Дмитро Шимків: Мета децентралізації – наблизити владу до народу

Національна рада реформ визначила чіткі терміни та задачі по впровадженню реформи децентралізації. Про це на брифінгу повідомив Заступник Глави Адміністрації Президента України Дмитро Шимків.

Реформа децентралізації – одна з ключових. Без неї фактично неможливе проведення економічних реформ, вона закладає основи економічного зростання регіонів, залучення інвестицій, зокрема, в інфраструктурні об’єкти – лікарні, школи, відзначив Дмитро Шимків.

«Найголовніше – децентралізація дасть можливість створити громади, які здатні взяти на себе відповідальність за свою розбудову. Вони отримають додаткове фінансування, додаткові повноваження - і це вперше в історії України Президент віддаєсвої повноваження громадам на місцях. До цього в громад, як правило, забирали повноваження», – наголосив він.

Заступник Глави АПУ особливо акцентував на тому, що успіх та ефективність реформи децентралізації залежить від ефективності співпраці політиків, громад, чиновників, суспільства.

На засіданні Національної ради реформ про стан справ та перспективи впровадження реформи у 2015 році доповідав відповідальний за її реалізацію Віце-прем’єр-міністр Геннадій Зубко.

Заступник Глави АПУ відзначив, що головна мета децентралізації - наблизити владу до народу, передати максимальну кількість повноважень на якомога ближчий до людини рівень. Таким рівнем, згідно з пропозиціями змін до Конституції, стануть територіальні громади. «Громада — це базова одиниця місцевого самоврядування», – наголосив Дмитро Шимків.

Стратегічна ціль реформи - створити систему врядування, яка спроможна якісно надавати послуги населенню. При цьому Дмитро Шимків наголосив на тому , що успіх реформи місцевого самоврядування залежить від змін у пов’язаних сферах – освіті, охороні здоров’я, соціальному захисті та наданні адміністративних послуг. Заступник Глави АПУ відзначив важливість погодження дій між різними командами цільових реформ на предмет їхньої узгодженості з реформою децентралізації.

Говорячи про стан «дорожньої карти», Дмитро Шимків зазначив, що реформа децентралізації йде згідно планів. Виконано 46 відсотків завдань цього року. Показники, яких треба досягнути, розроблені спільно з європейськими експертами на базі «Стратегії реформ–2020», Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Коаліційної угоди та Плану дій Уряду.

На нинішньому етапі кожна область повинна схвалити перспективні плани формування територіальних громад та регіональні стратегії розвитку, відзначив Заступник Глави АПУ. Це дозволить їм отримати додаткове фінансування на реалізацію проектів регіонального розвитку. Чотири області (Рівненська, Донецька, Чернігівська та Херсонська) вже схвалили обидва документи та готові отримати фінансування.

Нацрада обговорила необхідність комунікаційної підтримки реформи місцевого самоврядування та донесення до  населення її суті. За словами Дмитра Шимківа, необхідно позбавитися політичних спекуляцій та привернути увагу до змісту реформи - нових, збільшених повноважень місцевих громад задля підвищення їхньої спроможності.

Нацрада прийняла рішення рекомендувати Урядові до 10 липня виконати ряд термінових завдань. Серед них - привести основні положення суміжних реформ освіти, охорони здоров’я, соціального захисту та адміністративних послуг у відповідність до затвердженої Концепції реформування місцевого самоврядування. Також Уряд має розробити єдині державні стандарти надання послуг у сферах освіти, охорони здоров’я та соціального захисту.

Міністерство інформаційної політики буде визначено відповідальним за координацію комунікаційної підтримки реформи з децентралізації та має розробити єдиний механізм комунікації.

До кінця 2015 року органи влади повинні завершити формування базового законодавства, передати повноваження та ресурси сформованим територіальним громадам.

Крім децентралізації, Нацрада розглянула питання координації реформ та аналізу стану виконання Коаліційної угоди. З цього питання доповідав Глава Адміністрації Президента Борис Ложкін. Глава Адміністрації Президента наголосив на необхідності прискорення темпів розробки і, головне, імплементації реформ, відзначив Дмитро Шимків. Нацрада запропонувала Урядові і Парламенту визначити відповідальних за конкретні впровадження реформ у рамках Коаліційної угоди, покращити взаємодію між депутатами та урядовцями задля оперативного законодавчого забезпечення реформ.

Заступник Глави АПУ підкреслив, що реформа закінчиться лише тоді , коли нинішні неефективні державні інституції будуть замінені на ефективні сучасні. «Прийняття законопроектів не є завершенням реформ», – наголосив Дмитро Шимків.

Говорячи про моніторинг прогресу реформ, Заступник Глави АПУ заявив про безпрецедентну кооперацію міністерств, громадських та міжнародних експертів в рамках проекту розробки карт індикаторів моніторингу процесу реформ. Розроблено 16 з 18 карт, з яких 11 оцінені. Проект планується представити на наступному засіданні Нацради реформ. Карти індикаторів мають посилити спроможність Нацради та відповідальних міністрів впливати на хід реформ, координувати зусилля всіх учасників процесу реформ, включно з міжнародними донорами.

Дмитро Шимків також повідомив, що на засіданні Національної ради реформ 23 червня на голошувалось на необхідності посилення комунікації, проведення більшої роз’яснювальної роботи щодо змісту реформ. Він повідомив, що координувати комунікаційну діяльність щодо процесу реформ тепер буде Український Медіа-центр реформ. Це – громадська організація. УМЦР буде надавати допомогу кожному міністерству та відомству, активно співпрацювати з Міністерством інформаційної політики. «Реформи треба роз’яснювати, навколо них треба дискутувати. Відкритість процесу комунікації, пояснення є дуже важливою», – зазначив Дмитро Шимків.

Детально зі станом виконання та перспективами впровадження реформ можна ознайомитись за посиланням.

Дата: 25.06.2015 / Переглядів: 741 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -