Южно-Українська АЕС готується до громадських слухань з питання продовження терміну експлуатації енергоблоку №2

27 березня 2015 року стартує активна фаза громадських слухань, присвячених обґрунтуванню безпеки продовження терміну експлуатації енергоблоку №2 ЮУАЕС, мета яких - продемонструвати доступність, прозорість і відкритість підприємства в питаннях використання ядерної енергії, а також залучити населення регіону до вирішення завдань щодо надпроектної експлуатації другого южно-українського енергоблоку.

Активній фазі громадських слухань передувала велика підготовча робота, одним з напрямків якої була організація екскурсій на атомну станцію та зустрічей представників громадськості прилеглого до АЕС регіону з фахівцями-атомниками. Під час «круглих столів» у форматі «питання-відповідь» гості підприємства мали змогу отримати вичерпні відповіді на всі запитання, що їх цікавили (усього в рамках підготовки до продовження експлуатації енергоблоку №2 було організовано 10 «круглих столів»). Спектр запитань земляків був досить широким. При цьому частина з них повторювалася від зустрічі до зустрічі. Зважаючи на цей факт, відділ роботи з громадськістю та ЗМІ ВП ЮУАЕС підготував серію прес-релізів, у яких наводяться коментарі фахівців на теми, яких найчастіше торкаються жителі регіону в процесі діалогу з атомниками.

Пропонуємо вашій увазі другий реліз зі згаданої серії.

ЗАКОНОДАВЧА БАЗА ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ ГРОМАДСЬКИХ СЛУХАНЬ

Олександр Манузін,

начальник служби надійності, ресурсу та продовження експлуатації ВП ЮУАЕС:

- Проведення громадських обговорень матеріалів з обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації енергоблоків АЕС України регламентоване наступними законодавчими документами:

Закон України «Про порядок ухвалення рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення»;

Постанова КМУ від 18 липня 1998 р. №1122 «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань з питань використання ядерної енергії та радіаційної безпеки»;

Закон України «Про об'єкти підвищеної небезпеки».

Слід зазначити, що Южно-Українська АЕС вже має досвід організації громадських обговорень, і в їх рамках - громадських слухань. Так, у листопаді 2012 року було проведено громадське обговорення матеріалів з обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації першого южно-українського енергоблоку, в рамках якого в період з 1 по 21 листопада 2012 року пройшло 6 громадських слухань (у містах Южноукраїнськ, Вознесенськ і Первомайськ, селищах міського типу Доманівка, Братське та Арбузинка). Усього в громадських слуханнях взяли участь 1323 особи.

Підсумки активної фази громадського обговорення було підбито в «Прес-релізі про процес громадського обговорення питань продовження терміну експлуатації енергоблоку №1 Южно-Української АЕС», який 29 листопада 2012 року було розміщено на веб-сайті атомної станції, а також розіслано на адреси редакцій ЗМІ, через які здійснювалося інформування про початок громадського обговорення.

Протягом процесу обговорення збиралися всі питання, зауваження та коментарі громадськості, отримані в усній чи письмовій формі. За результатами їх опрацювання та узагальнення було підготовлено «Книгу запитань-відповідей стосовно продовження терміну експлуатації енергоблоку №1 Южно-Української АЕС».

Після завершення всіх передбачених заходів було складено Звіт, що містить опис і результати діяльності з усіх запланованих напрямків. Документ розміщено на веб-сайті ВП ЮУАЕС.

Друге громадське обговорення, присвячене продовженню експлуатації енергоблоку №1, проходило в кінці 2013 року. Його організатором виступила Державна інспекція ядерного регулювання України (Держатомрегулювання України, ДІЯРУ). Метою було залучення громадськості до участі в управлінні державними справами, обговорення питань стосовно ухвалення рішень, які можуть впливати на стан навколишнього середовища, а також надання можливості вільного доступу до інформації про діяльність органів виконавчої влади. Продовживши процес громадського обговорення питання про можливість продовження експлуатації ядерної установки - енергоблоку №1 ЮУАЕС, ДІЯРУ з 14 жовтня по 18 листопада 2013 року провела публічне громадське обговорення проекту рішення щодо переоформлення ліцензії на право здійснення діяльності експлуатуючої організації ДП «НАЕК «Енергоатом» на етапі життєвого циклу «експлуатація ядерних установок Южно-Української АЕС». Результати громадського обговорення відображено в Звіті, розміщеному в повному обсязі на офіційному веб-сайті Держатомрегулювання України та на веб-сайті ВП ЮУАЕС.

Що стосується підготовки до громадських слухань з обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації другого южно-українського енергоблоку, на сьогодні в її рамках проводяться екскурсії та зустрічі у форматі круглого столу з представниками органів місцевого самоврядування, органів державного управління і громадських організацій Миколаївської області. Для ознайомлення громадськості з темою майбутніх слухань у районних газетах зони спостереження АЕС розміщуються тематичні публікації та інформаційні повідомлення, в регіоні організовано трансляцію тематичних радіовипусків і телесюжетів, на інтернет-сайті підприємства розміщується тематична інформація.

Ми відкриті для діалогу та сподіваємося на активну участь у ньому наших земляків.

ВАРТІСТЬ ПРОДОВЖЕННЯ ТЕРМІНУ ЕКСПЛУАТАЦІЇ АТОМНОГО ЕНЕРГОБЛОКу

Олександр Манузін, начальник служби надійності, ресурсу та продовження експлуатації ВП ЮУАЕС:

            - Якщо говорити коротко, то витрати на будівництво нового енергоблоку, залежно від проекту, вибору майданчика та країни розміщення, складуть орієнтовно від 2 до 7 млрд доларів США. Витрати на продовження терміну експлуатації енергоблоку №1 Южно-Української АЕС склали ~ 2,4 млрд грн, або ~ 6% від середньої вартості спорудження нового енергоблоку з врахуванням курсу валют на момент продовження експлуатації.

Інформація про ВП ЮУАЕС

ЮУАЕС – основа Южно-Українського енергетичного комплексу, розташованого на півдні України в Миколаївській області. Він забезпечує потреби в електричній енергії регіону з більш як п’ятимільйонним населенням. До складу енергокомплексу входять: Южно-Українська АЕС (3 атомні енергоблоки сумарною потужністю 3000 МВт), Олександрівська ГЕС на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 11,5 МВт) і Ташлицька ГАЕС (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати сумарною потужністю в генераторному режимі 320 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат №3).

У 1996 році як відокремлений підрозділ підприємство увійшло до складу ДП НАЕК «Енергоатом». За роки існування ВП ЮУАЕС вироблено понад 500 млрд кВт·год. електричної енергії.

Відділ роботи з громадськістю та ЗМІ

Контакти

Галина Медвінська,

(05136)2-86-69

g_medvinskaya@sunpp.atom.gov.ua

Дата: 20.03.2015 / Переглядів: 739 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -