Категорія -> Виконавчі органи міської ради -> Новини виконавчих органів міської ради
Стоп насильству в сім’ї
Насильство в сім’ї – будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім’ї по відношенню до іншого члена сім’ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім’ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров’ю.
Види насильства в сім'ї:
1) Фізичне - умисне нанесення одним членом сім'ї іншому члену сім'ї побоїв, тілесних ушкоджень, що може призвести або призвело до смерті постраждалого, порушення фізичного чи психічного здоров'я, нанесення шкоди його честі і гідності.
2) Сексуальне - протиправне посягання одного члена сім'ї на статеву недоторканість іншого члена сім'ї, а також дії сексуального характеру по відношенню до неповнолітнього члена сім'ї.
3) Психологічне - насильство, пов'язане з дією одного члена сім'ї на психіку іншого члена сім'ї шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, якими навмисно спричиняється емоційна невпевненість, нездатність захистити себе та може завдаватися або завдається шкода психічному здоров'ю.
4) Економічне - умисне позбавлення одним членом сім'ї іншого члена сім'ї житла, їжі, одягу та іншого майна чи коштів, на які постраждалий має передбачене законом право, що може призвести до його смерті, викликати порушення фізичного чи психічного здоров'я.
Поради щодо попередження насильства в сім'ї
Не дозволяйте себе принижувати
Результати досліджень показують, що більше ніж 93% жінок — жертв фізичного насильства, тривалий час дозволяли кривдити себе словами. Тобто спочатку жертва потерпає від психологічного насильства, а потім відбувається фізичне насильство.
Не дозволяйте себе ображати, принижувати з початку стосунків. Не дозволяйте по відношенню до себе дій, які можуть привести до насильства.
Правильно оцінюйте ситуацію
Сімейні конфлікти здійснюються в замкнутому просторі будинку чи квартири, де немає можливості зовнішнього втручання. У разі загрози конфлікту треба вийти з дому — конфлікт на людях, як правило, стає менш напруженим.
Якщо виникає загроза конфлікту (і як наслідок — насильства), спробуйте запросити людину, яка зменшить напруження, — наприклад, родича. Але не слід використовувати в ролі громовідводу дітей. Бережіть їх нервову систему і не провокуйте насильства по відношенню до дітей.
Не провокуйте конфлікти
Статистика свідчить, що більш ніж 60% убивств і тяжких тілесних ушкоджень здійснюються на побутовому грунті, тобто є наслідком імпульсивних, а не спланованих дій.
Якщовідомо, що один із членів сім’ї негативно реагує на якісь дії (наприклад, уживання вами алкоголю, запізнення, контакти з певними особами), не провокуйте конфлікти і як наслідок — і потенційне насильство.
Якщо ж ви бажаєте примусити чоловіка ревнувати, злитися та інше — ви провокуєте негативне ставлення до вас, конфлікт і потенційне насильство.
Будьте особливо обережними з людьми в стані алкогольного сп’яніння
Значну частину насильств по відношенню до жінок здійснюють чоловіки в стані алкогольного сп’яніння. Дуже часто в нетверезому стані агресивними стають цілком неконфліктні люди. Якщо ви бачите, що чоловік перебуває у стані сп’яніння, не з’ясовуйте з ним стосунків, не реагуйте на його провокації та намагайтесь заспокоїти його, не робіть різких зауважень.
Якщо зупинити конфлікт не вдається, спробуйте залишити приміщення: вийдіть в іншу кімнату, до сусідів, на вулицю.
Існують загальні ознаки чоловіків,схильних до насильства:
- агресивність по відношенню до дітей;
- агресивність по відношенню до домашніх тварин;
- впевненість у тому, що тільки чоловік «хазяїн у домі»;
- грубощі по відношенню до жінок ;
- неусвідомлене ставлення до серйозності покарання за здійснення насильства;
- патологічні ревнощі;
- перекладання провини за свої дії на інших;
- погрози самогубства у випадку розриву відносин із жінкою.
Якщо випадки насильства вже мали місце
В такому випадку жінка має бути готова протистояти наступним актам насильства. Для цього слід:
- продумати дії на випадок повторного насильства;
- розповісти про насильство тим, хто може допомогти;
- визначити місце, куди можна піти у випадку загрози насильства;
- домовитися із сусідами, щоб вони викликали міліцію, якщо почують крики з квартири;
- у безпечному, але доступному місці заховати документи, певну суму грошей, книжку з номерами телефонів, інші важливі папери, певний одяг та необхідні ліки;
- унеможливити доступ до інформації про місце перебування потерпілої;
- знищити всі можливості знайти потерпілу;
- визначити, що саме з цінних речей слід забрати з дому;
- заздалегідь знайти номери телефонів місцевих служб, які можуть надати необхідну підтримку.
Насильник повинен знати, що обов’язково буде покараний.
Чоловік, який потенційно може здійснити насильницькі дії, повинен знати, що він обов’язково буде покараний.
Можна повісити на видному місці списки телефонів служб невідкладної допомоги: швидкої допомоги, міліції та інших.
Попередження насильства в сім’ї – система соціальних і спеціальних заходів, спрямованих на усунення причин і умов, які сприяють вчиненню насильства в сім’ї, припинення насильства в сім’ї, яке готується або вже почалося, притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні насильства в сім’ї, а також медико-соціальна реабілітація жертв насильства в сім’ї.
Підстави для вжиття заходів з попередження насильства в сім': ЗАЯВА про допомогу жертви насильства в сім'ї або члена сім'ї, стосовно якого існує реальна загроза вчинення насильства в сім'ї; висловлене жертвою насильства в сім'ї або членом сім'ї, стосовно якого існує реальна загроза вчинення насильства в сім'ї, бажання на вжиття заходів з попередження насильства в сім'ї у разі, якщо повідомлення або заява надійшли не від нього особисто; отримання ПОВІДОМЛЕННЯ про застосування насильства в сім'ї або реальної загрози його вчинення стосовно неповнолітнього чи недієздатного члена сім'ї.
Заява або повідомлення про застосування насильства в сім'ї чи реальної загрози його вчинення приймаються за місцем проживання постраждалого органами, на які покладається здійснення заходів з попередження насильства в сім’ї:
- структурний підрозділ у справах сім’ї, молоді та спорту;
- центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;
- служба у справах дітей;
- міський відділ Управління МВС в Україні: відділ дільничних інспекторів міліції, відділ кримінальної міліції у справах дітей.
Заходи, які здійснюються, у разі надходження заяви або повідомлення про застосування насильства в сім'ї або реальної загрози його вчинення
Структурний підрозділ у справах сім’ї, молоді та спорту:
- приймає і розглядає заяви (повідомлення) про вчинення насильства в сім’ї або реальну загрозу його вчинення;
- про вчинення або реальну загрозу вчинення фізичного або сексуального насильства в сім’ї повідомляє територіальний орган внутрішніх справ;
- організовує відвідування заявника і складають відповідний акт обстеження;
- проводить роз’яснювальну роботу серед населення;
- організовує надання психологічних, юридичних, соціально-педагогічних, інформаційних та ін. послуг;
- при необхідності направляє жертв насильства в сім’ї до спеціалізованих установ для жертв насильства в сім’ї;
- проводить профілактичну роботу в напрямку попередження насильства в сім’ї.
Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді:
- приймає інформацію про випадки насильства в сім’ї або його загрозу;
- надає особам, що постраждали від різних форм насильства, термінову психологічну, соціально-медичну, юридичну та інформаційну допомогу;
- здійснює соціальне інспектування неблагополучних сімей.
Служба у справах дітей міської ради у разі, коли дитина зазнала жорстокого поводження з боку дорослих:
- направляє дитину для обстеження стану її здоров’я до установ охорони здоров’я з метою надання неповнолітньому необхідної медичної допомоги;
- спільно з кримінальною міліцією у справах дітей вирішує питання щодо тимчасового вилучення дитини з середовища, де вона зазнала жорстокого поводження, та подальшого її влаштування;
- надає соціально-психологічну допомогу дитині, яка зазнала жорстокого поводження з боку дорослих;
- в разі потреби представляє інтереси дитини в судових органах.
Тут вам допоможуть
Національна «гаряча лінія» з питань запобігання насильству та захисту прав дітей |
Якщо ви стали ЖЕРТВОЮ або СВІДКОМ насильства телефонуй за номером: 102, 4-35-16, 3-21-07, 4-23-03
Установи, які надають соціальну допомогу жертвам насильства в сім’ї |
- дільничні інспектори міліції і кримінальна міліція у справах дітей (у випадках, коли жертва насильства або особа, відносно якої є реальна загроза насильства в сім'ї, або особа, що зробила насильство в сім'ї, не досягли 18 років), тел.102;
- Служба у справах дітей, що надає допомогу у відновленні порушених прав і захищають законні інтереси неповнолітніх, які мають батьків і стосовно їх здійснено або існує загроза здійснення насильства в сім’ї), тел. 4-23-03;
- Центр медико-соціальної реабілітації жертв насильства в сім'ї, де потерпілі перебувають добровільно на якийсь час, який є необхідним для лікування і психосоціальної реабілітації;
- Центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, які проводять соціальну інспекцію неблагополучних сімей, тел. 3-21-07.
Заяви і повідомлення приймаються по місцю мешкання потерпілого.
ЯК МОЖНА ПОПРОСИТИ ПРО ДОПОМОГУ?
Заяви (повідомлення) про насильство в сім'ї або загрозу його здійснення приймаються за місцем проживання потерпілого органами, перерахованими вище.
Структура, в яку поступило повідомлення про здійснення насильства в сім'ї або реальну загрозу його здійснення, розглядає заяву і вчиняє в межах своїх повноважень заходи з попередження насильства в сім'ї.
Для того, щоб відповідні органи почали впроваджувати заходи щодо попередження насильства в сім'ї, потрібно надати особисту заяву про допомогу.
У випадках, якщо повідомлення або заява поступило не від потерпілого особисто, він може просто висловити бажання про застосування відповідних заходів із попередження насильства в сім'ї. Повідомлення може поступити від будь-якої особи або організації.
Відповідальність особи, яка вчинила насильство в сім’ї
Особи, які вчинили насильство в сім’ї, несуть адміністративну, цивільну та кримінальну відповідальність. Так, в ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення за вчинення насильства в сім’ї, невиконання захисного припису передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу – від 51 до 170 грн., виправних робіт – від 1 до 2-х місяців та адміністративний арешт – від 5 до 15 діб. За вчинення легких тілесних ушкоджень при прояві насильства в сім’ї може настати кримінальна відповідальність згідно ст. 125 Кримінального кодексу України, якою передбачено такі види відповідальності як штраф – від 850 до 1700 грн., громадські роботи – від 200 до 240 годин або виправні роботи до 1 року, адміністративний арешт до 6-ти місяців та обмеження волі до 2-х років.
Також спеціалізовані установи, в яких перебували особи, що постраждали від проявів насильства в сім’ї, можуть звернутися до суду з позовом про відшкодування коштів на їх утримання до осіб, що вчинили насильство в сім’ї.
Дата: 21.07.2014 / Переглядів: 1263 / Комментарії - 0 шт.