Трудовий чи страховий стаж?

Страховий стаж – це період (строк) протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню , якою або за яку сплачено страхові внески.

Трудовий стаж – це загальна тривалість як трудової, так і іншої громадської діяльності, з якою законодавство України пов’язує певні наслідки та виникнення юридичних фактів.

Часто ці два поняття плутають, здебільшого громадяни України не обізнані, який стаж потрібен для довічного утримання державою у пенсійному віці. З першого січня 2004 року для нарахування пенсії потрібен лише страховий стаж.     Увесь трудовий стаж , який був у людини до 2004 року автоматично перетворився у страховий стаж, фактично цей трудовий період перейменувався у страховий і кожен громадянин нашої країни повинен заробляти саме страховий стаж єдиним способом – сплачувати страхові внески. Тому зрозуміло, що насьогодні трудова книжка не є підтвердженням Вашого страхового стажу, адже роботодавець може добросовісно робити записи про Ваш період трудових відносин, але страхові внески не сплачувати з невідомих на те причин, уцьому випадку трудова книжка перетворюється на непотрібний папірець, хоча з іншого боку у суді буде важливим доказом.

Існують три способи перевірити Вашого роботодавця:

Перший спосіб. Звернутися до будь-якого управління Пенсійного фонду України , маючи при собі паспорт та ідентифікаційний код. Фахівці за декілька хвилин видрукують Вам дані з бази персоніфіковоного обліку. Згідно з ними можна переглянути нарахування Вашої заробітної плати, скільки днів зараховано до страхового стажу та скільки сплачено внесків за той чи інший місяць. Якщо у графах за період, коли Ви перебували у трудових відносинах відображені нулі , це тривожний сигнал. Роботодавець щось робить не так.

Другий спосіб. Скористатися інформаційним кіоском, який розташований майже в кожному управлінні Пенсійного фонду України. Обов’язково важливо мати при собі Свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування ( його Вам повинні були видати на першій офіційній роботі), машина зчитує штрих-код та видає на екран потрібну інформацію.

Третій спосіб. Можна зареєструватися на веб-порталі Пенсійного фонду України і не виходячи з дому кожного місяця перевіряти чи зарахували Вам страховий стаж.

         Існує ще один спосіб здобуття страхового стажу – це офіційно його придбати. Потрібно звернутися до податкової інспекції та надати заяву про, укладання договору про добровільну сплату страхових внесків. Орієнтовано Ви маєте сплатити 33,2 % від мінімальної заробітної плати.Якщо насьогодні мінімальна заробітна плата становить 1218 грн., то відрахувавши 33,2 % виходить 405 грн. Щоб зарахували страховий стаж, Ви повинні кожного місяця до 20 числа проплатити 405 грн. єдиного соціального внеску.                                   Добровільно сплачувати страхові внески мають право майже всі, а саме: безробітні , які не перебувають на обліку в Центрі зайнятості, громадяни , які працюють неофіційно та отримують заробітну плату в конверті, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, студенти , які навчаються та не хочуть втрачати ці роки. Єдині, хто не може добровільно платити – це громадяни , які офіційно працевлаштовані, за них повинен подбати роботодавець.

Дата: 11.09.2015 / Переглядів: 1163 / Комментарії - 2 шт.

Iм'я -