Категорія -> Новини органів вищого рівня -> Центральні органи влади
В об'єднаних громадах виникне потреба в додатковій кількості спеціалістів з усіх сфер, - В'ячеслав Негода
У процесі обговорення проектів перспективних планів формування спроможних громад часто звучать питання щодо структури, чисельності службовців майбутніх органів місцевого самоврядування, скорочення персоналу тощо. Відповідь є в Концепції реформування місцевого самоврядування, і вона базується на статті 6 Європейської хартії місцевого самоврядування. Там, зокрема, зазначено, що «місцеві власті мають можливість визначати свої власні внутрішні адміністративні структури з урахуванням місцевих потреб і необхідності забезпечення ефективного управління».
Отже, питання структури і чисельності органів місцевого самоврядування – компетенція не Уряду, а відповідних місцевих рад. Крім цього, необхідно підсилити можливості місцевих рад, визначати умови та рівень оплати праці службовців своїх виконавчих органів. Такі норми увійдуть у нове законодавство про місцеве самоврядування. Про це повідомив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства В’ячеслав Негода.
Звісно, в реформованій системі територіального устрою чисельність працюючих в органах місцевого самоврядування буде залежати від обсягу повноважень, які вони отримають, а також від наявних фінансових ресурсів.
«Внаслідок децентралізації, повноважень, як і ресурсів, у місцевого самоврядування суттєво збільшиться. В об’єднаних територіальних громадах виникне потреба в додатковій кількості спеціалістів з усіх сфер їхньої компетенції. Частина з них може перейти з місцевих органів виконавчої влади, а щодо інших може виникнути навіть кадровий дефіцит. Крім цього, в невеликих поселеннях буде запроваджено інститут старости, який законом наділяється відповідними повноваженнями і повинен мати достатню кваліфікацію, щоб надавати найпоширеніші місцеві адміністративні послуги. Також у віддалених та великих поселеннях можуть утворюватися територіальні підрозділи виконавчих органів ради об’єднаної громади, які будуть координуватися відповідним старостою. Кількість старост і перелік відповідних структурних територіальних підрозділів органів місцевого самоврядування також буде визначатися безпосередньо місцевими радами», - прокоментував заступник Міністра.
Він підкреслив, що при реалізації у повному обсязі положень Концепції реформування місцевого самоврядування, основна частина повноважень буде сконцентрована саме на рівні територіальних громад. Тому і основна частина службовців буде також зосереджена на цьому ж рівні.
«Таким чином, можна спрогнозувати, що сумарно чисельність чиновників на рівні територіальних громад не тільки не зменшиться, а може навіть збільшитися. Це також відповідь на закиди тим, хто стверджує, ніби Уряд хоче зекономити за рахунок скорочень у сфері місцевого самоврядування. Такі закиди – повна нісенітниця. Але цілком закономірно, що можуть зменшитися чиновницький апарат, який функціонує на рівні районів та відповідні видатки, оскільки провівши децентралізацію, об’єм повноважень органів влади на цьому рівні, особливо виконавчої, залишиться незначний», - додав В’ячеслав Негода.
До речі, Концепцією визначено, що до компетенції органів місцевого самоврядування районного рівня пропонується віднести забезпечення двох основних повноважень: надання медичних послуг вторинного рівня та виховання і навчання дітей у школах-інтернатах загального профілю. Тоді як на базовому рівні у територіальних громадах повноважень в органів місцевого самоврядування більше двадцяти.
За словами заступника Міністра, для деяких місцевих чиновників, депутатів такі аргументи є непереконливими, оскільки не співпадають з їх приватними інтересами і «трагедію» зникнення «своїх» посад вони порівнюють із уявним зникненням сіл, чим так наполегливо залякують селян. Але гірка правда зникнення сіл не в об’єднанні громад а, навпаки - в їх роз’єднанні. Так з 1990 року в Україні повністю зникли 416 сіл, тоді як сільських рад за цей період збільшилося на 1283 ! при тому, що і чисельність населення також стрімко падала. Якраз одна із причин обезлюднення та зникнення сіл полягає в тому, що сільські ради бездумно подрібнили, вони є неспроможними за усіма показниками і не можуть самостійно забезпечити розвиток на своїй території.
В’ячеслав Негода також наголосив, що держава зацікавлена зберегти всіх досвідчених та ініціативних сільських, селищних голів та інших спеціалістів. Тому не випадково Законом «Про добровільне об’єднання територіальних громад» запроваджено норму про те, що у селах, селищах, в яких знаходилися органи місцевого самоврядування територіальних громад, що об’єдналися, обов’язки старости до їх обрання виконують нинішні сільські, селищні голови. А їх вибори реально буде провести не раніше, як через рік після чергових місцевих виборів.
Прес-служба Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства
Дата: 05.06.2015 / Переглядів: 819 / Комментарії - 0 шт.