Южно-Українська АЕС готується до громадських слухань з питання продовження терміну експлуатації енергоблоку №2

Починаючи з 27 березня 2015 року заплановано проведення громадських слухань з питань обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації енергоблоку №2. Пройдуть вони в районних центрах і містах зони спостереження атомної станції - в смт. Братське, смт. Арбузинка, м.Вознесенськ, м.Первомайськ і в місті-супутнику АЕС Южноукраїнську. Організовують слухання органи місцевого самоврядування за сприяння адміністрації ВП ЮУАЕС.

Приводом для проведення слухань є підготовка другого атомного блока-мільйонника до надпроектної експлуатації. Їх мета - продемонструвати доступність, прозорість і відкритість АЕС у питаннях використання ядерної енергії, а також залучати населення регіону до вирішення завдань щодо надпроектної експлуатації блоку №2 ЮУАЕС.

На атомній станції ведеться постійна та цілеспрямована робота з інформування населення. Кожен охочий може отримати інформацію щодо роботи АЕС. Про усі процеси, що відбуваються на підприємстві, про його життя та участь у соціально-економічному розвитку регіону інформує відділ роботи з громадськістю та ЗМІ ВП ЮУАЕС. У цій роботі задіяні друковані та телевізійні засоби масової інформації (відомчі і регіональні), різні інтернет-ресурси. На сайті Южно-Української АЕС у будь-який час доби можна отримати дані про стан блоків, радіаційний фон 30-км зони, дізнатися про останні події, що сталися на підприємстві. Інформацію про поточну ситуацію на АЕС надасть телефон-автовідповідач, який працює цілодобово.

Крім того, про діяльність атомної станції можна дізнатися безпосередньо від енергетиків на «круглих столах» і екскурсіях, де у форматі «питання-відповідь» гості підприємства мають можливість запитати про все, що їх цікавить, і отримати компетентні відповіді.

Як правило, на «круглих столах» спектр запитань земляків досить широкий. У рамках сьогоднішнього релізу приводимо коментарі фахівців Южно-Української АЕС на теми, що найчастіше звучать під час діалогу з атомниками.

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОХОРОНИ ТА ОБОРОНИ ОБ'ЄКТІВ ЮЖНО-УКРАЇНСЬКОГО ЕНЕРГОКОМПЛЕКСУ

Іван ЖЕБЕТ, заступник генерального директора ВП ЮУАЕС з фізичного захисту та режиму:

- З кінця 2013 року у ВП ЮУАЕС діє посилений режим охорони. Повністю забезпечено координацію та взаємодію з територіальними підрозділами Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Служби безпеки, Міністерства внутрішніх справ країни. У разі виникнення позаштатної ситуації всі підрозділи готові негайно відреагувати.

Упродовж 2014 року на Южно-Українській АЕС велася масштабна реконструкція системи фізичного захисту. У рамках проекту замінено застаріле обладнання, встановлено сучасні турнікети на контрольно-перепускних пунктах. У особливо важливих зонах станції тривають роботи з реконструкції системи фіззахисту, яка забезпечує попередження незаконних дій щодо ядерних матеріалів і установок, радіоактивних відходів, запобігає проникненню порушників у зони обмеженого доступу, реагує на будь-які неправомірні дії.

У рамках програми модернізації та реконструкції системи фіззахисту в кінці минулого року завершився перший етап створення центрального пульта управління, у будівлі якого, окрім старшого оперативного персоналу станції, працюватиме й персонал нашої служби, який здійснюватиме управління всіма системами фізичного захисту. Незабаром тут будуть встановлені сучасні системи, що відповідають за управління доступом, запобігання несанкціонованому проникненню порушників, відеоспостереження та контроль у зонах обмеження доступу.

З урахуванням сьогоднішніх реалій без перебільшення можна сказати, що забезпечення фізичного захисту АЕС за важливістю стоїть в одному ряду з забезпеченням її ядерної та радіаційної безпеки. Відповідно до чинного законодавства, охорону об'єктів здійснює військова частина Національної гвардії України. Її забезпеченість матеріальними, технічними та спеціальними засобами, а також рівень підготовки особового складу дозволяють виконувати покладені на неї завдання в будь-яких умовах і ситуаціях. Повітряний простір над Южно-Українською АЕС захищає одна з військових частин протиповітряної оборони України.

ВПЛИВ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ АЕС НА ЗДОРОВ'Я НАСЕЛЕННЯ РЕГІОНУ ТА ЇЇ ПРИЧЕТНІСТЬ ДО ВИНИКНЕННЯ І РОСТУ ОНКОЗАХВОРЮВАНЬ

 Галина ХМІЛЕВСЬКА, начальник відділу охорони здоров'я ВП ЮУАЕС:

- Статистичні показники захворюваності жителів Миколаївської області, які щорічно формує обласне управління охорони здоров'я, показують, що рівень захворюваності населення не пов'язаний із сусідством Южно-Української АЕС.

Відділ охорони здоров'я атомної станції за своєю ініціативою, використовуючи статистичні дані згаданого облуправління, проводить щорічний динамічний порівняльний аналіз захворюваності населення Миколаївщини злоякісними новоутвореннями. Моніторинг засвідчує, що за п'ять останніх років лідером з онкозахворювання є м.Миколаїв - середній показник захворюваності злоякісними новоутвореннями складає 464,3 випадку на 100 тисяч населення. Найменше хворіють у Доманівському районі - 279,4. Місто-супутник Южно-Української АЕС знаходиться посередині - його середній показник захворюваності населення злоякісними утвореннями складає 360,3 випадку. На підтвердження своїх слів скажу також, що віддалені від атомної станції райони, наприклад, Очаківський і Жовтневий, мають вищий рівень захворюваності, ніж ті, що розташовані в безпосередній близькості до підприємства.

Сьогодні загальновідомо, що АЕС у нормальному режимі експлуатації не чинить негативного впливу на здоров'я людей. Не можна пов'язувати всі захворювання, які є в населення, з впливом радіації. Цей вплив специфічний і його можуть зазнавати лише ті, хто безпосередньо працює в умовах радіаційного випромінювання. Чи є наслідком радіаційного впливу гастрити, остеохондрози та хвороби різних органів чоловіків і жінок? Наукового доказу причинного зв'язку фонових значень радіації - так званих малих доз - на загальну захворюваність населення немає.

Принцип експлуатації та роботи всіх атомних станцій в Україні єдиний, і показники роботи з радіаційного чинника аналогічні. Аби довести, що на утворення злоякісних пухлин впливають і інші чинники, ми провели аналіз цього захворювання за багаторічний період. Як показує гістограма рівня захворюваності в областях усієї країни, значення, наприклад, м.Севастополя та Кіровоградської області перевищують індекси Рівненської та Хмельницької - територій, де розташовані АЕС. Це свідчить про те, що ніякого прямого зв'язку впливу радіації на рівень онкозахворюванності немає. У той же час наукою доведено, що на утворення злоякісних пухлин негативно впливають кількість промислових об'єктів, щільність міського населення, низька якість медицини та своєчасність діагностики передпухлинних

станів. Не відкрию таємниці, якщо скажу, що міське населення хворіє частіше, ніж сільське. Це більшою мірою пов'язано з техногенним впливом на організм людини, ритмами життя і т.ін.

Відділ охорони здоров'я ЮУАЕС проводить також спостереження за онкозахворюваністю мешканців міста-супутника атомної станції - Южноукраїнська - та окремо персоналу підприємства. Якщо припускати, що останні частіше за інших контактують з радіацією та що вони під час проведення спеціальних робіт отримують допустимі мікродози радіоактивного впливу, то, за логікою, і хворіти мають частіше. Проте, як свідчать спостереження, атомники хворіють рідше, ніж городяни та мешканці області. Ці дані офіційні та зареєстровані в усіх статистичних збірках Миколаївської області. Тож слід розуміти, що не в радіації справа, а в екології в цілому та в шкідливих звичках кожної окремої людини. До працівників АЕС пред'являються жорсткіші вимоги. Наприклад, проходження періодичного медичного огляду, боротьба з шкідливими звичками. На атомній станції функціонують програми з відмови від паління, з популяризації здорового способу життя, оздоровлення персоналу. Цілеспрямована діяльність виробляє в атомників мотивацію цінувати своє здоров'я як достаток. Вони зацікавлені в цьому, оскільки здорова людина має роботу. Як показує практика, це дає позитивні результати.

Інформація про ВП ЮУАЕС

Южно-Український енергетичний комплекс розташований на півдні України в Миколаївської області. До його складу входять Южно-Українська атомна станція (три атомні енергоблоки сумарною потужністю 3000 МВт), Олександрівська гідростанція на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 11,5 МВт) і високоманеврена Ташлицька гідроакумулююча станція (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати сумарною потужністю в генераторному режимі 320 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат №3).Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 року «Про затвердження проекту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» визначено введення в експлуатацію шести гідроагрегатів ТГАЕС загальною потужністю 900 МВт.

У 1996 році як відокремлений підрозділ підприємство увійшло до складу ДП НАЕК «Енергоатом». За обсягами виробництва Южно-Український енергокомплекс забезпечує потреби в електричній енергії регіону збільш як п’ятимільйонним населенням. За роки існування підприємством вироблено понад 500 млрд кВт·год. електричної енергії.

 

Відділ роботи з громадськістю та ЗМІ

 

Контакти

Наталя Карташова,

(05136)2-86-69

n_kartashova@sunpp.atom.gov.ua

 

Дата: 17.03.2015 / Переглядів: 844 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -