Категорія -> Молодь, культура, спорт -> Пам'ятні дати, події
8 травня - День пам'яті та примирення в Україні
З 2015 року 8 травня в Україні відзначається День пам'яті та примирення, встановлений Указом Президента України Петра Порошенка № 169/2015 «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни» від 24 березня 2015 року. Цей пам'ятний день відзначається в річницю перемоги над нацизмом у Європі. Відповідно до указу Президента України, метою відзначення є гідне вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску в перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та висловлення поваги усім борцям проти нацизму.
Резолюцією Генеральної асамблеї ООН від 22 листопада 2004 року, приуроченою до 60-ї річниці закінчення Другої світової війни в Європі, проголошені присвячені пам'яті жертв цієї війни Дні пам'яті та примирення, що відзначаються в Європі 8 та 9 травня.
Офіційні заходи з нагоди завершення Другої світової війни в Європі та перемоги над нацизмом вперше в історії України проходили два дні — 8 й 9 травня 2014 року. Планувалося, що й надалі в Україні вшанування загиблих розпочинатиметься 8 травня — разом з Європою та світом, і продовжуватиметься традиційно 9 травня.
Червоний мак став символом міжнародного Дня пам'яті і примирення в Україні 8 травня. Ця квітка є пам'ятним знаком жертв усіх військових і громадянських конфліктів, є відображенням кривавого сліду від пострілу.
Гасло Дня пам’яті та примирення: «1939—1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо».
Пам’ять. Це не просто частина історії. Пам’ять – це наша біль, наша гордість. Згадаймо наших дідів, батьків і братів, вічно молодих солдат і офіцерів, що мужньо боролися з ворогом і перемогли, вклонімося тим, хто поліг смертю хоробрих, тим, чиї серця обпалила Друга світова війна, яка розпочалася 1-го вересня 1939-го року. Вона охопила всю земну кулю і тривала до 2-го вересня 1945-го року. Страшна війна, яка забрала і скалічила десятки мільйонів життів, принесла наймасштабнішу розруху і горе.
8-го травня 1945-го року, близько опівночі, в передмісті Берліна Карлсгорсті,делегація представників німецького командування на чолі з генералом Кейтелем з боку агресора підписали акт про беззастережну капітуляцію збройних сил Німеччини. Від Великобританії акт підписав маршал Артур Теддер, генерал Карл Спаатс від США, від усіх радянських республік був підпис маршала Георгія Жукова та генерал Жан де Латтр де Тассіньї від Франції.
Це була проста демонстрація примирення й пам’яті. Саме тому свято Перемоги в Європі святкується й донині щорічно 8-го травня.
З 2015 року Україна приєдналася до всього світу у скорботі за жертвами Другої світової війни. Указ «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни»не відміняє традиційного святкування 9 травня Дня Перемоги: дата в наших календарях залишається червоною, день – вихідним, проводяться урочистості. Указ Президента повертає Україну до загальноєвропейських цінностей та стандартів.
Підписаний 8 травня 1945 року акт про беззастережну капітуляцію збройних сил Німеччини – це символ перемоги над нацизмом. 9 травня – стало Днем перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
Через окопи і ліси, через підпілля і затінки гестапо, через розпач і віру, через смерть і безсмертя вона все ж таки до нас прийшла – Перемога!
Низький уклін, вічна пам’ять і слава визволителям, котрі зі зброєю в руках захистили свободу і незалежність нашої країни, і трудівникам тилу, які самовіддано працювали задля Перемоги.
З Днем пам’яті і примирення!
Бібліотека №1, центр місцевого
краєзнавства КЗ «Бібліотечна
мережа м. Вознесенська»
Дата: 03.05.2017 / Переглядів: 1296 / Комментарії - 0 шт.