Міфи і реальність вакцинації дітей

МІФ№1 - Рівень інфекційної захворюваності знижується через поліпшення рівня гігієни і умов життя.

Реальність:

• поліпшення умов життя та дотримання правил гігієни, безсумнівно, вносять внесок у зниження захворюваності інфекційними хворобами;

• вакцинація найбільш ефективно знижує захворюваність до дуже низького рівня;

• у деяких країнах захворюваність зберігається • мандрівники можуть привезти захворювання в будь-яку країну.

МІФ№2 - Вакцини викликають багато побічних ефектів, легше перенести захворювання, ніж вакцинуватися.

Реальність:

• хворіти або вакцинуватися - вибір повинен бути усвідомленим;

• ризик отримати серйозне ускладнення при хворобі у багато разів вище, ніж при вакцинації;

• всі небажані явища при вакцинації ретельно розслідуються для визначення зв'язку з вакцинацією;

• колосальні переваги вакцинації персональні і для суспільства перевищують незначний ризик можливих небажаних явищ.

МІФ№3 - Вакцини викликають аутизм. Звідки в Інтернеті з'явилася інформація про те, що після застосування вакцин діти хворіють аутизмом? В 1998р. лікар Ендрю Векефілдс (Великобританія) опублікував статтю в журналі Lancet, де повідомив про 12 дітей з хронічним захворюванням кишечника, у яких спостерігав важке погіршення психічних функцій. Стверджував, що комбінована вакцина проти кору, паротиту, краснухи (КПК) викликає хронічний запальний процес у кишечнику, що в свою чергу впливає на мозок. Аутизм - розлад, що виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується вираженим і всебічним дефіцитом соціальної взаємодії і спілкування, а також обмеженими інтересами і повторюваними діями. Всі зазначені ознаки проявляються у віці до 3 років. У хлопчиків зустрічається в 4 рази частіше. Як це закінчилося?

• 28 січня 2010р. лікар Векефілдс був визнаний винним Генеральним Медичним судом Великобританії як безвідповідальний і нечесний лікар з невідповідною репутацією;

• Lancet повністю відкликав статтю, як опубліковану без вагомих доказів;

• у травні 2010р. лікар Векефілдс позбавлений ліцензії на право займатися медичною практикою в Великобританії • взаємозв'язок між вакцинацією і розвитком аутизму не доведений.

МІФ№4 - Вакцини викликають синдром раптової смерті у дітей. Дослідження не підтверджують зв'язок між вакцинацією і синдромом раптової смерті: • Огляд 1 266 випадків смерті у дітей з 1990 по 1997 в системі звітів по побічних ефектах після вакцинації (VAERS) показав відсутність зв'язку синдрому раптової дитячої смерті з вакцинацією, і засвідчив зниження після 1993р., що пов'язують з впровадженням програми «Спи на спині» ( випадки зупинки дихання уві сні частіше трапляються, якщо дитина спить на животі);

• вивчення 307 випадків синдрому раптової дитячої смерті і 971 контрольного випадку Німеччини з 1998 по 2001рр. завершилося висновком про відсутність зв'язку між вакцинацією і подією. Таким чином, взаємозв'язок між вакцинацією і синдромом раптової смерті у дітей не встановлений.

МІФ№5 - Вакцини містять багато консервантів і шкідливих речовин.

Реальність:

• концентрації додаткових речовин у вакцинах - консервантів, стабілізаторів, ад'ювантів - у багато разів менше припустимих для людини концентрацій • Сучасні вакцини для дітей не містять солей ртуті • Не існує даних про можливість додаткових речовин у вакцинах викликати у дітей небажані наслідки.

МІФ№6 - Вакцини перевантажують імунну систему дитини.

Реальність: Чому вакцини не можуть «перевантажити» імунну систему?

• дитина може сформувати імунну відповідь навіть при одночасному введенні 10 000 вакцин;

• вакцини містять значно менше антигенів, на які повинна реагувати імунна система, ніж при натуральній інфекції;

• вакцини містять менше антигенів, ніж збудники захворювань;

• в 25 разів менше антигенів в сучасних вакцинах.

МІФ№7 - Дітей з алергічним дерматитом не можна вакцинувати.

Дослідження спростовують вплив вакцинації на алергічні захворювання:

• у 10 Європейських країнах, ПАР, Австралії; 7 центрах; у 2 184 дитини 1-2 року вивчався вплив вакцин (проти туберкульозу, коклюшу, правця, дифтерії, гепатиту В, гемофільної інфекції типу b, менигококкової, пневмококової інфекції, кору, паротиту, краснухи, вітряної віспи) на тяжкість атопічного дерматиту та збільшення рівня імуноглобуліну Е (IgE) у крові, як показника алергічної чутливості;

• у 167 240 дітей, народжених з 1991 по 1997. з моменту народження до 18 місяців, або 6 років вивчалася зв'язок вакцинації і ризику розвитку астми. Реальність: • Не існує даних, що підтверджують зв'язок вакцинації та розвитку алергії або астми у дітей;

• батькам дітей з алергією необхідно наполегливо рекомендувати проведення повного курсу вакцинації у дітей;

• не існує рекомендацій у міжнародних і вітчизняних посібниках з імунізації про призначення антигістамінних препаратів з профілактичною метою перед вакцинацією.

МІФ№8 - Треба приймати жарознижуючі перед вакцинацією, щоб попередити підйом температури. Незважаючи на зменшення вираженості температурної реакції, НЕ рекомендовано профілактичне призначення парацетамолу при вакцинації внаслідок зниження вироблення антитіл.

МІФ№9 - Краще вакцинувати дитину після 1 року.

Реальність:

• ризик ускладнень від захворювань і загрозливих для життя станів найбільш високий у дітей перших місяців життя;

• вакцинація дітей раннього віку забезпечує надійний захист від інфекційних захворювань.

Науково доведеним фактом є те, що певні інфекційні захворювання можна попередити за допомогою щеплень (а якщо хвороба все ж виникла, то протікає в легкій, безпечній формі). Припустимо, якщо щеплено від дифтерії або кашлюку не менше 95% всіх дітей міста, в такому випадку можуть виникнути поодинокі захворювання у нещеплених. Якщо ж рівень вакцинованих набагато нижче, може виникнути епідемія інфекційних захворювань, як це спостерігалося в 90-х роках минулого століття.

Протягом останніх років в пресі і на телебаченні періодично виникає тема вакцинації населення, зокрема дітей. Але розмова, на жаль, ведеться не про те, що батьки повинні приймати зважене рішення про захист своєї дитини від інфекцій, яких можна уникнути за допомогою вакцинації; не про те, що існує Національний календар щеплень (як у будь-якій цивілізованій країні), де вказані види щеплень за віком; не про те, що батьки мають право отримати у сімейного лікаря повну інформацію про вид і якість вакцини. Мова йде в основному про юридичні аспекти - чи мають право батьки відмовитися від вакцинації дитини. Ми можемо опинитися в найближчому майбутньому на порозі епідемії різноманітних інфекційних хвороб із-за низької привитости населення з різних причин: це низький відсоток забезпечення вакцинами по держбюджету і відмови батьків від вакцинації дітей. У 2014 році забезпечення вакцинами до належного рівня становило від 11,5% проти гепатиту до 54,5% проти поліомієліту, вакциною Пентаксим (дифтерія+коклюш+правець+поліомієліт+гемофільна інфекція) було забезпечено на 15,1%. Медичними працівниками систематично проводиться роз'яснювальна робота з батьками дітей про вакцинацію їх багатокомпонентними вакцинами, що дозволяє зменшити кількість ін'єкцій для малюків і кількість відвідувань в амбулаторії, спрощує дотримання графіка щеплень і підвищує згоду батьків на вакцинацію.

Протягом останнього року намітилася тенденція - батьки, які розуміють важливість захисту дитини від інфекцій протягом першого року життя, набувають в аптечній мережі вакцини за власні кошти, так як вони зацікавлені у своєчасній вакцинації. В умовах дефіциту вакцин вони приймають власне рішення. Так, комбінованої вакцини Інфанрикс - гекса в 2014 році було придбано 100 доз, інших вакцин - 29 доз. Ще раз хочеться підкреслити, що дуже важлива своєчасність отримання дитиною вакцин, тобтовакцинація його протягом першого року життя у встановлені терміни , коли формується повноцінний імунітет. Приймайте розумні та виважені рішення, адже дитина сам себе захистити не може.

Будьте здорові!

Сектор з питань охорони здоров'я УСЗН ВМР

Дата: 27.01.2015 / Переглядів: 924 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -