Про ініціативи "Партнерство "Відкритий Уряд"

20 вересня 2011 р. в рамках сесії Генеральної Асамблеї ООН 8 країн-засновниць (Бразилія, Сполучені Штати Америки, Індонезія, Мексика, Норвегія, Філіппіни, Південно-Африканська Республіка, Сполучене Королівство) започатковано міжнародну ініціативу «Партнерство «Відкритий Уряд» (далі Партнерство), підписавши Декларацію «Відкритий Уряд». Партнерство спрямоване на підвищення рівня відкритості та прозорості діяльності державних органів, підтримку залучення інститутів громадянського суспільства до формування державної політики, впровадження високих стандартів професійної чесності в державному управлінні.

Президент України В. Ф. Янукович взяв участь в інавгураційній церемонії Партнерства у м. Нью-Йорку та підтвердив готовність України приєднатися до зазначеної ініціативи.

Станом на 01 листопада 2013 р. 60 країн підтвердили намір приєднатися до Партнерства.

Виклики перед Україною:

  • розробити за участі представників громадянського суспільства та надати до Керівного комітету Партнерства План дій;
  • координувати діяльність та впроваджувати взяті на себе зобов’язання згідно з Планом дій;
  • забезпечити відкритість процесу впровадження ініціативи та консультацій із громадськістю;
  • опублікувати звіт-самооцінку про результати роботи через 12 місяців впровадження Плану дій;
  • погодитися на незалежне оцінювання результатів діяльності.

Ключові питання Партнерства для України: посилення партнерської взаємодії органів виконавчої влади та інститутів громадянського суспільства; забезпечення доступу до публічної інформації; запобігання та протидія корупції; забезпечення належного врядування шляхом підвищення якості надання адміністративних послуг та впровадження електронного урядування. Зобов’язання України (План дій) має відображати основні принципи відкритого урядування: прозорість, участь громадськості, підзвітність, технології та інноваційність.

Що зроблено Урядом:

На виконання Доручення Прем’єр-міністра України від 17 березня 2012 року № 43705/55/1-11 координацію впровадження ініціативи покладено на Першого віце-прем'єр-міністра України В.І.Хорошковського та Голову Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації В.П.Семиноженка. Відповідно до Доручення Прем'єр-міністра України з 9 січня 2013 року впровадження ініціативи реалізовуватиме Віце-прем'єр-міністр України К.І. Грищенко.

Підготовка Плану дій: наказом Держінформнауки утворено Робочу групу з підготовки та впровадження Плану дій, який розглядався за Національним круглим столом 30 березня за участі Прем’єр-міністра України. План дій затверджено Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 року №220. Керівний комітет міжнародної ініціативи схвалив український План дій без зауважень.

Під головуванням Голови Держінформнауки В.П. Семиноженка утворено Міжнародну раду представників міжнародних організацій та інституцій, що працюють в Україні та підтримали впровадження ініціативи (Міжнародний фонд «Відродження», Національний демократичний інститут, ОБСЄ, Представництво Програми Розвитку ООН в Україні, Представництво Світового Банку в Україні, Програма «Бібліоміст» Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів - IREX, Програма сприяння Парламенту в Україні, Проект Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) “Локальні інвестиції та національна конкурентоспроможність», Фонд «Східна Європа» та компанія «Майкрософт Україна»). Підписано 3 Меморандуми про співпрацю між Державним агентством з питань науки, інновацій та інформатизації, Національним центром електронного урядування та Міжнародним фондом «Відродження», Програмою «Бібліоміст» Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів – IREX, Програмою сприяння Парламенту в Україні. Функції координатора діяльності Міжнародної ради виконує Національний центр електронного урядування.

План дій офіційно презентовано на Щорічній зустрічі на вищому рівні, яка відбулась 17-18 квітня у м. Бразиліа (Бразилія). Український План дій визнано одним з найкращих серед країн. Якість українського Плану дій відзначила і Держсекретар США Гіларі Клінтон в частині запровадження системи електронних звернень громадян та прозорості видобувних галузей.

На виконання Доручення Першого віце-прем’єр-міністра України В.І. Хорошковського від 28 квітня 2012 року № 43705/72/1-11 Держінформнауки підготовлено Проект Положення про Координаційну раду ініціативи, до складу якої увійдуть представники уряду, громадськості та координаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства при Президентові України. Координаційну раду утворено Постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2012 року № 671 «Деякі питання реалізації в Україні Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд». У зв’язку із утворенням Координаційної ради та відповідно до Протоколу № 3 від 15 травня 2012 року Робоча група з доопрацювання та впровадження Плану заходів з реалізації Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» припинила свою роботу. Згідно з Положенням функції секретаріату виконує відповідальний секретар – заступник Керівника Секретаріату Кабінету Міністрів України, а організаційно-технічне забезпечення – Секретаріат Кабінету Міністрів України.

План заходів (Імплементаційний план) затверджено Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 липня 2012 року № 514.

Національним центром електронного урядування України за підтримки Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації України, Державного підприємства «Державний центр інформаційних ресурсів України» та Програми Розвитку ООН в Україні створено офіційний веб-сайт про реалізацію Ініціативи, який презентовано на Міжнародному науковому конгресі «Інформаційне суспільство в Україні» 25 жовтня цього року у м. Києві.

Активна участь громадськості у впровадженні ініціативи.

Окрім участі інститутів громадянського суспільства, громадян в обговоренні проекту Плану дій впродовж громадських обговорень, слід окремо відзначити проактивну діяльність Громадського Партнерства на підтримку впровадження в Україні ініціативи «Партнерство Відкритий Уряд». До його складу входять 47 авторитетних національних неурядових організацій та 13 індивідуальних членів-експертів.

Громадське Партнерство оприлюднювало позицію у відкритих зверненнях на ім’я Президента та Прем’єр-міністра України, розробило проект Плану дій та активно брало участь в обговоренні урядового проекту Плану дій, утворило мережу регіональних координаторів та запустило спеціальний веб-сайт, відкрило телефонну гарячу лінію, випускає інформаційний дайджест. Голова Секретаріату Громадського Партнерства Олексій Хмара представляв громадянське суспільство України на Щорічній зустрічі на вищому рівні у Бразилії.

Дата: 26.01.2015 / Переглядів: 1037 / Комментарії - 1 шт.

Iм'я -