погіршенню епідемічної ситуації з туберкульозу в Україні сприяють такі фактори:

  • Скорочення фінансових витрат на охорону здоров’я, що привело на скорочення бюджету на протитуберкульозні заходи, насамперед на виявлення випадків туберкульозу і на повноцінне лікування хворих.
  • Труднощі в отриманні медичної допомоги серед соціально-уразливих груп населення (наприклад особам, що звільнились з місць позбавлення волі, бездомним, мігрантам, біженцям, особам, що проживають далеко від лікувальних установ – на хуторах, в селах з поганим автобусним сполученням).
  • Епідемія туберкульозу у в’язницях, у тому числі туберкульозу з множинною лікарською стійкістю мікобактерій до антимікобактеріальних препаратів.
  • Міграція населення через Україну з Азії, країн колишнього Радянського Союзу з несприятливою ситуацією щодо туберкульозу.
  • Соціальна криза (безробіття, алкоголізм, наркоманія, бідність, стреси, невпевненість у завтрашньому дні).
  • Ріст поєднаної інфекції туберкульозу і ВІЛ/СНІДу.
  • Лікарі загально-лікарняної мережі втратили настороженість до туберкульозу, що веде до пізньої діагностики та поширення захворювання.

            «Держава визнаю боротьбу з туберкульозом невід’ємною складовою частиною політики щодо безпеки суспільства  та національної безпеки і визначає проведення протитуберкульозних заходів, забезпечення кожному громадянину безоплатності, доступності та рівних можливостей отримання протитуберкульозної допомоги…» (ст. Закону України «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз»).

            Туберкульоз – інфекційна хвороба, що викликається мікобактеріями туберкульозу і протікає з періодичними загостреннями, рецидивами та ремісіями, вражає переважно найбільші, соціально-дезадаптовані групи населення (хоча за останні роки практика показує, що захворіти може кожен), спричиняє високу тимчасову та стійку втрату працездатності, вимагає тривалого комплексного лікування та реабілітації хворих.  Практично немає такого органу влюдини, який би не міг уражатися туберкульозом, хоча у 95% хворих на туберкульоз уражаються легені, а у 5% - різні інші органи. При туберкульозі легень збудники поширюються  повітряно-крапельним (при кашлі, чханні, розмові) та пиловим способом (засохлі крапельки мокротиння перетворюються в інфікований пил, який є на підлозі, предметах, в повітрі). Тварини виділяють мікобактерії із харкотинням, слиною, фекаліями, сечею. Зараженим збудниками туберкульозу може бути молоко, м’ясо та інша м’ясомолочна продукція від хворих тварин. Мікобактерії туберкульозу живуть: у річковій воді – до 5 місяців, в ґрунті – 1-2 місяці, у фекаліях та на пасовищах – більше 1 року, в молочних продуктах, що зберігаються в холоді – до 10 місяців, в пилу – до 3-5 місяців. При температурі мінус 23°С збудники туберкульозу не гинуть 7 років, а сонце їх вбиває від 7-10 хвилин (пряме), до 2-6 годин (розсіяне).

            Найхарактернішими симптомами туберкульозу легень є кашель протягом 3 тижнів і більше, який може супроводжуватись одним чи декількома з перерахованих нижче симптомів: втрата маси тіла, втомлюваність, лихоманка, потіння вночі, біль в грудній клітці, задишка, втрата апетиту, кровохаркання. Тому при наявності хоча б 2-3 симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря, який в свою чергу після ретельного огляду та збору анамнезу направить такого пацієнта на рентгенологічне обстеження органів грудної клітки та дослідження анамнезу харкотиння на наявність мікобактерій туберкульозу.

            У дорослих для раннього виявлення туберкульозу легень є рентгенологічне обстеження органів грудної клітки та дослідження харкотиння шляхом мікроскопії мазка на наявність мікобактерій туберкульозу. Туберкульоз може перебігати без симптомів, але в більшості хворих є певна симптоматика, що змушує їх звернутися до лікаря. Звичайно, туберкульоз розвивається поступово і до моменту звертання хворого до лікаря деякі симптоми вже були присутні протягом минулих тижнів і навіть місяців. Але на превеликий жаль, значна частина хворих виявляється в запущених стадіях туберкульозу. Звідси – затягується термін лікування хворих, бувають випадки коли туберкульоз дає ускладнення і закінчується смертю. Туберкульоз виліковний, якщо його виявити на ранніх стадіях розвитку. Тому необхідно кожному іх нас проходити флюорографічне обстеження органів грудної клітки 1 раз на два роки. Але, це не стосується тих осіб, які знаходяться  у групі підвищеного ризику по захворюванню на туберкульоз (наркомани, алкоголіки, хворі на психічні захворювання, виразкову хворобу шлунку та 12-ти палої кишки, хронічні неспецифічні захворювання легень, особи, які звільнились з місць позбавлення волі та ті, що у минулому перехворіли туберкульозом, чорнобильці) і перебувають на диспансерному обліку, як у вузьких спеціалістів, так і в сімейного лікаря, які в свою чергу повинні обстежуватися 1 раз на рік (ВІЛ-інфіковані особи, хворі на цукровий діабет – двічі на рік).

            У дітей та підлітків основним (я підкреслю – головним) методом діагностики, тобто виявлення скритих форм туберкульозу (скарг у дітей може ще не бути) є проведення проби Манту з ТО. Це не є щеплення, як думають окремі батьки, реакція Манту з ТО – це є діагностична проба, за допомогою якою виявляються скриті форми туберкульозу у дітей та підлітків, а також за допомогою даної проби виявляють тубінфікованих дітей та підлітків (це ще не хворі діти, але дана проба показує, що вони можуть захворіти на туберкульоз, якщо вони вчасно не отримають профілактичного лікування від туберкульозу). А також, за допомогою проби Манту проводиться відбір дітей для ревакцинації БЦЖ в 7 років.

            Як статистика свідчить, захворюваність на туберкульоз у нашому районі висока, відповідна висока інфікованість серед дитячого та підліткового населення. На жаль, туберкульоз не вибирає, туберкульозом може захворіти будь-хто (чи то дитина, чи дорослий). З року в рік ми виявляємо туберкульоз у дітей та підлітків. І чим раніше ми виявимо дане захворювання, тим більше буде шансів на швидке одужання. Шановні батьки, перед тим, як відмовитись від проби Манту, подумайте про те, чи захищена Ваша дитина від туберкульозу. А також непотрібно відмовлятися від призначеного хіміопрофілактичного лікування, яке призначає лікар фтизіатр усім тубінфікованим дітям та підліткам. Завдяки хіміопрофілактиці можна зменшити захворювання на туберкульоз в 5-7 разів у осіб, що отримали її.

            Завдяки затвердженої Національної Програми протидії захворюванню на туберкульоз 2012-2016 рр., в якій передбачені кошти на обстеження осіб з підозрою на туберкульоз, осіб з групи підвищеного ризику, хворих на туберкульоз, а також проведення їм безкоштовного лікування, як у спеціалізованому закладі, так і  в амбулаторних умовах. На сьогоднішній день ми маємо можливість за рахунок державного бюджету отримувати протитуберкульозні препарати безкоштовно для того, щоб хворі могли після пройденого стаціонарного курсу лікування в обласному протитуберкульозному диспансері продовжити лікування амбулаторно, тобто вдома. А також видаються безкоштовно ліки дітям та підліткам для проведення профілактичного лікування. Окрім ліків, хворим, які перехворіли туберкульозом, тобто вилікувались, тубінфікованим дітям, підліткам, а також туб контактним особам, що проживають з хворими на туберкульоз, за показами надаються на протязі року безкоштовно путівки для санаторного оздоровлення в спеціалізовані санаторії України, обласний санаторій м. Миколаєва «Дубки».

            Шановні вознесенці, закликаю Вас активно прийняти участь в акції «Зупинимо туберкульоз разом». Не будьте байдужими до свого здоров’я. Якщо Ви більше 2-х років не проходили флюорографічне обстеження, то обов’язково пройдіть. На сьогодні, як Ви бачите, держава створила всі можливі умови для того, щоб зупинити розповсюдження туберкульозу, а саме: безкоштовне обстеження та лікування. Запам’ятайте – туберкульоз не вибирає. Туберкульозом може захворіти кожен із нас. Тому профілактика туберкульозу в першу чергу залежить від Вас.

 

                                                                                  Районний фтизіатр Л.А. Гедзенко

 

 

Дата: 23.03.2015 / Переглядів: 1118 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -