Категорія -> Охорона здоров'я -> Новини медицини
ПРОФІЛАКТИКА ТУБЕРКУЛЬОЗУ У ДІТЕЙ
За рівнем загальної захворюваності на туберкульоз Миколаївська область відноситься до 5 регіонів України з найвищими показниками після Одеської, Херсонської, Дніпропетровської та Кіровоградської областей, а за захворюванням дітей займає 2 місце (10,6 на 100 тис. дітей, по Україні – 6,7 ).
Рівень захворюваності на туберкульоз дитячого населення тісно пов'язаний з рівнем захворюваності серед дорослих, кількістю хворих з бактеріовиділенням, тому цілком закономірно, що область за показниками захворюваності дітей до 17 років відноситься до регіонів з високим тягарем туберкульозу. Протягом 10 років показники захворюваності перевищували середньостатистичні по Україні. В 2013 та 2014 роках захворюваність дітей та підлітків знизилась, але не за рахунок зменшення випадків захворювання, а за рахунок не виявлення туберкульозу. Це пов’язане з тим, що медичні заклади області не були забезпечені в повній мірі туберкуліном для виконання реакції Манту.
Треба зазначити, що в 2014 році в місті не зареєстровано випадків туберкульозу серед дітей, але в Вознесенському районі захворів 1 підліток на туберкульоз із бактеріовиділенням.
Найдієвішим методом профілактики туберкульозу у дітей є вакцинація та ревакцинація вакциною БЦЖ. Щеплення проти туберкульозу (щеплення БЦЖ) в Україні є обов’язковим (вимоги наказу МОЗ України від 16.09.2011 р. № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів»). Первинна вакцинація здійснюється в пологовому будинку здоровим доношеним новонародженим дітям на 3-5 день життя.
Якщо дитина не щеплена в пологовому стаціонарі через медичні протипокази( недоношеність, мала вага, соматичні захворювання ) , щеплення проводиться вакциною БЦЖ в амбулаторних умовах, тобто під спостереженням сімейного лікаря. Дітям, яким не виповнилося два місяці, щеплення проти туберкульозу проводиться без попередньої проби Манту. Після двомісячного віку перед виконанням щеплення БЦЖ дитині слід провести пробу Манту. Щеплення проводиться при негативному результаті проби.
Повторній вакцанації підлягають здорові діти з від’ємною реакцією Манту в 7-річному віці вакциною БЦЖ.
Щороку в Україні хворіють на туберкульоз до 35 % дітей, які не були щеплені від даного захворювання. При аналізі випадків туберкульозного менінгіту встановлено, що 82 % захворілих на цю недугу дітей не були вакциновані, або вакцинація у них не була ефективною. У дітей переважають позалегеневі форми туберкульозу, а саме: туберкульоз внутрішньогрудних лімфатичних вузлів та туберкульоз шкіри. Однак ускладнює ситуацію той факт, що особливістю захворюваності на туберкульоз серед дітей, на відміну від дорослих, є співвідношення ураження легень та позалегеневого туберкульозу. І тут показники далеко не втішні. Статистика свідчить, що у структурі захворюваності дітей на позалегеневий туберкульоз найбільш поширені ТБ кістково-суглобової системи та периферичних лімфатичних вузлів. При цьому найбільш дієвим методом виявлення хвороби є щорічна туберкулінодіагностика.
Важливе значення у своєчасному виявленні інфікованості дитини збудником туберкульозу має систематичність (щороку) охоплення підлягаючого контингенту реакцією Манту. Адже пропуск р. Манту веде до пропуску «віражу» туберкулінової проби (первинного інфікування), а не виявлений і нелікований «віраж» може призвести до виникнення захворювання на локальну форму туберкульозу.
Будьмо уважні до здоров’я своїх дітей. Адже захворювання на таке особливо небезпечне захворювання, як туберкульоз, можна попередити або зменшити його важкість. Рання та своєчасна діагностика захворювання дає гарантію повного вилікування хвороби.
БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!
Сектор з питань охорони здоров’я УСЗН ВМР
Дата: 19.02.2015 / Переглядів: 1559 / Комментарії - 0 шт.