Туберкульоз: симптоми, діагностика, лікування

Туберкульоз - це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, котра передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. Туберкульоз, у більшості випадків, уражає легені, але захворювання може ушкодити будь-який орган, наприклад: нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишечник, шкірні покриви, статеві органи тощо. Туберкульозом можна заразитися при вдиханні повітря, в якому є мікобактерія туберкульозу. Його унікальність, насамперед, полягає у тому, що він є стійким до умов навколишнього середовища.

ОЗНАКИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія туберкульозу, яка потрапила в легені, починає розмножуватись в легенях або інших органах, а імунна система намагається зупинити, або сповільнити цю агресію. Коли ступінь ураження органу набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання, у неї спостерігаються:

- кашель, що триває понад 2-3 тижні;

- рясне потовиділення вночі;

- слабкість;

- безпричинна втрата ваги;

- підвищення температури тіла до 37 і більше градусів без видимої на те причини, що триває понад тиждень. В деяких випадках може бути кровохаркання, біль у грудній клітці, задишка. За наявності хоча б декількох з перерахованих вище симптомів ви маєте звернутися до дільничного лікаря за місцем проживання для обстеження на туберкульоз.

ЯК ДІАГНОСТУЮТЬ ТУБЕРКУЛЬОЗ

Для діагностики туберкульозу проводять рентгенологічне обстеження та флюорографію, 1 раз на рік. Також дітям проводять туберкулінодіагностику, тобто реакцію Манту. У випадках, коли на рентгені є підозра на туберкульоз – проводять бактеріологічне, а також мікроскопічне дослідження харкотиння, на наявність збудника туберкульозу.

ЛІКУВАННЯ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

Оскільки туберкульоз — інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія, лікування спрямоване саме на знищення збудника за допомогою антибактеріальних препаратів. Інших методів лікування не існує. Ці препарати називають протитуберкульозними препаратами І ряду. Лікування туберкульозу однакове у всьому світі. Якщо у вас встановлено цей діагноз, вам призначають стандартну схему лікування, яка передбачає щоденний прийом 4-х або 5-ти протитуберкульозних препаратів. Відповідно до статті 39 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» медичний працівник зобов’язаний надати пацієнтові в доступній формі інформацію про лікувальні заходи, прогноз можливого розвитку захворювання, у тому числі наявність ризику для життя і здоров’я. Тривалість лікування становить, як мінімум, 6 місяців.

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ

1. Якщо туберкульоз лікувати, то симптоми зникнуть і хворобу можна буде вилікувати.

 

2. Туберкульоз швидко поширюється по організму.

3. Завжди прикривайте рот при кашлі або чханні.

4. Якщо ви раптово пропустили час прийому ліків, прийміть їх обов’язково, як тільки зможете, але наступну дозу ліків можна буде приймати через 8 годин.

5.Терапія під постійним наглядом подіє лише у тому разі, якщо вона триватиме не менше 2 місяців з обов’язковим продовженням лікування до повного одужання, щоб запобігти поверненню хвороби. Будьте терплячими, ліки від туберкульозу починають діяти не відразу, дізнайтесь у лікаря про 2 фази.

6. Порадьте завчасно тим, у кого кашель триває 2-3 тижні, пройти тестування на туберкульоз.

7. Вакцинуйте БЦЖ дітей молодше 5 років, щоб попередити важкі форми туберкульозу.

8.Негайно повідомляйте лікаря про виникнення побічних дій під час вживання ліківю

9.Не вживайте алкоголь та наркотики під час лікування туберкульозу, це призводить до руйнування печінки.

10.Не приймайте парацетамол під час лікування, це може призвести до руйнування печінки.

11.Пройдіть тестування на ВІЛ-інфекцію, оскільки люди, що живуть з ВІЛ/СНІД є групою ризику щодо захворювання на туберкульоз через ослаблений імунітет.

Вчасне обстеження та вчасно розпочате лікування може врятувати життя, адже туберкульоз виліковний!

 

БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!

Сектор з питань ОЗ УСЗН ВМР

Дата: 10.06.2015 / Переглядів: 980 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -