Категорія -> Безпека в місті -> Пам'ятка населенню
Небезпека побутового характеру: чадний газ
Чадний газ (оксид вуглецю) - це безколірний газ, який не має запаху. Головна його небезпека полягає в тому, що чадний газ через легені (!) швидко проникає в клітини крові, заміняє кисень, що міститься в еритроцитах. Унаслідок цього в організмі виникає кисневе голодування (гіпоксія).
Отруєння може статися під час роботи бензинових двигунів, при згорянні природного газу, при пожежах та на деяких промислових підприємствах. Велика кількість смертельних випадків стається в закритих приміщеннях з відсутньою вентиляцією, наприклад, у гаражах.
Ознаки та симптоми отруєння чадним газом:
- головним симптомом при отруєнні чадним газом є втрата свідомості.
- при легкому ступені отруєння, спостерігається шум у вухах, пульсація великих артерій, головний біль, відчуття спраги, загальна тривога, почуття страху;
- при середньому ступені отруєння людина спочатку втрачає свідомість, яка повертається відразу, якщо постраждалого винести на свіже повітря. Характерними ознаками середнього ступеню отруєння є почервоніння обличчя, неадекватність поведінки, підвищення температури тіла до 38-400С;
- при тяжкому отруєнні людина втрачає свідомість на тривалий час, виникає розлад дихання. Характерними ознаками тяжкого отруєння є поверхневе дихання, іноді його повна зупинка. Самовільне спорожнення кишечнику та сечового міхура. Шкіра стає синюшною.
Як же запобігти отруєнню чадним газом?
Конфорки і духовки призначені тільки для приготування чи підігріву їжі. У жодному разі не можна вмикати конфорки чи духовку для обігріву приміщення!
Колонку не можна залишати без нагляду. Перед тим, як приймати ванну, треба вимкнути колонку.
Перед початком опалювального сезону слід всім ретельно перевірити тягу у димоходах! Якщо її немає, треба звернутися в ЖЕК чи до спеціалістів, які займаються прочищанням димохідних та вентиляційних каналів.
Небезпекою можуть стати несправні димарі: якщо тяга у димарях порушена, то продукти згоряння потраплятимуть у житлове приміщення.
Газові конвектори також можуть бути небезпечними: якщо тяга недостатня - продукти згоряння можуть проникати у приміщення. Якщо при увімкнених конфорках чи колонці починає боліти голова і з'являються подібні симптоми отруєння - потрібно негайно вийти на свіже повітря, вимкнути усі нагрівальні прилади, відчинити усі вікна, двері для протягу. Якщо відчутний запах газу - у жодному разі не можна вмикати чи вимикати електричні прилади та світло. Терміново зателефонувати "104". Якщо людина почувається погано - терміново викликати "швидку".
Регулярно потрібно запрошувати спеціаліста і ретельно перевіряти усі системи опалення. Особливу увагу слід звернути на справність системи виведення продуктів згоряння.
Перша допомога при отруєнні чадним газом:
- постраждалого слід негайно винести на свіже повітря;
- піднести до носа ватний тампон з нашатирним спиртом;
- забезпечити вільний допуск повітря до легень;
- розстебнути одяг, який ускладнює дихання;
- в разі необхідності зробити штучне дихання;
- негайно викликати «швидку медичну допомогу» (103).
Шановні вознесенці! Будьте уважні з газовими приладами, бережіть своє життя і життя ваших рідних!
Дата: 11.03.2015 / Переглядів: 1148 / Комментарії - 0 шт.