Як ОСББ отримати енергозберігаючий кредит

Із чого слід розпочати, щоб одержати енергозберігаючий кредит, і які документи потрібні для його отримання.

Які кредити банки надають ОСББ

Енергозберігаючі кредити в рамках державної підтримки із частковою компенсацією суми кредиту наразі надають ПАТ «Державний ощадний банк України» (далі ― Ощадбанк), «Укргазбанк» і вже готовий їх надавати ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України» (далі — Укрексімбанк). Зазначений кредит надається на придбання енергоефективного обладнання й матеріалів, перелік яких визначено у пп. 3 п. 3 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2011 р. № 1056 (далі — Порядок № 1056). Зауважимо: цей перелік із 27.08.2015 р. викладено в новій редакції постановою КМУ від 12.08.2015 р. № 614.

1

2

Отже, кредит із частковою компенсацією суми кредиту з бюджету ОСББ може отримати лише в разі придбання обладнання й матеріалів із наведеного вище переліку.
Зверніть увагу!

Перелік енергозберігаючого обладнання й матеріалів став значно довшим.

Розмір відшкодування ОСББ частини суми кредиту в разі придбання енергозберігаючих обладнання й матеріалів із пп. 3 п. 3 Порядку № 1056 становить:

  • 40% суми кредиту, але не більш ніж 14000 грн у розрахунку на одну квартиру багатоквартирного будинку за одним кредитним договором;
  • якщо в будинку, де створено ОСББ, зареєстровані (фактично проживають) фізособи, яким у встановленому законодавством порядку призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, то відшкодування здійснюється одноразово в розмірі, що розраховується за формулою (але не більше ніж 14000 грн у розрахунку на одну квартиру багатоквартирного будинку за одним кредитним договором.

У формулі враховуються загальна кількість квартир і кількість квартир, у яких проживають особи, яким призначено субсидії: для тих квартир, мешканці яких субсидії не отримують, відшкодовується 40% суми кредиту, а для тих, у яких мешканці отримують субсидії, — 70%, але в межах 14000 грн (у розрахунку на одну квартиру багатоквартирного будинку за одним кредитним договором).

Кредити на реалізацію інвестиційних й інноваційних у житлово-комунальному господарстві ОСББ ― без компенсації частини суми кредити. За рахунок таких кредитів ОСББ можуть провести, зокрема, такі роботи:

  • реконструкцію, поточний і капітальний ремонти конструктивних елементів житлових будинків із застосуванням енергозберігаючих технологій і обладнання: утеплення та/або ремонт фасадів системи енергопостачання, освітлення місць загального користування, внутрішньобудинкових систем газо-, тепло-, водопостачання та водовідведення;
  • ремонт даху, у т.ч. перевлаштування вентиляції даху, виходів на покрівлю;
  • ремонт підвальних приміщень, що відносяться до спільного майна в багатоквартирному будинку;
  • установлення колективних (загальнобудинкових) приладів обліку споживання ресурсів і вузлів керування споживання цих ресурсів (теплової енергії, гарячої та холодної води, електричної енергії, газу);
  • ремонт фундаменту багатоквартирного будинку;
  • придбання та ремонт ліфтового обладнання, ремонт ліфтових шахт;
  • інші заходи модернізації.

Це приблизний перелік заходів і робіт, на які банки надають кредит ОСББ (без часткової компенсації суми кредиту). Зауважимо: деякі банки надають кредити лише на певні види робіт із зазначеного вище переліку.
Зверніть увагу!

Якщо ОСББ отримує кредит на модернізацію, реконструкцію чи ремонт, то держава не здійснює часткової компенсації суми кредиту. Часткова компенсація суми кредиту з бюджету можлива тільки в разі придбання енергозберігаючих матеріалів і обладнання з переліку, визначеного у пп. 3 п. 3 Порядку № 1056, і компенсують лише частину суми кредитів, узятих в Ощадбанку, Укргазбанку й Укрексімбанку, які залучені до реалізації державної програми енергозбереження.

У 2015 році енергозберігаючі кредити на проведення ОСББ робіт надають іще такі банки, як: АТ «МетаБанк», ПАТ «Оксі банк», ПАТ «Мегабанк». Але водночас банки самостійно визначають, на що саме вони надають кредитування, та висувають низку додаткових умов до ОСББ-позичальника. Так, наприклад: деякі банки, як одну з умов для надання кредиту висуває таку — перехід ОСББ на повне обслуговування до цього банку.

Тож нині в ОСББ є можливість отримати кредит на придбання енергозберігаючого обладнання й матеріалів (із частковою компенсацією з бюджету його частини), а також кредит на капітальний ремонт, реконструкцію й модернізацію (без компенсації частини кредиту).

Декілька простих кроків: як отримати кредит

Схема отримання ОСББ енергозберігаючого кредиту й часткової компенсації його суми з бюджету дещо складніша, ніж для населення. Власне, основна процедура отримання ОСББ енергозберігаючих кредитів у всіх банках дуже схожа. Але в разі отримання кредиту на проведення робіт компенсації з бюджету вони не отримують, а цільове використання кредитних коштів все одно необхідно буде підтвердити актами виконаних робіт.

Схема

Порядок отримання енергозберігаючого кредиту ОСББ

3

Однак банки встановлюють різні вимоги до ОСББ у разі отримання ними кредитів. Відрізняються також і суми кредитів, і переліки документів, які необхідно надати для одержання кредиту.

Вимоги до ОСББ при отриманні кредитів

У матеріалі «Державна підтримка населення й ОСББ за програмами енергозбереження» ми розглядали, які умови висувають банки до ОСББ, але вони вже дещо змінилися. Наведемо в таблиці 1 вимоги банків до ОСББ, які надають документи для отримання кредиту для придбання енергозберігаючих обладнання, матеріалів із частковою компенсацією суми кредиту.

Таблиця 1

Умови та вимоги до ОСББ для отримання енергозберігаючих кредитів

№ з/пВимоги до ОСББОщадбанкУкргазбанкУкрексімбанкЧим підтвердити
1 Умови щодо створення ОСББ строк існування ОСББ не менше 6 місяців* ОСББ зареєстрований не менше 3 місяців вимагається фінансова звітність за поточний і минулий роки реєстраційні документи, фінансова звітність
2 Наявність відкритого рахунка в цьому банку наявність діючого поточного рахунка в Ощадбанку для зарахування всіх платежів наявність відкритого рахунка в цьому банку підтверження не потрібне
3 Прийняття рішення про отримання кредиту переважною більшістю співвласників ОСББ 75% співвласників проголосували за виконання проекту за рахунок кредиту рішення прийняли не менш ніж 2/3 голосів співвласників ОСББ згода на кредит не менш ніж 90% співвласників ОСББ протокол загальних зборів щодо прийняття рішення про отримання кредиту
  Додаткові умови:        
4 Умови щодо оплати житлово-комунальних послуг і надходження платежів на утримання будинку та прибудинкової території рівень надходжень платежів ОСББ на утримання будинку та прибудинкової території від власників квартир не менш ніж 85% (якщо ОСББ існує понад 12 місяців) і не менш ніж 95% — до 12 місяців відсутність боргів перед постачальниками житлово-комунальних послуг фінансова звітність, довідка про рух коштів і сплату платежів, довідка про відсутність боргів перед постачальниками житлово-комунальних послуг
5 Відсутність судових позовів до ОСББ або до голови правління ОСББ вимагається довідка про відсутність судимості**, довідка про відсутність справи про банкрутство
6 Оформлення депозиту в цьому банку у розмірі від 1-го місячного платежу за кредитом підтвердження не потрібне

* У разі реорганізації житлово-будівельного кооперативу в ОСББ датою реєстрації вважається дата реєстрації житлово-будівельного кооперативу.

** Для її отримання слід звернутися до Департаменту інформаційно-аналітичного забезпечення МВС, інформаційних підрозділів ГУМВС, УМВС України в областях і м. Києві, інформаційних підрозділів районних управлінь МВС України із запитом.

Далі поговоримо про документам, які має надавати ОСББ для отримання кредиту.

Подання документів для отримання кредиту

Для отримання кредиту в будь-якому банку доведеться подати заяву чи заяву-анкету за формою, установленою цим банком. Також іноді банки вимагають разом із заявою й деякі документи для первинного розгляду можливості надання кредиту.

Наприклад: за інформацією з офіційного сайта Укрексімбанку, разом із заявою-анкетою банк вимагає надати копії фінансової звітності позичальника за минулий і поточний роки на кожну звітну дату (з урахуванням фактичного періоду проведення господарської діяльності) ― для прийняття попереднього рішення, а вже потім — загальні документи, необхідні безпосередньо для отримання кредиту. А Укргазбанк пропонує спочатку подати онлайн-заявку для отримання попередньої згоди.

Для отримання ж кредиту в Ощадбанку оформлюють кредитну заявку.

Отже, у кожному банку власні правила, до того ж вони змінюються, тому потрібно уточнювати інформацію станом на дату звернення до банку.

Стосовно інших документів, необхідних для отримання кредиту, то в різних банках вимоги теж відрізняються. Тому в таблиці 2 наведемо орієнтовний список документів, які можуть знадобитися під час оформлення кредиту. Але не обов’язково всі ці документи будуть потрібні при оформленні кредиту в конкретному банку.

Таблиця 2

Орієнтовний перелік документів для отримання кредиту в банках

№ з/пНайменування
необхідних документів
Види та форми
документів
Примітки
Установчі реєстраційні документи      
1 Статут із усіма змінами й доповненнями нотаріальна копія* (статут складають на основі типового статуту) затверджено наказом Держитлокомунгоспу від 27.08.2003 р. № 141, але до нього необхідно вже вносити зміни
2 Положення про органи управління юридичної особи чи довідка про їх відсутність оригінал положення вищим органом управління ОСББ є загальні збори, органом управління —правління та ревізійна комісія
3 Довідка про відсутність змін і доповнень до установчих документів і відсутність заборгованості по платежам до бюджету оригінал довідки в довільній формі за підписом голови правління (членів правління) ОСББ
4 Витяг (розширений) із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (строк дії станом на дату звернення та на дату укладення договору повинен не перевищувати 5 робочих днів) оригінал за формою, визначеною Порядком № 1846/5 (1) (із 1 жовтня — Порядком № 466/5 (2)) на підставі запиту, форма якого наведена в додатку 1 до Порядку № 466/5 (до 01.10.1015 р. —Порядку № 1846/5)
5 Довідка з Єдиного реєстру підприємств і організацій України, видана органом статистики оригінал — у формі базових і розширених даних із Реєстру надається на підставі запиту відповідно до Положення № 386 (3)
6 Документи про реєстрацію позичальника платником податків форма № 4-ОПП (для ОСББ, зареєстрованих до 23.04.2011 р.) за наявності такого випадку
Протокол загальних зборів членів ОСББ про обрання правління копія** протоколу загальних зборів за встановленою формою*** якщо ОСББ створене до 01.07.2015 р.
Протокол загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку про обрання правління копія** протоколу загальних зборів за встановленою формою*** якщо ОСББ створене з 01.07.2015 р.
8 Протокол правління ОСББ про обрання голови правління та заступника голови правління ОСББ копія** протоколу правління ОСББ копія надається разом з оригіналом
9 Копія паспорта (тимчасової посвідки) на проживання та податкового номера членів правління, головного бухгалтера й уповноважених осіб копії** всіх заповнених сторінок паспорта й ідентифікаційного коду (тимчасова посвідка засвідчується нотаріально) разом із копіями надаються оригінали
10 Дозвіл на використання праці іноземця, у т.ч. голови правління, головного бухгалтера, інших осіб, які мають право підпису фінансових договорів або документів за проектом нотаріальна копія* дозволу надається залежно від конкретного випадку
11 Трудовий контракт із членами правління, у т.ч. із головою правління, чи довідка про неукладення такого договору копія** трудового контракту чи довідка про його відсутність надається залежно від конкретного випадку
12 Картка зі зразками підписів і відбитком печатки позичальника (за наявності), у т.ч. до картки включаються зразки підписів осіб, уповноважених надавати платіжні доручення щодо обслуговування кредиту оригінал потрібно надавати в разі відсутності такої картки в юридичній справі в банку
13 Протокол правління про скликання й проведення загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку копія** протоколу правління про скликання загальних зборів  
14 Довідка із зазначенням: переліку співвласників ОСББ; змісту повідомлення про проведення загальних зборів членів ОСББ, яке було вручено/надіслано співвласників ОСББ оригінал довідки, скріпленої підписами всіх членів правління ОСББ і відбитком печатки надається в довільній формі
15 Розписки співвласників багатоквартирного будинку про вручення їм повідомлень про проведення загальних зборів не пізніше ніж за 14 днів до дня проведення загальних зборів або Реєстр рекомендованих листів із відміткою установи зв'язку про надіслання співвласникам багатоквартирного будинку повідомлень про проведення загальних зборів не пізніше ніж за 14 днів до дня проведення загальних зборів оригінал розписок або реєстру  
16 Протокол правління про: складення, погодження та внесення на розгляд і затвердження загальних зборів членів ОСББ кошторису витрат на заходи з підвищення енергоефективності й кошторису ОСББ з урахуванням витрат на заходи з енергоефективності й обслуговування кредиту оригінал протоколу згідно з установленою формою*** у т.ч. якими прийняті рішення про реалізацію проекту й отримання кредиту
17 Довідка, скріплена підписами всіх членів правління ОСББ і відбитком печатки позичальника оригінал довідки, у якій указують:
• інформацію про всіх співвласників багатоквартирного будинку;
• зміст повідомлення про проведення загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку, яке було вручено/надіслано всім співвласникам багатоквартирного будинку;
• інформацію про спосіб і дату (що повинна бути не пізніше ніж за 14 днів до дня проведення загальних зборів) відправлення вказаного повідомлення кожному співвласнику багатоквартирного будинку
довідку складають у довільній формі
18 Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про суб'єктів права власності на квартири, житлові та нежитлові приміщення, розташовані в багатоквартирному житловому будинку оригінал довідки надається на підставі заяви в порядку, передбаченому Порядком № 772 (4)
19 Довіреність або інші документи на підтвердження повноважень відповідної особи на участь, голосування в загальних зборах співвласників багатоквартирного будинку й підписання документів копія* довіреності якщо від імені власників квартир, нежитлових приміщень у загальних зборах брали участь їхні представники
20 Повний витяг із Єдиного реєстру довіреностей (якщо на зборах були представники співвласників на підставі нотаріальної довіреності***) Витяг із Єдиного реєстру довіреностей надається за зверненням до реєстратора із заявою****
Фінансові документи      
21 Баланс і звіт про фінансові результати, засвідчені підписом керівника юрособи (голови правління ОСББ) і печаткою юридичної особи Баланс (форма № 1), звіт про фінансові результати (форма № 2), звіт про рух грошових коштів (форма № 3) печатку проставляють за наявності
22 Кошторис ОСББ за останні 12 місяців копія* кошторису деякі банки вимагають надавати за формою, визначеною самим банком
23 Довідка територіального органу ДФС про відсутність простроченої заборгованості по платежах до бюджету (після прийняття рішення про надання кредиту) Довідка про відсутність заборгованості за формою з додатка 1 до Порядку № 567 (5) надається на підставі заяви за формою з додатка 2 до Порядку № 567
24 Витяг із Державного реєстру обтяжень рухомого майна за позичальником оригінал витягу надається нотаріусом або держреєстратором
25 Довідки з обслуговуючих банків, у яких відкриті рахунки позичальника У ній зазначають інформацію про:
• рух коштів по рахунках за останній рік щомісяця;
• залишки коштів на рахунках;
• наявність заборгованості по кредитах й інших зобов’язаннях перед банком;
• фінансову дисципліну та стан обслуговування боргу
довідки надають за період, визначений банком
26 Повний перелік договорів про надання кредитів, послуг банківських гарантій/акредитивів/авалів, позик, забезпечення, укладених з іншими кредиторами надаються також договори застави (іпотеки), поруки, гарантії тощо також деякі банки вимагають надати копії таких договорів
27 Погодження кредиторів (банків-кредиторів) на отримання кредиту у довільній формі чи за формою, установленою банком за наявності в позичальника банківських кредитів
28 Копії рішень органів управління про отримання кредиту чи передання в заставу майна копія** протоколу загальних зборів за встановленою формою*** ОСББ приймають такі рішення на загальних зборах
Документи ОСББ, у яких деякі фізособи, що зареєстровані (проживають),
отримують субсидії
     
29 Копії документів, що підтверджують призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг фізособам, що зареєстровані (фактично проживають) у цих будинках оригінал повідомлення про призначення субсидії чи довідка з органу, що її призначав повідомлення надається органом праці й соцзахисту після призначення субсидії
Документи за енергозберігаючим проектом      
30 Бізнес-план проекту з реалізації заходів із підвищення енергетичної ефективності бізнес-план і техніко-економічне обґрунтування до нього надається для обґрунтування ефективності проекту з енергозбереження
31 Документи на матеріали (обладнання) видаткова накладна та/або акт приймання-передачі товару та/або товарний чек, інший документ, що згідно із законодавством посвідчує передачу товарів якщо кредит із частковою компенсацією, то може знадобитися ще й договір купівлі-продажу чи рахунок*****
32 Договір із підрядником (субпідрядником) на передбачені проектом роботи копія договору на виконання робіт у разі необхідності кредитування виконаних робіт і для підтвердження цільового використання матеріалів і обладнання
Додаткові документи, які вимагають деякі банки для надання кредитів      
33 Довідка про належність керівників і/або їх родинних зв’язків до створення та/або управління іншими компаніями оригінал довідки у разі якщо позичальник не заповнив у кредитній заявці розділ «Участь клієнта у створенні та/або керівництві інших комерційних структур/інші неформально пов’язані сторони», «Належність керівників та/або їх родинних зв’язків до створення та/або управління іншими компаніями»
34 Документи, що підтверджують повноваження осіб позичальника на підписання документів щодо оформлення кредиту, договорів, що фінансуються за рахунок кредитних коштів, договорів страхування заставленого майна, передання в заставу (іпотеку) рішення органу управління, довіреність якщо договори підписують особи, які не мають таких повноважень
35 Рішення органів управління про передачу майна в іпотеку чи заставу оригінали чи копії протоколів загальних зборів якщо це передбачено установчими документам)
36 Додаток до рішення органів управління позичальника з переліком майна, що передається в заставу оригінал або копія додатка до протоколу загальних зборів указуються залишкова балансова вартість майна, адреса, місце постійного зберігання

* Це копія засвідчена нотаріально чи державним органом, який її видав.

**Це копія документа з оригіналу чи нотаріально засвідченої копії, засвідчена підписом керівника та печаткою юрособи (за наявності). На практиці банки часто вимагають надати ще й оригінали, відповідність копії оригіналу засвідчує своїм підписом представник банк.

*** Форму протоколу зборів співвласників багатоповерхового будинку затверджено наказом Мінрегіонбуду від 25.08.2015 р. № 203.

**** Заяву оформлюють за формою з додатка 3 до наказу Мін’юсту від 28.12.2006 р. № 111/5.

***** Деякі банки вимагають іще й документ, що засвідчує сплату позичальником початкового внеску в оплату вартості товару (касовий або товарний чек, квитанція тощо), що надається позичальником до банку перед укладенням кредитного договору.

(1) Порядок надання відомостей із Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців, затверджений наказом Мінюсту від 14.12.2012 р. № 1846/5.

(2) Порядок надання відомостей із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців, затверджений наказом Мінюсту від 31.03.2015 р. № 466/5.

(3) Положення про порядок і умови користування даними Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, затверджене наказом Держкомстату від 28.11.2005 р.  № 386.

(4) Порядок надання фізичним і юридичним особам інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затверджений постановою КМУ від 24.12.2014 р.  № 722.

(5) Порядок видачі довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів, затверджений наказом Міндоходів  від 10.10.2013 р.  № 567.

Отже, основний перелік документів, необхідних для отримання кредиту в банках, не надто відрізняється. Але вимоги банків можуть змінюватися, тому ОСББ слід уточнювати перелік потрібних документів станом на дату звернення із заявкою про надання кредиту.

Світлана ЛІСТРОВА, експерт

Джерело: Інформаційний портал для співвласників багатоквартирних будинків

 

Дата: 01.10.2015 / Переглядів: 1562 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -