Скорочення на роботі. Ваші права та обов’язки.

         Трудові відносини всіх працівників регулює Кодекс законів про працю України. Працівники реалізують право на працю шляхом укладання трудового договору про роботу на підприємстві, установі, організації або з фізичною особою.

Як бути при скороченні на роботі?

       Трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані з ініціативи власника підприємства, установи, організації, з фізичною особою або уповноваженого ним органу.

     Пункт 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України передбачає можливість розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця при проведенні змін в організації виробництва і праці. Під змінами в організації виробництва і праці у цьому випадку розуміють ліквідацію, реорганізацію, банкрутство чи перепрофілювання підприємства, скорочення чисельності чи штату працівників.

       Загалом, розірвання трудового договору за п.1 ст. 40 КЗпП України отримало назву вивільнення. З таким формулюванням підстави звільнення працівникам встановлюються додаткові пільги та гарантії трудових прав, у тому числі при реєстрації їх у державній службі зайнятості як таких, що шукають роботу, та безробітних.

       Скорочення працівників відбувається лише за погодженням з профспілковою організацією, де працівник працює, або за погодженням з іншим виробним органом, який представляє інтереси працівників.

     При скороченні чисельності працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівника з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.        

     Якщо при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації то перевага на в залишенні на роботі надається: сімейним працівникам – при наявності двох і більше утриманців; особам, у сім’ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком; працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації; працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва.

         Якщо працівник не потрапляєте у вищенаведений перелік осіб, які мають переважне право на залишення на роботі, при припиненні трудового договору працівника персонально попереджають про наступне його звільнення за два місяця.

       Одночасно з попередженням про звільнення за скороченням штату працівникові можуть запропонувати іншу роботу на тому ж підприємстві. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальності, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві працівник, за своїм розсудом, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.

         Після закінчення двохмісячного попереджувального строку роботодавець повинен видати наказ про звільнення. У день звільнення необхідно видати працівникові належно оформлену трудову книжку, копію наказу про звільнення з роботи і виплатити працівникові всі суми, що належать йому від підприємства (заробітну плату, вихідну допомогу в розмірі не менше середнього місячного заробітку, компенсацію за невикористану відпустку).

 

Управління соціального захисту населення Вознесенської міської ради

 

Дата: 18.11.2014 / Переглядів: 2089 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -