Категорія -> Молодь, культура, спорт -> Пам'ятні дати, події
21 ЛИСТОПАДА - ДЕНЬ ГІДНОСТІ ТА СВОБОДИ
Історія України має багато трагічних періодів, коли свобода і навіть сам факт існування українського народу опинявся під загрозою. Але завжди в такі періоди найкращі сини і дочки України ставали на захист своєї землі, своєї держави, своїх співвітчизників.
21 листопада, день Гідності та Свободи - одне з молодих українських свят, проте має непросту історію і подвійне значення. Вперше цей день, як святковий був відзначений у 2005 р. за указом президента Віктора Ющенка. Підставою став початок Помаранчевої революції у 2004 р. Тоді свято було назване Днем Свободи, і під таким іменем проіснувало протягом шести років — до 2011 р.
Першопричинами Революції Гідності були: протест проти узалежнення України від Росії, бажання ліквідувати корупційну систему та відкрити можливості для європейського розвитку країни. 21 листопада 2013 р. кілька журналістів вийшли на Майдан Незалежності у Києві та поширили в соціальних мережах заклик до всіх небайдужих приєднатися. На Майдані того дня зібралося півтори тисячі осіб, переважно журналісти та молодь. Першими до Євромайдану долучилися студенти. Спочатку протестувальники вимагали лише підписання Угоди з ЄС, через що акцію було названо «Євромайданом». Згодом протест підтримала опозиція. Перший мітинг на Європейській площі у центрі столиці виявився найбільш масовим за останні кілька років – понад 100 тисяч учасників, які висловилися проти російського режиму та почали готуватися до опору. На ранок на Майдані було кілька сотень людей – без жодних партійних прапорів, лише з символікою ЄС та України.
Автобуси з Беркутом стояли на прилеглих до Майдану вулицях.
Вже наступного дня подібні акції пройшли у Львові, Ужгороді, Дніпропетровську, Івано-Франківську, Вінниці, Одесі, Миколаєві, Донецьку, Сумах, Харкові та майже в кожному іншому обласному центрі України.
…Спочатку була ейфорія. Потім – шок від першої смерті на Майдані, потім - нові жертви, Небесна Сотня… Протягом трьох місяців жорстокого протистояння проти злочинної влади, Майдан вистояв і переміг. Українці обрали Свободу, вони відстояли своє право жити в демократичній, європейській країні. За цю свободу заплачено кров’ю кращих синів та дочок України.
Указом Президента України Петра Порошенка №872/2014 від 13 листопада 2014 року - 21 листопада оголошено Днем Революції Гідності та Свободи. Встановлене свято «з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року - лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору…»
У цей знаменний і величний день ми з гордістю говоримо про те, що українці – це народ, який заслуговує поваги світової спільноти. Події, що відбувались з нашим суспільством на зламі 2013/14 років та відбуваються сьогодні, мають доленосне значення для України та українців. Це надзвичайно важкий період та іспит для України, коли українці продемонстрували свою європейськість, гідність, своє прагнення до свободи.
В цей День Бібліотека №1 приєднується до привітань на адресу всього українського суспільства! Єдність і свобода робить нас гідними нащадками наших батьків! Будемо з шаною зберігати і захищати цей безцінний скарб! Хай береже нас усіх Господь і слава йому за цю прекрасну країну – Україну! Слава Україні!
Бібліотека №1 КЗ «Бібліотечна мережа м. Вознесенська» -
центр місцевого краєзнавства
Дата: 20.11.2017 / Переглядів: 1254 / Комментарії - 0 шт.