Протягом лютого 2015 року у Вознесенській ОДПІ були проведені сеанси телефонного зв’язку «Гаряча лінія»

Платникам вкрай потрібні оперативні відповіді фахівців з питань застосування діючого податкового законодавства. Найбільш актуальні питання стосувалися податкового компромісу, електронного адміністрування ПДВ, декларування доходів громадян. Пропонуємо відповіді на запитання, які надійшли під час сеансів:

Що таке податковий компроміс?

Податковий компроміс – це режим звільнення від юридичної відповідальності платників податків та/або їх посадових (службових) осіб за заниження податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств та /або податку на додану вартість за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року з урахуванням строків давності, встановлених статтею 102 Податкового Кодексу.

Податковий компроміс ініціює платник з метою „відпущення” йому 95 % сум колишніх занижень податкових зобов’язань, допущених в періодах, з 2012 року до 1 кварталу 2014 року включно.

Така процедура може бути застосована тільки щодо занижень податкових зобов’язань з податку на прибуток і ПДВ, спричинених відповідно неправомірними завищеннями витрат і податкового кредиту.

Яким чином платник податків може скористатись податковим компромісом?

Ініціювати компроміс платник податків може, шляхом подання до своєї податкової уточненого розрахунку із заявою про компроміс або заяви про компроміс за неузгодженими сумами в термін до 16 квітня 2015 року.

У заяві про компроміс платник повинен дозволити перевірку. У разі компромісу за неузгодженими сумами потрібно навести у заяві інформацію про оспорюване повідомлення-рішення та інстанцію, де розглядається спір.

Чи може платник податків скористатись правом на податковий компроміс при виявленні контролюючим органом заниження податкового зобов’язання під час перевірки?

Відповідно до п. 7 підр. 9 прим. 2 розд. ХХ Податкового Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755 – VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) процедура податкового компромісу щодо розміру та строків сплати заниженого податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість, встановлена цим підрозділом, поширюється також на випадки, коли у платника податків незалежно від процедури податкового компромісу за рішенням контролюючого органу розпочата документальна перевірка або складено акт за наслідками такої перевірки. У таких випадках платник податків має право подати до контролюючого органу, який призначив документальну перевірку або склав акт за результатами такої перевірки, відповідні уточнюючі розрахунки податкових зобов’язань до податкових декларацій за звітні податкові періоди в порядку, визначеному п. 1 підр. 9 прим. 2 розд. ХХ ПКУ.

Які терміни подання громадянами Податкової декларації?

Платники податку, які згідно з розділом IV ПКУ зобов’язані подавати Податкову декларацію, подають її до 1 травня 2015 року, тобто граничний термін подання декларвації за 2014 рік є 30.04.2015 року.

У 2015 році платники податку на доходи фізичних осіб, які бажають реалізувати своє право на податкову знижку за наслідками 2014 року, Податкову декларацію можуть подати упродовж усього року. Податкова декларація подається громадянами до податкової інспекції за місцем реєстрації платника податку.

Батько у 2014 році сплачував кошти на користь закладу освіти за навчання сина, якому виповнилось 21 рік. Чи має право батько на податкову знижку?

Статею 6 Сімейного кодексу визначено правовий статус дитини – особа до досягнення нею повноліття (18 років).

Водночас якщо повнолітні діти продовжують навчатись і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення ними 23 років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу (ст. 199 СК).

Згідно ст. 166 ПКУплатник податків може включити до податкової знижки за наслідками звітного податкового року, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податків на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти, ут.ч. усиновлені), який не одержує заробітної плати. Така сума не може перевищувати розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн., у розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягомзвітного податкового року. Отже батько має право включити до податкової знижки суму коштів, сплачених на користь закладу освіти за навчання сина, якому у 2014 році виповнилось 21 рік.

Жінка у 2014 році отримала від чоловіка, з яким проживала однією сім’єю без реєстрації шлюбу, у спадщину майно. За якою ставкою оподатковується таке майно?

Дохід, отриманий у результаті прийняття спадщини, успадкованої членом сім’ї іншого, ніж перший, ступеня споріднення, оподатковується за ставкою 5%, визначеною п. 167.2. ст.167 ПКУ, а спадкоємець відповідно до пп.49.18.4 п.19.18 ст.49 ПКУ зобов’язаний до 1 травня року, що настає за звітним, подати річну Податкову декларацію до органу ДФС, в якому перебуває на обліку як платник податків (за податковою адресою), відобразити в ній зазначений дохід та самостійно до 1 серпня року, що настаєза звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в декларації (п. 179.7 ст.179 ПКУ).

Чи відображається фізичною особою в річній Податковій декларації дохід, отриманий у вигляді спадщини (подарунка), що оподатковується за нульовою ставкою?

Фізичні особи-платники податку, які одержали дохід у вигляді спадщини (подарунка), що згідно з ПКУ оподатковується за нульовою ставкою, не зобов’язані включати вартість(суму) такої спадщини (подарунка) до складу загального річного оподатковуваного доходу та подавати річну Податкову декларацію, але за умови відсутності інших підстав для її подання.

Який порядок сплати ПДВ до бюджету з 01.01.2015?

З урахуванням змін, внесених до Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями, які набрали чинності 01.01.2015, система електронного адміністрування ПДВ запроваджується поетапно:      до 1 липня 2015 року – у тестовому режимі;      з 1 липня 2015 року – на постійній основі.      Пунктом 200 прим.1.6 ст. 200 прим.1 ПКУ визначено, що за підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтею 200 ПКУ. 

Згідно із п. 200.2 ст. 200 ПКУ для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування ПДВ, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування ПДВ, не пізніше останнього дня строку, встановленого ПКУ для самостійної сплати податкових зобов’язань, перераховує суми податку до бюджету.      Таким чином, сплата ПДВ до бюджету за грудень 2014 року, січень 2015 року та ІV квартал 2014 року здійснюється з поточних рахунків платників податку безпосередньо на бюджетні рахунки.      За звітні податкові періоди, починаючи з лютого місяця 2015 року та І кварталу 2015 року перерахування сум податку до бюджету здійснюється у порядку, визначеному п. 200.2 ст. 200 ПКУ, з рахунків в системі електронного адміністрування ПДВ.

Яким чином платник податку може реалізувати своє право щодо отримання у ДФС інформації про стан свого електронного рахунка, а також суми податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних?

Електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ – рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який платником перераховуються кошти з власного поточного рахунку в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, а також у сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з цього податку.      Платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунка, а також суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі.      Інформація про рух коштів на електронних рахунках платникам податку надається ДФС України за відповідним запитом платника на безоплатній основі без обмеження кількості запитів та у часі.

Чи повинен у січні –червні 2015 року сплачувати акцизний податок ФОП –єдинник другої групи з оборотів з роздрібного продажу пива?

Підпункт 212.11.11 ПКУ до платників „роздрібного” акцизу відніс суб’єктів господарювання роздрібної торгівлі, які реалізовують підакцизні товари. ПКУ для СПД –єдинників у питаннях сплати „роздрібного” акцизу жодних винятків не робить.

А п. 216.9 ПКУ, що регулює дату виникнення ПЗ з цього податку, узагалі прямо згадує єдинників. Що ж до власне пива, то воно входить до переліку товарів, що обкладаються роздрібним акцизом, який наведений у п.п.14.1.212 ПКУ.

Отже, починаючи з 01 січня цього року всі єдинники при реалізації пива (крім безалкогольного), а також столових вин або ПММ в ємкостях до 20л, дозволених єдинникам для продажу, зобов’язані сплачувати „роздрібний” акциз.

                                                                                                                              Вознесенська ОДПІ

Дата: 02.03.2015 / Переглядів: 651 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -