Категорія -> Наші інтерв'ю

Святкуватимемо День міста під девізом:

Інтерв*ю з міським головою

Напередодні знакової події - Дня міста ми зустрілись з міським головою Луковим В. Д. і попросили його відповісти на декілька питань:

- Віталіє Дмитровичу, ми знаємо, що Ви на минулому тижні брали участь в урочистому відкритті в м. Києві третьої фази проекту Програми ПРОООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду". Що Ви звідти привезли для Вознесенська?

- Перш за все, це велика честь для Вознесенська як для міста, де є певні успіхи у впровадженні Програми ПРОООН у першій фазі, брати участь у такому заході. Друга фаза цієї Програми здійснювалась для сільської місцевості. І ось третя фаза співпраці знову повертається до, так званих, малих міст з кількістю населення до 150 тис. чоловік, куди входить і наше місто. Вознесенськ тут у фаворі, наш досвід вивчають. Програма розрахована на 4 роки. Загальний бюджет складає 23,8 млн. євро і ми маємо  максимально ці кошти взяти. Тут є три пріоритети. Перший - ефективне управління житлом, тобто підтримка створених ОСББ, ЖБК.

Будуть розглядатися в першу чергу ті пропозиції, де є проектна документація з експертизою. Тому головам ОСББ вже зараз слід звертатися до Управління ЖКГ. Це і ремонт дахів, і облаштування прибудинкових територій, заміна комунікацій і багато іншого. Буде потрійне фінансування - безпосередньо ОСББ з мінімальним внеском, міська влада і левова частка (не менше 50%) Євросоюз. Це ті кошти, які Європа виділяє нам для того, щоб ми навчалися самі ефективно управляти своїм житлом, а не чекали ні від кого подачок.

Другий пріоритет - це енергозбереження в житлових будинках, знову ж таки стосується виключно ОСББ і також потрійне фінансування. І тут теж мова може йти про дахи, утеплення підвалів, сучасне освітлення під'їздів, прибудинкових територій, заміна вікон, дверей в під'їздах.

Звичайно хотілося б розглядати і утеплення фасадів будинків, але це дуже дорогі проекти і я не впевнений, що вони будуть підтримані. До того ж у нас багато квартир вже утеплені і є проблема, як це враховувати. Все залежить від наявної проектної документації та ініціативи голів ОСББ. А міська влада буде максимально прозоро оголошувати конкурси та супроводжувати проекти.

Ну й третій пріоритет - це інформаційне управління територіальною громадою.

Тож ми з нетерпінням чекаємо Положення про участь в Програмі ПРОООН і будемо працювати, щоб жодна копійка не пройшла повз Вознесенськ.

- Сесія міської ради 23 травня була незвичайна, прийшли мешканці міста з плакатами щодо збереження паркової зони і навіть приїхав не місцевий депутат Верховної Ради від ПО "Свобода". Що стало причиною цього?

- Основна причина - це все-таки особлива активність певної частини мешканців міста, і можливо, ще якась недовіра до міської влади. Серед тих, хто прийшов з плакатами, біль- шість, я переконаний в цьому і відповідаю за свої слова, не володіли повністю, в чому полягала суть питання. Вони були переконані, що весь сквер Горького (навпроти клубу залізничників), начебто, передаватимуть якійсь приватній структурі під розміщення малих архітектурних форм.

Насправді питання набагато простіше, мова йшла про 3 земельні ділянки, які не дуже зручні і не дуже цікаві для інвестора, оскільки вони не є показовими. Звичайно, перш ніж виходити з плакатами, можна було б звернутись до міського голови з певними зауваженнями, а не влаштовувати на сесії свого роду шоу.

Я виступив з ініціативою зняти питання з порядку денного і повернемось ми до нього не раніше 2017 року, коли закінчиться строк оренди земельної ділянки. Паралельно будемо виготовляти документацію щодо скверу Горького.

Сквер буде збережено і це єдине, що я можу сказати. Але хотілося б, щоб він був постійно в належному, доглянутому стані. Там вже є автобусна зупинка з вбудованим ларьком і вона знаходиться в приватній власності. Тобто частина земельної ділянки вже виділена і можна було б в одну лінію з цим ларьком запропонувати земельні ділянки під продаж або оренду.

Я думаю, що ми з цього питання проведемо громадські слухання, щоб почути думки не тільки однієї частини, а всієї громади міста. Приведемо свої аргументи, послухаємо думку вознесенців і вже потім відповідно до законодавства приймемо єдине правильне рішення.

Але якщо той сквер буде під наглядом, він безперечно матиме привабливіший вигляд. На жаль, зараз це місце неконтрольованого розпиття алкогольних напоїв, причому регулярно, в найбільш вульгарному вигляді з залишенням величезної кількості сміття, невпорядкованістю, і постійно там виникають якісь порушення громадського порядку. А якщо там будуть пристойні заклади торгівлі чи відпочинку, то сквер Горького від цього тільки виграє.

- На цьому тижні ми будемо відзначати День народження Вознесенська. З чим підходить місто до свого 219-річчя?

- До свого Дня народження місто підходить з надією на мир, на те, що в країні буде відповідальний Президент. З надією на те, що Вознесенськ, як частина великої єдиної держави, заслуговує на краще життя. І громада міста підтвердила неодноразово, що вона не тільки заслуговує на це, а і робить все можливе, щоб жити краще. А роботи ще дуже багато. На жаль, ми ще не можемо відійти від певних стереотипів, які пов'язані з нашою історією, з нашим буттям, що за нас хтось повинен вирішувати, хтось повинен робити, що ми, повинні когось слухати, а потім робити когось винним за те, що послухали. Треба врешті-решт брати на себе відповідальність, починаючи зі свого місця роботи і закінчуючи відношенням до старшого покоління, до виховання дітей, до екології, до дотримання правопорядку - тобто, до всіх сфер життя.

Говорити про економічні успіхи - було б нечесно з мого боку, тому що, на жаль, ми ще чекаємо змін в законодавстві. В даний час органи місцевого самоврядування фактично не мають впливу на економіку. У нас дуже багато обмежень в питаннях земельного законодавства. Ми абсолютно не маємо ніяких повноважень і важелів регулювання податкової бази для тих підприємств чи напрямків економіки, які були б для нас соціально-значимими. Бізнес сам по собі. Місцеве самоврядування не може втручатися в його діяльність. Добре це чи погано – це вже інше питання. А зараз головне наше завдання - раціональне і разом з тим ефективне використання бюджетних коштів.

В соціальному плані в місті вчасно, без затримок, виплачується заробітна плата, пенсії, інші соціальні виплати, що є також і першочерговим завданням на рівні держави.

Нам вдалося зберегти в місті спокій і стабільність, і я вважаю, що в цьому основна заслуга вознесенської громади. Не дивлячись на різні по-літичні погляди та вподобання, всі ми бажаємо для свого міста стабільності та процвітання.

- Святкування Дня міста буде дещо відрізнятись від попереднього?

- Так, дійсно, в цьому році ситуація в країні внесла свої корективи і в програму святкування 219-ї річниці від Дня народження міста, хоча ми не можемо дозволити собі, на відміну від сусідніх міст, таке свято переносити чи відміняти. Все буде добре. Я запрошую всіх на свято. Буде дуже багато цікавого, кожен знайде для себе вподобання.

Майже всі святкові заходи будуть проводитись в парку Островського, і від цього він тільки виграє. Зараз активно ведуться роботи по монтажу атракціону "Веселі гірки", встановлюємо п’ять машинок, а одна поки що залишається в ремонті. Збільшили посадковий майданчик на шість машин. Здійснено покіс трави на всій території парку. Встановлено дві нових лавки і відновлюємо ще шість лавок із заміною дерев'яних конструкцій.

Тож парк Островського в такому оновленому та гарному стані - це теж свого роду буде гарним подарунком громаді міста.

- В наступному році місто відзначатиме "круглу" дату - 220-ту річницю з дня заснування. Чи є вже якісь задумки щодо святкування?

- Я думаю, що ми все-таки повернемось до ідеї святкування 220-ї річниці міста з робочою назвою "Вознесенськ об'єднує країну". Побачимо, яка буде економічна ситуація. Хотілося б запросити в місто гостей зі сходу, заходу, північної України і показати, що ми - єдиний народ, але зі своїми особливостями історичного розвитку, поважаємо один одного і хочемо миру на нашій землі та розвитку для нашої економіки.

Зараз святкуємо під девізом: "Вознесенськ - мирне, вільне українське місто". І на даний час це дуже влучна назва.

- Вже стало традицією під час святкування Дня міста відзначати кращих людей, які заслуговують на повагу.

- В цьому році за поданням трудових колективів комісія з нагородження подала на затвердження сесії міської ради дві кандидатури по нагородженню знаком "За заслуги перед містом". Це Куцепалов В. М. - за досягнення в гуманітарній сфері, і Цеплий М. В. - за досягнення в економічній сфері. Сесія затвердила одноголосно, тому що цих людей знають і поважають майже всі мешканці міста.

Куцепалов В. М. - людина, яка є особистим прикладом здорового способу життя та активної громадянської позиції, ставлення до виховання дітей, до природи, до мистецтва, до спорту. Він прекрасний педагог, виховав дуже багато дітей, досяг особливих успіхів в інва-спорті. Не кожному притаманно працювати з дітьми, у яких є певні фізичні вади, чи з молоддю. Потрібно мати на це талант. Віктор Михайлович своєю працею заслужив такої нагороди.

Складно переоцінити внесок в економічний розвиток нашого міста і Цеплого Миколи Васильовича. Він працював на таких знакових посадах як заступник міського голови, керівник автотранспортного підприємства, та й зараз займає активну громадянську позицію в питаннях підтримки та розвитку спорту в місті, різних соціальних проектів в консолідації авторитетних людей міста. І сам заслужено є авторитетною людиною нашого міста.

Безумовно, ці люди однозначно заслуговують на відзначення їх нагородами.

- Дуже довго ведуться роботи на місці знесеного пам'ятника Леніну. Спочатку бурили бетон, потім вирили глибоку траншею та вивезли землю. Що далі?

- Зараз ми шукаємо можливість, як найбільш ефективно звільнити це місце і розмістити тут клумбу. Будували в ті роки на совість, напевно, ставлення до пам'ятника вождю пролетаріату було особливе, і той фундамент ще багато завдасть нам клопоту. Шкода, що ті, хто почали цей процес, зараз осторонь, і зовсім нам в цьому не допомагають. А могли б об'єднати зусилля і скоріше покінчити з цим неприємним моментом в сучасній історії міста.

Я вже висловлював свою думку щодо того, у який спосіб це було зроблено, тому не хочу до цього повертатись. Але зараз вже немає кому, окрім міської влади, довести цю справу до кінця. Маємо виховувати наших дітей на інших ідеалах. Щоб вони, не дай Бог, не повторили помилок своїх прадідів та й сьогоднішніх батьків.

Тепер думаємо, як зрушити цю бетонну глибу з місця, і який потрібно для цього підйомний механізм.

- Віталіє Дмитровичу, і наостанок, яким би Ви хотіли бачити  наше місто і що б побажали вознесенцям?

- Вознесенськ хотів би бачити красивим, квітучим, привітним для всіх, хто до нас приїжджає, і комфортним та зручним для тих, хто тут живе. І в ці поняття кожен з нас може вкладати щось своє.

Вознесенцям хочу побажати терпіння та вміння тверезо оцінювати дійсність і реальність сьогодення. А ще миру та спокою на нашій рідній землі. З Днем народження, рідний Вознесенську!

- Дякую за інтерв'ю.

Інтервью вела Тетяна Туркоман.

"ДзД" № 22 від 28.05.14 р.