Що потрібно зробити, аби проголосувати вдома?

Менше ніж за два тижні, 25 травня, в нашій державі відбудуться дострокові вибори Президента України. В цей день громадянським обов’язком кожного свідомого виборця буде прийти на виборчу дільницю і проголосувати. Однак є особи, які за віком, у зв’язку з інвалідністю чи за станом здоров’я  не можуть прийти в приміщення своєї дільниці.

Для таких виборців законодавство передбачає особливі можливості, аби вони все ж могли реалізувати своє право голосу. Але подбати про це потрібно завчасно! Тож детальніше про те, як це зробити, йтиметься в цьому матеріалі.

Для виборців, щодо яких в списку виборців є відмітка «НСП»

Якщо виборець хоче проголосувати не на дільниці, а за місцем перебування, і в списку виборців навпроти нього є відмітка «НСП» (не здатний самостійно пересуватися), то він без будь-яких додаткових дій зі свого боку зможе скористатися цим своїм правом. Тобто, в день голосування до нього прийдуть три члени виборчої комісії і дадуть можливість проголосувати.

Як дізнатися, що в списку виборців є відмітка «НСП»?

Дізнатися про те, чи є відносно конкретної особи в списку виборців відмітка «НСП», можна двома шляхами:

Якщо виборець сам не може, то перевірити такі відомості можуть його рідні, близькі, знайомі, сусіди. Радимо зробити це якомога раніше.

Крім того, до 12 травня включно кожному виборцю має прийти запрошення на вибори. Якщо щодо особи в списку виборців є відмітка «НСП», то в запрошенні буде вказано: «У зв’язку з наявністю у списку виборців стосовно Вас відмітки про постійну нездатність пересуватися самостійно повідомляємо, що Вам буде надана можливість проголосувати за місцем перебування».

Тож, якщо виборець отримав запрошення із вказаною відміткою, то він точно зможе голосувати за місцем перебування.

Що робити, якщо виборець хоче проголосувати на дільниці?

Якщо виборець, який має відмітку «НСП», все ж бажає проголосувати в приміщенні для голосування, то він повинен письмово або особисто повідомити про це свою дільничну виборчу комісію до 12 години 24 травня. Тоді йому комісія надасть таку можливість.

Коли ж виборець цього не зробить, то муситиме голосувати «на дому». Навіть якщо він сам прийде в приміщення голосування 25 травня. Члени ДВК не матимуть права видати йому бюлетень, щоб проголосувати на виборчій дільниці.

Для виборців, щодо яких в списку виборців відсутня відмітка «НСП»

Інша ситуація для осіб, які за віком, у зв’язку з інвалідністю чи за станом здоров’я  не можуть прийти на дільницю та проголосувати, але в списку виборців щодо них відсутня відмітка «НСП».

Таким виборцям потрібно не пізніше 20 години 23 травня звернутися до своєї ДВК з відповідною заявою та доданою до неї довідкою медичної установи про стан його здоров’я. При цьому особа, яка тимчасово не здатна пересуватися самостійно, має поштою або через інших осіб подати власноручно написану заяву з проханням забезпечити їй голосування за місцем перебування, із зазначенням відповідного місця.

Після цього ДВК за своїм рішенням на підставі поданих документів може включити таку особу до витягу зі списку виборців і надати їй можливість проголосувати за місцем перебування.

Але варто пам’ятати, що члени дільничної виборчої комісії зобов’язані перевірити факт тимчасової нездатності виборця самостійно пересуватися. І в разі непідтвердження комісія має прийняти рішення про відмову надати виборцю можливість голосувати за місцем перебування.

Що робити виборцю, який у день голосування перебуватиме в лікарні?

На спеціальних виборчих дільницях, утворених у стаціонарних закладах охорони здоров’я, голосування за місцем перебування виборця проводиться на підставі його власноручно написаної заяви з проханням забезпечити йому голосування за місцем перебування у зв’язку з необхідністю дотримання постільного режиму.

Голосуєте вдома – впустіть у приміщення спостерігачів

Виборці, котрі голосують за місцем перебування (вдома), під час голосування зобов’язані допустити у відповідне приміщення, крім членів ДВК, офіційних спостерігачів, кандидатів чи їх довірених осіб або інших осіб, які вправі бути присутніми під час голосування на дільниці. Інакше таким виборцям не дадуть можливості проголосувати.

Безоплатна правова допомога для виборців та членів виборчих комісій

Мешканці Миколаївщини, в яких виникнуть додаткові питання щодо виборчих процедур, можуть отримати безоплатну правову допомогу в рамках реалізації проекту «Захист цивільних та громадянських прав в Україні» в центрі права ВМГО «Агентство економічного розвитку»:

Адреса центру права: Миколаївська обл., м. Вознесенськ, вул. Пушкінська, 3, оф. 35. Тел.: (05134) 3-22-50.

Дата: 13.05.2014 / Переглядів: 851 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -