Електробезпека – запорука повноцінного життя!

Інспекція Держенергонагляду, для запобігання ураженню електричним струмом та попередженню нещасних випадків серед населення,вважає за необхідне звернути увагу на деякі питання електробезпеки, а також небезпеки наближення до електроустановок, що знаходяться під напругою або які в наслідок аварії можуть опинитись під напругою.

Електрика вже давно і міцно увійшло в наше життя. Сучасна людина навіть уявити собі не може своє життя без електричної енергії. Відкриття електрики принесло в наше повсякденне життя масу зручностей і корисних приладів. Електрика проникла в усі сфери життя людини. Таке повсюдне застосування електричної енергії зумовлено відносно простим перетворенням його в інші види енергії. Так, з допомогою різноманітних нагрівальних елементів можна отримати теплову енергію для обігріву приміщень. Або, використовуючи електродвигуни, можна легко перетворити електрики енергію в механічну енергію. Однак, не слід забувати, що за уявною простотою електричної енергії криється велика загроза для життя і здоров'я людини, якщо вона забуває про елементарні заходи безпеки і безпечної експлуатації електричних мереж та побутових електроприладів. Електричний струм небезпечний для життя! При цьому головна небезпека його в тому, що його не видно і не чути. Ступінь його впливу залежить від багатьох чинників: від виду величини напруги і струму, частоти електричного струму, шляху струму через тіло людини, тривалості впливу електричного струму на організм людини, умов зовнішнього середовища. Основним вражаючим фактором електрики є не висока напруга, як думає більшість громадян, а струм, що протікає через тіло людини. Всі бачили синюваті іскри статичної електрики, що виникають при знятті одягу. Напруга таких іскорок знаходиться в межах 7 - 10 тисяч вольт. Але потужність такого джерела струму дуже мала, тому ніякої шкоди організму таке електрика принести не може. Набагато небезпечніше є дотик до звичайних проводів освітлювальної мережі: при напрузі всього в 220 В вихідний струм такої проводки може досягати 16 - 20 А. Такий струм небезпечний і навіть смертельний для людини. Змінний струм промислової частоти людина починає відчувати при 0,6 - 15 мА. Струм 12 - 15 мА викликає сильні болі в пальцях і кистях. При струмі 50 - 80 мА наступає параліч дихання, а при 90 - 100 мА настає параліч серця і смерть. Потрібно обов'язково пам'ятати, що людський організм вражає не напруга, а величина струму. При несприятливих умовах навіть низькі напруги (30 – 40В) можуть бути небезпечними для життя!

Для того щоб відбувався. як можна менше випадків поразки людей електричним струмом в побуті необхідно зробити так, щоб правила електробезпеки були відомі і зрозумілі всім і кожному.

Наведемо кілька загальних правил, дотримання яких може запобігти від випадків поразки людей електричним струмом:

У разі виявлення обірваного проводу лінії електропередач, небезпечно не лише торкатися, але й підходити ближче ніж 8 м до обірваного дроту, що звисає з опори чи знаходиться на землі. Небезпеку в даній ситуації створює так звана крокова напруга - напруга між двома точками кола розтікання струму, які розташовані на відстані кроку одна від одної.

Категорично забороняється розпалювати вогонь під лінією електропередач, закидати на дроти стороні предмети, мотузки тощо. Заборонено організовувати ігри поблизу ліній електропередач пов’язані із запусканням в повітря «зміїв» та інших літальних апаратів, такі пустощі можуть скінчитися дуже трагічно.

Небезпеку можуть становити навіть дерева, гілля яких розрослось так, що торкається електродротів, тим більше неможна залазити на такі дерева. Такі дерева не схованка під час грози, навіть стояти поруч з ними це велика небезпека.

При експлуатації внутрішньобудинкових електричних мереж дуже важливо стежити за справністю зовнішніх елементів електропроводки, тобто розеток і вимикачів, щоб вони не стали причиною поразки електричним струмом.

Не рекомендуємо вбивати цвяхи в стіни у місцях можливого знаходження електропроводки.

Не допускайте потрапляння води на працюючі електроприлади.

Перш ніж увімкнути побутовий прилад у штепсельну розетку, необхідно оглянути, чи не пошкоджена вилка та перевірити неушкодженість ізоляції електричного проводу. Для того, щоб вимкнути побутовий прилад зі штепсельної розетки, потрібно триматись за вилку, а не за шнур.  

Мережні шнури багатьох побутових приладів часто виходять з ладу через надлому або обриву струмопровідної жили, що може викликати іскріння, нагрівання і навіть загоряння дротів. Тому дуже важливо стежити за справністю ізоляції проводу та вилки включення мережевих шнурів.

При необхідності ремонту електроприладів обов'язково попереднє вимкнення електроприладу від мережі. Але все-таки буде правильним, якщо ви доручите виконати ремонт кваліфікованому фахівцю.

Дуже важливо звернути увагу на заземлення металевих корпусів електроустановок. Це захистить Вас від ураження електричним струмом при порушенні ізоляції і появу небезпечної напруги на корпусі електроприймача. Тому електричні мережі в сучасних будинках і квартирах виконують трипровідними – з заземлюючим захисним провідником.

Не можна залишати електроприлади під напругою без нагляду на довгий час.

Ці прості правила гарантують нам надійність і безпеку при експлуатації побутових електроприладів.

Пам’ятайте! Ваша уважність та серйозне ставлення до електробезпеки є запорукою життя та здоров’я Вас та оточуючих людей! Елементарні правила можуть врятувати від ураження електричним струмом і зберегти життя.

Західне відділення інспекції Держенергонагляду в Миколаївській області

 

Дата: 24.06.2016 / Переглядів: 1322 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -