Туберкульоз та його профілактика!

Україна сьогодні посідає 7 місце в Європі за показником захворюваності на активний туберкульоз (у розрахунку кількості випадків на 100 тис. населення) і 2 місце – за абсолютною кількістю хворих. Уперше за період епідемії туберкульозу, яка була оголошена в 1995 році, у кожному з регіонів України було за реєстровано зростання рівня захворюваності. З початком епідемії держава задекларувала пріоритетність вирішення проблеми туберкульозу. Попри це, як свідчить статистика, лише з 2006 року намітився повільний спад рівня захворюваності та смертності від туберкульозу.

Незважаючи на таку оптимістичну динаміку, необхідно реально оцінювати стан речей. Фахівці відзначають вкрай низьке виявлення серед дітей, серед дорослих з основних груп підвищеного ризику по захворювання на туберкульоз. Знизився обсяг профілактичної флюорографії дорослих. Наслідком стало зниження активного виявлення туберкульозу. Уваги заслуговує потреба більш повного охоплення профілактичними оглядами соціальних груп ризику - це малозабезпечені, пенсіонери та непрацюючі.

Збудник туберкульозу передається як через людину, так і через тварин, особливо через велику рогату худобу, а також, значно рідше, через птахів. Мікобактерії людського типу спричиняють у людей від 80-95 % випадків захворювання туберкульозом. Мікобактерії можуть виділятись під час кашлю з харкотинням, слиною, а також під час співу, розмови; рідше – з калом, сечею при поза легеневих формах туберкульозу.

Мікобактерії вельми живучі в зовнішньому середовищі. Потрапивши в повітря, вони можуть утримуватись у завислому стані до 5 годин, а, наприклад, в маслі живуть до 5 місяців. Зараження може відбутися і під час безпосереднього контакту з хворим (через поцілунки), і опосередковано (через забруднені предмети вжитку: книжки, рушники, посуд, продукти, особливо молочні).

Туберкульозна паличка може вражати всі органи і системи людського організму – легені, бронхи, нирки, кишечник, кістки, серце, слизові оболонки. Найнебезпечнішими є хворі з легеневими формами туберкульозу. За добу вони можуть виділяти понад 1 млрд. мікобактерій, проте більшість людей має велику опірність до туберкульозу, зумовлену комплексом вроджених і набутих механізмів захисту, рівним імунітету. Перше щеплення проти туберкульозу проводиться у пологовому будинку. Після негативної реакції Манту ревакцинація БЦЖ проводиться в 7 років. У структурі захворюваності на туберкульоз найбільший відсоток припадає на безробітних працездатного віку.

Симптоми туберкульозу: кашель більше 2 тижнів, підвищена температура тіла більше 7 днів, поганий апетит, постійна слабкість, безпідставна втрата ваги, підвищена пітливість, особливо вночі, задишка, біль в грудній клітці, крововідхаркування. Під час розвитку хвороби проявляються симптоми інтоксикації: зниження апетиту, загальна слабкість, підвищена пітливість, температура тіла піднімається до 37,2-38,0°С. З’являється кашель, на який хворий спершу не звертає уваги, пов’язуючи його з курінням чи застудою. Харкотиння виділяється мало, воно слизисто-гнійне. На початкових стадіях і задишка, і біль в грудях проявляються рідко. Як правило, описані симптоми проявляються на тлі задовільного самопочуття і збереження працездатності. Тому важливо не нехтувати загальним правилом: “коли кашель триває більше ніж 21 день – обов’язковим є рентгенологічне обстеження”. Позачергово обстежуватись необхідно особам з бронхо-легеневими симптомами, з тривалою інтоксикацією невідомої причини. Раз на рік повинні флюорографічно обстежуватись особи з так званої “групи ризику” щодо туберкульозу: хворі на часті пневмонії, цукровий діабет, виразкову хворобу шлунка і 12-палої кишки.

Профілактика: Для запобігання туберкульозу, окрім специфічної профілактики, яку здійснюють працівники протитуберкульозних установ, необхідно дотримуватись здорового способу життя, не зловживати алкоголем, курінням, дотримуватись правил праці та відпочинку, санітарно-гігієнічних умов. У приміщенні має бути свіже чисте повітря, їжа повинна бути збалансована. Варто також уникати стресових, конфліктних ситуацій.

Шановні громадяни, дотримуйтесь порад лікаря і звертайтесь завчасно до нього, при виникненні раніше згаданих симптомів захворювання. Бережіть своє здоров’я, адже це запорука щасливого й благополучного життя! Щаслива людина - людина, що має міцне й хороше здоров’я, але усі ми знаємо, що чисто не там де метуть, а там, де не смітять. Тож не сподівайтесь на ліки, а просто старайтеся зберегти своє здоров’я принаймні дотриманням здорового способу життя.

 

Будьте здорові!

Сектор з питань охорони здоров’я УСЗН ВМР

Дата: 17.12.2014 / Переглядів: 993 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -