Планування будівництва: розмітка за законом

Дотримання всіх норм і правил при плануванні будівництва не тільки обов'язково з точки зору закону, але і є запорукою комфортного і спокійного проживання в майбутньому.

Нормативи та визначення

Основний документ, що визначає права та обов'язки власників землі, - Земельний кодекс України (далі - Кодекс). Згідно зі ст. 79 Кодексу, земельною ділянкою називають частину земної поверхні, що володіє певним місцем розташування, кордонами і встановленими правами на неї. Власник може розпоряджатися володінням на свій розсуд (це передбачено Цивільним кодексом України), але зобов'язаний дотримуватися цільового призначення ділянки.

У нього є право зведення житлової будови і цілого ряду господарських споруд, але немає можливості побудови приміщень комерційного призначення. У цьому зв'язку Цивільним кодексом передбачено поняття «садиба», яке включає в себе житлові та господарсько-побутові споруди, наземні і підземні комунікації та мережі, а також багаторічні зелені насадження (дерева та кущі).

Перш ніж починати проектування, слід самостійно або за допомогою фахівця (архітектора, ландшафтного дизайнера, виконроба) провести передпроектний аналіз ділянки. Більше того, бажано ще до покупки наділа оцінити, чи можливо в його межах розміщення всіх бажаних споруд. Пізніше, починаючи планування, слід провести поділ території на функціональні зони, в межах яких будуть розміщені відповідні споруди.

У загальному випадку земельна ділянка може бути поділена на такі чотири зони:

  • житлова (на ній може розташовуватися не тільки основний будинок, але і гостьовий);
  • для господарсько-побутових служб (в її межах зводять хозблок, додатковий вуличний туалет, майстерню, льох і т. д.);
  • для відпочинку (наприклад дитячий майданчик, альтанка, квіткові клумби, територія для барбекю);
  • садово-городня.

Звичайно, суворе зонування в рамках невеликої ділянки практично неможливо, але рекомендовано прагнення до максимально компактного розміщення профільних будов відносно один одного. Причому влаштовувати всі чотири зони не обов'язково, за бажанням власника можна обійтися без будь-якої з них.

Загальні правила будівництва нових і реконструкції старих садиб регламентує Закон України «Про забудову і планування територій». Крім того, місцеві ради розробляють власні правила забудови. У них встановлюються вимоги до граничних розмірів житлових будинків, загальною площею забудови, висоті огорожі ділянки, благоустрою території і т. д.

Архітектурно-будівельні нормативи, що стосуються мінімально допустимих відстаней між будинками та іншими спорудами на ділянці, а також окремими об'єктами інфраструктури населеного пункту, встановлені в державних будівельних нормах ДБН 360-92 ** «Містобудування, планування і забудова міських і сільських поселень» (слід звернути увагу, що з введенням цих норм дія ДБН 360-92 * припинилася).

Нарешті, основні архітектурні, санітарні та протипожежні вимоги, що стосуються будівництва житлових будинків висотою до трьох поверхів і розміщення господарських та побутових споруд на ділянці, наведені в ДБН 79-92 «Житлові будинки для індивідуальних забудовників України».

Головні відстані

Найважливіше питання, яке ставить перед собою майбутній приватний домовласник, - де ж, власне, розташувати будинок. Законодавчо- встановлених вимог з будівництва житлової будови в тій чи іншій частині ділянки немає, але існує рекомендація, згідно з якою найкраще зводити його поможливості ближче до огорожі з вуличною боку. Це дозволить якісно виконати територію для відпочинку на задньому дворі і скоротить відстань при пересуванні людини від хвіртки до вхідних дверей.

Важливо при цьому врахувати прив'язку до червоної лінії, тобто встановленого кордону існуючої або запроектованої вулиці. Згідно з вимогами ДБН 360-92 **, житловий будинок повинен бути розміщений з відступом від червоної лінії магістралей та основних вулиць не менше ніж на 6 м, від другорядних вулиць і провулків не менше ніж на 3 м.

Також відстань від межі ділянки до будинку має становити не менше 3 м. Однак фахівці рекомендують додати до даної відстані ще 2-3 м. Це необхідно для того, щоб ганок будинку не виходив впритул до паркану. Якщо бажання або можливості «відсунути» будинок немає, то ганок краще зробити з боку двору. Крім того, між огорожею і житловим будинком бажано висадити зелені насадження. Вони значною мірою захистять оселю від вуличних пилу і шуму.

Регламентується і ширина будинку по фронту вулиці (тобто вздовж основного паркану). Правда, спільних для всієї країни вимог на цей рахунок немає - все залежить від планувальної структури конкретного міста чи району. Так що дізнатися нормативи можна в Відділі містобудування та архітектури.

Ще одне найважливіше правило - дотримання необхідних відстаней між житловими будівлями на сусідніх ділянках. Тут основну роль грають протипожежні вимоги.                В ДБН 79-92 всі будівлі класифіковані за ступенем вогнестійкості в залежності від матеріалу, що застосовується для зведення несучих та огороджуючих конструкцій.

Так, котеджі з цегли, різних кам'яних і пінобетонних блоків, а також залізобетону відносять до I та II категорій. Якщо ж у таких будинках застосовані дерев'яні конструкції (наприклад як перекриттів або кровлі), то їх відносять до III категорії. Нарешті, дерев'яні та каркасні будови - це IV категорія.

Відстань між будинками перших двох категорій повинна становити не менше 6 м. Для третьої категорії це значення становить 8 м, а для четвертої - 15 м. Важливо розуміти, що в розрахунок приймається більше значення. Таким чином, якщо нове будівництво планується з цегли, але по сусідству розташований дерев'яний будинок, відступити доведеться як мінімум 15 м. Стільки ж знадобиться відміряти і в тому випадку, якщо будівлі будь-якої категорії вогнестійкості мають більше одного поверху і хоча б один з них звернений до іншого своєю довгою стороною. Цього вимагають норми ДБН 360-92 **.

Слід також пам'ятати про те, що якщо по сусідству будов немає, то власний будинок повинен в будь-якому випадку знаходитися як мінімум в 1 м від межі. При цьому ніякі його конструкції не повинні виступати за кордон ділянки.

Нарешті, треба врахувати, що в розрахунок приймаються відстані між зовнішніми стінами будівель, але за наявності виступаючих більш ніж на 1 м конструкцій - відстані між ними.

Господарські будівлі

Розташовувати споруди господарського та побутового призначення можна за своїм розсудом. Є тільки одне обмеження - не допускається їх зведення по лінії забудови.

Краще спланувати їх розміщення на віддалі від паркану. Такі будівлі, як лазні або сараї, зазвичай розташовують у глибині ділянки. Вони можуть або окремо стояти, або бути зблокованими з будинком. Раціональним можна вважати таке розташування цих будов, що буде оберігати будинок від поривів вітрів. Відстані між даними господарськими будівлями у межах однієї ділянки законодавчо не нормуються. Немає і вимог щодо наявності між ними протипожежних розривів.

Проте в даному випадку в дію вступають санітарні норми. Згідно з ДБН 79-92, відстань від вікон житлового будинку до вуличного льоху має становити не менше 7 м, а до приміщень, призначених для утримання домашніх тварин (великої рогатої худоби, птиці і т. д.), - не менше 15 м.

Правда, забезпечити виконання даної вимоги найчастіше в межах обмеженої площі ділянки складно або неможливо. Тому допускається зведення даних будов площею до 50 м2 прибудованими до одно-і двоповерховим будинкам. При цьому житлові кімнати і кухні обов'язково повинні бути ізольовані від них як мінімум трьома підсобними або загальними приміщеннями.

До речі, окремо стоять господарські будівлі можна групувати і об'єднувати, в тому числі з подібними будівлями на сусідній ділянці, за взаємною домовленістю.

В'їзд і під'їзд

Формуючи власну ділянку, багато дотримуються необхідних вимог тільки в межах своєї огорожі і засаджують смугу вздовж паркану деревами і чагарником. Тим часом, і для цієї території є певні вимоги, основне з яких полягає в тому, що ширина проїжджої частини, що проходить уздовж ділянки, повинна складати як мінімум 3,5 м для доріг з однією смугою руху і 7 м - з двома. Дані ліміти не допускається зменшувати за рахунок будь-яких споруд і насаджень. Важливо це як для безпеки дорожнього руху, так і для забезпечення проїзду спеціальних служб (пожежної машини, швидкої, аварійної та т. п.)

Останню вимогу потрібно враховувати і при проектуванні в'їзду на ділянку. Слід забезпечити можливість проїзду пожежних машин до будинку і доступ пожежників з автодрабин і автопідйомників у будь-яке приміщення. У цьому зв'язку ДБН 360-92 ** вимагає, щоб мінімальна ширина проїзду до будинку становила 3,4 м. У цій зоні ділянки не допускається розташування огорож, повітряних електромереж і посадок дерев. Ніщо не повинно перешкоджати проїзду.

Згідно з ДБН 79-92, гараж можна розташовувати по лінії забудови ділянки (врівень як з будинком, так і з огорожею). Більше того, все частіше гараж вбудовують в перший поверх житлового будинку. Важливо тільки, щоб відкриті гаражні ворота не заважали вільному проходу пішоходів і руху транспорту по вулиці. При плануванні слід враховувати наступну вимогу: відстань від входу в гараж до вікон житлових будинків, розташованих по сусідству, має становити як мінімум 10 м. Важливо також, щоб проїзд до гаража не перетинався з пішохідною доріжкою від хвіртки до дверей будинку.

Нарешті, пішохідні доріжки на ділянці повинні забезпечувати вільний доступ до всіх будов, причому в будь-яку погоду, і не затримувати на поверхні велику кількість вологи (це необхідно для забезпечення безпеки пересування по них).

Відділ містобудування та архітектури міської ради

Дата: 02.09.2014 / Переглядів: 32865 / Комментарії - 38 шт.

  1. олег педченко

    дуже хотілося б знати яка відстань повинна бути між міжнародною дорогою та житловими забудовами


  2. Микола

    Під скажіть будь ласка яка повина бути відстань між будинком та взлетно посадочною лінією.


  3. нини

    будь ласка пояснить сйогодни у нас була кумисия и сказала що наша меже за будинком яка заходиться 30 центив правильна вони даже не взяли з собою маппу чи правильно це


  4. Іван

    сусід будує на межі піднавіс дерев"яний (величезний) для дров та соломи,що розминеться два легковики, стік води влаштовує під сусідній будинок, розташований за 1 м від межі земельної ділянки (будинок 60-х років) Яка повинна бути відстань від забору цієї споруди? Будь ласка, хоч хтось поясніть!


  5. Олексій

    Сусід створив майстерню по виготовленню меблів, яка повинна бути відстань від житлового будинку до даної майстерні. І чи є норми для будови саме таких підприємств?


  6. Софія

    Підкажіть, будь ласка, в яких нормативних документах дається відстань від проїзду (в нутрі квартального) до 5-ти поверхового будинку.


  7. олег

    Підкажіть як зробити можна план під будівництво якщо земельна ділянка це -приватизований пай.83 сотки.знаю що на паї не можна будуватись.Мараторій стоїть.Але чула що з 83 соток вибирають четверту частину 20 соток приблизно під будівництво.


  8. Карина

    Доброго дня! Підкажіть будь-ласка яка відстань повинна бути між приватним будинком та багатоповерхівкою?


  9. Ірина

    Доброго дня. скажіть будь ласка, сільська рада хоче становити дитячий майданчик на комунальній землі.З чого треба починати, обстеження земельної ділянки, хто це повинен робити,


  10. Назар

    Підскажіть будьласка яка має бути відстать від сходів на другий поверх до огорожі (межа)з сусідом і на який документ можна зіслатись


  11. Богдан

    Яка повинна бути відстань між залізничною дорогою і автомобільною дорогою в населеному пункті


  12. Марина

    Підкажіть де можна знайти ,( в яких нормах , документах ) пункт в якому є ця інформація -Слід також пам'ятати про те, що якщо по сусідству будов немає, то власний будинок повинен в будь-якому випадку знаходитися як мінімум в 1 м від межі. Я поясню, в мене саме така ситуація ( 1,5 м від межі по проекту) , земельна ділянка без будівель по сусідству , але головній архітектор , не дає згоду на таку відстань. Хочу знайти документальне підтвердження.


  13. Юлія

    Підкажіть, яка має бути висота паркану між сусідами, якщо сам паркан із піноблоків?


  14. марія

    Біля мене збудували євреї готель з басейнами від межі відступили 1.5 м. мій будинок тепер тріщить . Що робити куди звертатися? Дайте відповідь дуже прошу.


  15. Евген

    Сусід будує металевий навіс,пяддесят сантиметрів віл межі навпроти моєї хати висота навісу 3.50метри іперекрива вікно


  16. Михайло

    При яких обставинах можна будувати хату, якщо до кладовища 230 метр¡в ???


  17. Руслан

    Яка відстань від будинку до межі на дачах? І яка висотність допустима?


  18. Тетяна

    Підкажіть скільки потрібно відступити від межі,якщо по межі із сусіднім участком проходить газова труба д іаметром 20 см.


  19. Василь

    У сільській місцевості , на вулиці де є житлові будинки хочуть побудувати ресторан. Які існують норми такого будівництва?


  20. Марія

    Земельна ділянка в садово-городньому кооперативі через дорогу від підприємства. Яка потрібна довідка від підпри ємства щоб приватизувати земельну ділянку.


Iм'я -