Віталій Луков: Податок з житлової нерухомості в цьому році стягуватись не буде

-         Віталію Дмитровичу, розкажіть, будь-ласка, що нового чекає в цьому році місцеве самоврядування, які вводяться нові податки?

-         Скажу відверто, 2015-й рік для місцевого самоврядування буде дуже складним, оскільки діючий Уряд, на відміну від всіх попередніх, ризикнув розпочати дуже непопулярний і складний процес – децентралізацію фінансової системи України. Тому перший рік, я переконаний, не буде досить успішним, оскільки немає жодного прикладу в світовій економіці, щоб при переході з одного виду економічного управління державою на інший розраховувати на якісь позитивні результати.

Згадаймо, з якими труднощами зіткнулися Польща, країни Прибалтики, коли розпочали процедуру становлення, які протестні акції були в цих країнах. Але зараз бачимо й результат. І зрозуміло, що рано чи пізно процес передачі повноважень місцевому самоврядуванню зі зміною системи оподаткування потрібно розпочинати і в нашій країні.

Хотів би заспокоїти вознесенців, щоб не піддавалися панічним настроям, оскільки вплив нових податків на пересічного громадянина буде незначним.

Держава віддає місцевому самоврядуванню акцизний збір 5 % від вартості продажу алкоголю, тютюнових виробів та бензину у повному обсязі (раніше цей податок перераховувався у держбюджет).

Є ще податок на автомобілі до 5 років та з об’ємом двигуна 3000 см3 і більше. Власників таких автомобілів у Вознесенську 8, які мають заплатити податок у розмірі 25 тисяч гривень на рік.

Щодо податку на нерухомість, то тут місцевим органам влади надана можливість показати свою спроможність вести діалог з громадою та знаходити оту золоту середину, яка дасть можливість забезпечувати життєдіяльність міста і разом з тим підійти справедливо до системи оподаткування.

Одразу ж хочу наголосити, що податок з житлової нерухомості стягуватись в цьому році не буде. І те рішення, яке прийняла міська рада, буде носити більш рекомендаційний характер і, свого роду, буде пробним для створення податкової бази на 2016-й рік.

А за результатами І-го кварталу ми проведемо громадське обговорення ставок податку на житлову нерухомість на території міста.

Але, повторюю, цей податок в 2015 році стягуватись не буде взагалі. Хвилюватися не потрібно. І навіть, якщо цей податок і був би введений, то його розмір, здебільшого, не перевищував би 100 грн. на рік для переважної більшості жителів міста. Закон рекомендує встановити його на рівні 2 % від мінімальної заробітної плати. Ми встановлюємо - 0,5 %, при цьому – знімаємо з оподаткування всі допоміжні споруди (гаражі, господарчі будівлі, туалети, душі і т.д.). Крім того, депутати вирішили збільшити розмір неоподатковуваної площі житлової нерухомості: для квартир – 80 кв. м. загальної площі, для житлових будинків – 150 кв. м. (законом встановлено 60 и 120 кв. м. відповідно).

Щодо нежитлової (комерційної) нерухомості, то тут ми знайшли спільну думку з більшістю депутатів міської ради і встановили ставки оподаткування від 0,3 до 1 %.

Всі ці кошти підуть на забезпечення життєдіяльності міста.

Якщо раніше місту виділялась державна субвенція на ремонт доріг, існували програми по ремонту житлового фонду та інфраструктури міста, то зараз ніяких подібних надходжень до бюджету міста не буде. Будемо розраховувати лише на ті податки, які збиратимемо безпосередньо в місті.

І тут якраз починається ота відповідальність місцевої влади – чи загравати перед мешканцями, ініціюючи малі ставки податків або взагалі ці податки ліквідувати, і тоді ми нічого в місті не зможемо зробити, чи виходити до людей і розповідати, для чого потрібні податки і на які цілі будемо витрачати кошти.

Адже відповідальність і полягає в тому, щоб самим збирати податки і раціонально витрачати на благо міста.

Приведу приклад. Ми отримали від Обленерго попередження щодо відключення КП «Водопостачання» та ТОВ «Біологічні очисні споруди» від енергопостачання за борги близько 1,5 млн. грн. Звичайно, це борги, перш за все, Уряду, тому що тільки держава наділена правом встановлювати економічно обґрунтовані тарифи на воду та водовідведення і очистку стоків. Ще в квітні 2014 року ми надали всі розрахунки до Національної комісії з регулювання цін в житлово-комунальному господарстві. До цього часу економічно обґрунтовані тарифи не встановлені. Підприємства несуть величезні борги, і для того, щоб не зупинити їх діяльність, ми маємо зробити два дуже важливих кроки. Це стимулювати Національну комісію з регулювання цін в ЖКГ якнайшвидше затвердити тариф. 28 січня я їду в Київ саме з цього питання. Але даний тариф забезпечить тільки виплату поточних платежів. А борги доведеться, скоріш за все, покривати за рахунок місцевого бюджету, якщо нам буде надано таке юридичне право, хоча створювались вони через бездіяльність урядової структури.

-         А які тарифи Ви вважаєте економічно обґрунтованими?

-         Я скажу так. В Очакові на воду та водовідведення з 1 лютого 2015 р. прийняли тариф в 24 грн. В Первомайську – 18 грн. з вересня 2014 р. Але в цих містах немає такої системи очистки стоків, як у нас. Тому у Вознесенську тариф може бути ще вищим.

Але заборгованість, про яку йшлося вище, доведеться погашати нам за рахунок місцевих податків і зборів. Не залишати ж місто без води.

До того ж, за рахунок місцевого бюджету в цьому році будуть фінансуватися повністю дошкільні та позашкільні заклади освіти, заклади культури. Сюди ж увійде виконання робіт по забезпеченню життєдіяльності міста – ремонт доріг, освітлення, ремонт комунікацій. І ніхто нам кошти на це не дасть. Такі роботи маємо виконувати виключно за рахунок місцевих податків.

Є лише один недолік. Він полягає в тому, що органи місцевого самоврядування не мають юридичного впливу на неплатників тих чи інших податків. Виключно органи стягнення (ОДПІ) є головними операторами на ринку збирання податків. Тож місцева влада буде всіляко допомагати податковій інспекції у наповненні бюджету міста.

-         А як фінансуватимуться школи, лікарня?

-         Є один із негативних моментів нововведення. Фінансування закладів освіти та охорони здоров’я в цьому році держава передала напряму відповідним міністерствам. Тож перший місяць року став надто складним в питаннях виділення фінансування. Тільки в п’ятницю, 23 січня, надійшли перші кошти на харчування дітей та частково – виплату авансу вчителям. Сподіваємось, що все це тимчасові труднощі.

А для закладів охорони здоров’я фінансування взагалі ще не було.

І така ситуація по всій Україні. Я навіть не можу сказати, коли отримаємо ці надходження із держбюджету, так як фінансування йде по вертикалі влади.

– А за рахунок чого ж відбувається харчування діток в школах, хворих в лікарні?

– Лише завдяки нашій роботі та довірливим відносинам керівників бюджетних установ з підприємцями-постачальниками. На даний момент – в борг.

Ось це проблема, яку держава повинна вирішити в першу чергу. Залишити людей без зарплати, лікарні без фінансування – це, м’яко кажучи, не професійно.

Єдине що надихає, це те, що обласна та державна влада не заважають працювати і не втручаються в роботу місцевого самоврядування. Нам тут на місцях потрібно вміло розпорядитись тим, що є.

Ну й звичайно, треба враховувати, що зараз відбувається в країні, особливо в прикордонних містах. Останні події у Маріуполі та інших населених пунктах – це просто жах. І наші проблеми, складнощі в роботі просто тьмяніють в порівнянні з тим, як живуть люди поблизу лінії фронту. Від нашої витримки на місцях та згуртованості залежить мир та спокій у нашому місті. Тому треба навчитися визначати пріоритети, сконцентровувати на них увагу і триматися всім разом. Маю на увазі співпрацю влади і громади міста і взаєморозуміння між самими людьми.

На жаль, в нашому місті почастішали випадки, коли окремі «елементи» (навіть людьми їх не назвеш) обмальовують стіни житлових будинків різними надписами. Ми їх шукаємо і просимо підключитися громадськість. За вихідні дні – в чотирьох різних місцях з’явився напис “хунту геть” (фашистська свастика замість букви “х”). Боюсь, щоб такі речі не почали з’являтись на домівках наших бійців, учасників АТО. Це люди, які виконують свій громадянський обов’язок і забезпечують мир нам тут, у Вознесенську.

Ще раз звертаюсь до так званих “месників”! Дуже добре поміркуйте, що б ви писали, якби зараз в місті була іноземна армія, будь-яка, чи то із заходу, чи зі сходу, і чи відчували б ви себе так спокійно на своїй землі. Адже будь-яка іноземна армія на нашій землі – це біда для всіх нас.

Я також звертаюсь до громадських активістів, які десь поховалися після березня 2014 року. Зараз їх ніде не видно. Ось є конкретна робота – забезпечити правопорядок в місті. А то побігали з лозунгами місяць чи два, побачили, що тут треба працювати, і на цьому все скінчилось. Хтось займається волонтерською діяльністю, але це лише частинка від нашої спільної роботи. Ми не можемо дозволити собі розслаблятись. Пережили складні часи і показали, що разом можна багато чого досягти. Тому і зараз треба триматися разом.

Віталію Дмитровичу, тож все-таки скажіть, що нас чекає в питаннях водопостачання? Невже вода подаватиметься по графіку?

– Все вирішить поїздка в Київ 28 січня. Попередження від «Миколаївобленерго» про відключення з 29 січня отримали. Будемо вести переговори про реструктуризацію заборгованості. Робитимемо все можливе, щоб вода в місті подавалась безперебійно.

До речі, ця проблема у нас існує вже майже півроку, але населення про неї і не знало. Лише декілька днів були перебої з водопостачанням. І треба віддати належне, що всі служби міста, водоканалу та біологічних очисних споруд спрацювали, можливо навіть собі в збиток, але місто було з водою. І сподіваюсь, так буде й надалі.

Віталію Дмитровичу, в цьому році зима стала серйозним випробуванням для комунальних служб міста. Як справлялися із сніговими заметами, хто допомагав?

– У мене була можливість порівнювати роботу комунальних служб в різних містах України. Загалом, у Вознесенську справлялись, хоча й були певні збої. Хочу подякувати всім, хто розчищав місто від снігу. Ми підсилили КП “СОМ” двома тракторами-відкидачами снігу, загалом їх було 5. Була залучена техніка Управління зрошувальних систем, підприємства “Юпітер”, Управління газового господарства.

Ця зима показала, що є проблема з розчищенням снігу в дворах багатоповерхових будинків, які обслуговує КП “Єдність”, тому заплановано в цьому році придбати невеликого трактора, щоб в наступному році таких проблем не було.

Хочу звернутися до мешканців міста з проханням надавати оперативну інформацію, особливо в період снігопаду, про ті ділянки, вулиці, які не розчищаються. Не мовчіть. Телефонуйте в приймальню виконавчого комітету: 4-25-70; в КП “СОМ” – 4-26-90; КП “Єдність” – 4-53-45, а також на цілодобову аварійну службу КП “Водопостачання м. Вознесенська” – 4-12-59.

Мною дано доручення приймати такі заявки з отриманням зворотнього номера телефону абонента для надання відповіді заявнику. Особливо це стосується періоду снігопаду або ожеледиці.

Дякуємо за інтерв'ю.

Дата: 28.01.2015 / Переглядів: 896 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -