Для перемоги реформи органів місцевого самоврядування потрібно доносити до людей всебічну правдиву інформацію

Майже 200 представників органів представницької та виконавчої влади Миколаївщини взяло участь в інформаційному заході з питань обговорення змін до Конституції (в частині децентралізації влади), який проводився за Програмою «РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво», що впроваджується Фондом Східна Європа за підтримки відділу демократії Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках співпраці із Верховною Радою України та Адміністрацією Президента України та на сприяння розробці і впровадженню реформ в Україні.

Учасниками обговорення, яке проводилося у великій актовій залі обласної ради, були сільські, селищні, міські голови, голови районних рад та райдержадміністрацій, депутати різних рівнів, представники галузевих управлінь облдержадміністрації, громадських організацій, вищих навчальних закладів міста, - всі ті, хто проявляє особливу зацікавленість до процесівдецентралізації в нашій країні.

Учасників заходу привітали і підтримали заступник голови облдержадміністрації з питань фінансів економічного розвитку та агропромислового комплексу В’ячеслав Валентинович Бонь, керівник апарату облдержадміністрації Андрій Григорович Нечипорчук.

В’ячеслав Бонь зазначив, що це саме та реформа, у результаті якої на перше місце у державі має вийти людина. Основна реформа проходить важко, довкола неї багато спекуляцій. Єдиний вірний шлях – перемогти, доносити до людей широку правдиву інформацію.

Кожен із трьох спікерів реформи, які проводили обговорення, у своєму виступі сконцентрував увагу присутніх на конкретній темі. Зокрема, Володимир Петрович Крижанівський ознайомив з Програмою (USAID) «РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво» та зосередився на історії питання і регламентній процедурі внесення змін до Конституції України (в частині децентралізації влади). Він наголосив на економічній та історичній обґрунтованості утворення районів, зазначивши, що немає абсолютно окремого шляху до нормального життя, ніж реформи, і цей шлях випробуваний у багатьох країнах. Зробив порівняння з реформами у деяких європейських країнах. Трохи більше зупинився на прикладі Польщі, де створення об’єднаних громад проходило «зверху», без обговорення. У нас, в Україні, на реформу «з обговоренням» (згідно Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад») відводиться конкретний період – практично три роки. За цей час вся територія України має бути залучена в об’єднані територіальні громади, що дасть змогу створити таку ефективну владу, у якої будуть повноваження, ресурси, відповідальність.

У виступі досить детально було розглянуто напрямки змін до Конституції України, які стосуються адміністративно-територіальних одиниць - громада, район, регіон; діяльності префектів - призначення, повноваження; місцевого самоврядування - його означення, органи і формування, повноваження і фінанси; відповідальність органів місцевого самоврядування, дострокове припинення повноважень, підстави і порядок, правові наслідки. Доповідач в чергове розвінчав перед аудиторією міфи щодо «префекторського тиску на громаду», навівши у приклад статистику європейських країн. Так, у Франції префектами відмінюється лише 0,1 % актів місцевого самоврядування. Це – один акт із однієї тисячі прийнятих. У Польщі – 0,4 %, тобто із 1000 прийнятих актів відміняється 4.

Спікер реформи, головний спеціаліст Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лідія Григорівна Євтушенко провела презентацію законопроекту Президента України «Про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації влади» на прикладах ключових переваг. Вона зазначила: «Найбільша кількість послуг, які мають надаватись громадянину нашої країни спускаються на базовий рівень – до об’єднаної територіальної громади». Доповідач розвінчала низку міфів, з допомогою яких дехто намагається гальмувати реформу в Україні. Серед них - іміф про «кадрові надлишки». Спікер підкреслила, що нам гостро потрібні висококваліфіковані, патріотично спрямовані кадри. Не відповідає правді міф про те, що поява префектур призведе до «викидання на вулицю» кращих спеціалістів райдержадміністрацій. Частині цих фахівців знайдеться робота у префектурах, але це дійсно мають бути справжні професіонали. Крім того, кадри будуть потрібні для наповнення виконкомів, які будуть створені в об’єднаних територіальних громадах.

Лідія Євтушенко звернула увагу на те, що «нам заважають стереотипи, страхи відносно реформи місцевого самоврядування, але не на них потрібно зосереджуватись, а на перевагах, які нам дасть реформування органів місцевого самоврядування». Вона наголосила, що реформа органів місцевого самоврядування спрямована щоб зупинити руйнацію українського села. Тільки шляхом децентралізації влади можна змінити якість життя сільських мешканців, щоб вона стала такою, як у місті.

Від спікера реформ, експерта Українського інституту міжнародної політики, кандидата наук з державного управлення Яніни Мирославівни Казюк учасники інформаційного заходу отримали фахове роз’яснення особливостей місцевих бюджетів в умовах децентралізації. Доповідач торкнулася розроблення системи фінансового моделювання об’єднаних територіальних громад, загострила увагу на ризиках, яких потрібно буде уникнути задля забезпечення своєї спроможності та дала детальні відповіді кожному, хто в ході виступу звернувся до неї за конкретним поясненням.

Наприкінці зустрічі спікери відповіли на чисельні запитання запрошених на захід колег. Загалом, це був живий діалог між доповідачами і присутніми.

Керівник Офісу реформ у Миколаївській області Валентин Бойко, який вів захід, подякував спікерам реформи децентралізації влади за беззаперечну компетентність в наданні якісної консультаційно-роз’яснювальної інформації та вичерпні відповіді на питання, які виникали в учасників обговорення.Запросив знову відвідати Миколаїв.

Прес-служба Офісу Реформ у Миколаївській області.

Дата: 03.12.2015 / Переглядів: 822 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -