20 листопада – Міжнародний день відмови від паління

Міжнародний день відмови від паління, або No Smoking Day, існує з 1977 року. Він з’явився з ініціативи Американського онкологічного товариства і щороку відзначається у третій четвер листопада.

Цей день відзначають і в Україні. Це прекрасний привід задуматися над тим, що в цілому у нашій країні зараз палить десята частина жінок, більше половини всіх чоловіків, 53% старшокласників.

Мета Міжнародного дня відмови від паління — сприяти зниженню поширення тютюнової залежності, залучення до боротьби проти куріння усіх верств населення і лікарів усіх спеціальностей, профілактика тютюнопаління та інформування суспільства про згубний вплив тютюну на здоров’я. В наш час в Україні нараховується майже 9 мільйонів активних курців, які складають третину всього працездатного населення країни. Дослідження свідчать, що більшість дорослих курців (65%) хотіли б позбавитись цієї звички і намагались зробити це не один раз. Розвиток залежності від нікотину - одна із головних перешкод при відмові від паління.

Вчені з'ясували, що в тютюні міститься маса отруйних речовин. Серед них найбільш відомий нікотин: по своїй отруйності він рівний дії синильної кислоти.

Окис вуглецю (чадний газ) вступає в з'єднання з гемоглобіном, який транспортує кисень. При курінні відбувається різке зменшення вмісту кисню в крові. Аміак подразнює слизову оболонку рота, гортані, трахеї, бронхів. Ось чому у курців спостерігається рихлість ясен, виразки в роті, часто виникають ангіни. Від тривалого куріння відбувається звуження голосової щілини, з'являється осиплість голосу.

В останні роки вчені приділяють пильну увагу речовинам, що викликають рак. До них, в першу чергу, відносяться бензопірен і радіоактивний ізотоп полоній-210. Якщо курець набере в рот дим, а потім видихне його через хустку, то на білій тканині залишиться коричнева пляма. Це і є тютюновий дьоготь. У ньому особливо багато речовин, що викликають рак.

Важко навіть перелічити шкідливі речовини, що містяться в тютюні, адже їх нарахували майже 1200!

У США, при всьому засиллі тютюнової реклами, десятки мільйонів американців кинули палити. Теж саме відбувається і в Англії, Швеції і Фінляндії. Норвегія твердо вирішила стати нацією, що не палить. У багатьох країнах прийняті закони, що забороняють підліткам палити.

В Україні законодавчо заборонено палити в громадських місцях.

Так чому ж все-таки продають сигарети в кіосках? Та тому, що, на жаль, категоричними заборонами не завжди вплинеш на завзятого курця. Всякого роду саморобки, сурогати куди шкідливіші, ніж тютюн, приготований у фабричних умовах. Просто заборонити людям палити, напевно, ще не можливо, а ось переконати кинути палити можна.

Якщо хтось буде вважати, що шкода, яку наносить паління здоров'ю, маячить десь далеко, а можливо, і взагалі омине його, - він помиляється. Подивіться уважно на людину, що палить, на колір її обличчя, шкіру, пальці, зуби, зверніть увагу на її голос. Можна помітити зовнішні ознаки тютюнової інтоксикації.

На сучасному етапі боротьби із шкідливими звичками взагалі і тютюнопалінням, зокрема, необхідно сформувати, насамперед, у школярів і молоді, активну життєву позицію, впевненість, вміння прогнозувати події і їх наслідки, виходити із складних, нестандартних ситуацій з найменшими втратами для свого і суспільного здоров'я.

В основі профілактичної роботи у боротьбі з тютюнопалінням серед школярів і молоді повинно бути утвердження здорового способу життя кожної людини і всього суспільства. Пропаганда здорового способу життя повинна виходити не тільки від медичних працівників, скільки від батьків, вихователів і педагогів, чий авторитет для дітей, школярів і студентів залишається дуже високим.

Свідоме і відповідальне ставлення до здоров'я як загальнонародного надбання і національного багатства країни має стати нормою життя і поведінки всіх громадян України. Така норма передбачає викорінення шкідливих звичок, виховання культури спілкування, поведінки, дотримання режиму праці і відпочинку, систематичні заняття фізкультурою і спортом, підвищення санітарної культури і гігієнічних знань, гармонійний розвиток особистості ще з підліткового віку.

Тому, давайте будемо прикладом один одному і проведемо майбутнє без сигаретного диму. І якщо куріння стало проблемою, що заважає здоров'ю та особистому життю – його варто позбутися, РАЗ І НАЗАВЖДИ !

БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!

Сектор з питань охорони здоров’я

Дата: 20.11.2014 / Переглядів: 976 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -