Проблеми захворюваності серцево – судинними хворобами

Медичних працівників турбує ситуація, що склалася з захворюваності серцево – судинними хворобами жителів міста, і як наслідок - їх інвалідності та смертності, особливо в працездатному віці.

Перше місце в структурі хвороб системи кровообігу посідає гіпертонічна хвороба і є однією з найпоширеніших недугів не тільки по місту Вознесенську, але й по Україні в цілому. В місті Вознесенську на гіпертонічну хворобу страждають 12 тисяч 330 осіб, із них підлягають лікуванню 9 905 хворих.

Тривожним є той факт, що з такої кількості хворих починають лікуватися лише 40%, і тільки 14% хворих лікуються систематично. Така байдужість хворих до власного здоров'я здебільшого і є причиною того, що на тлі гіпертонічної хвороби виникають такі захворювання як інсульти, інфаркти та хронічна серцева недостатність. Непокоїть той факт, що ці хвороби вражають здебільшого осіб працездатного віку. Причини недисциплінованості наших гіпертоніків різні – під час опитувань більше половини з них говорили, що забувають приймати ліки або їх нічого не турбує, 26% побоюються побічних ефектів, 12% не вважають ліки ефективними, 10% хвилюються, що можуть звикнути до них, а 14% не мають грошей на медпрепарати.

В 2014 році залишився високим показник первинного виходу на інвалідність в працездатному віці, який збільшився на 14,4% і складає 56,6 на 10 тис. населення (2013рік – 49,5,) В працездатному віці встановлена інвалідність:

за статтю:

- 85 чоловікам (69,7%) та 37жінкам (30,3%);з них

- працюючих - 31 %, непрацюючих – 69%.

Аналіз структури первинного виходу на інвалідність свідчить про те, що переважна більшість хворих визнана інвалідами в передпенсійному віці від серцево – судинних захворювань, травм та отруєнь, злоякісних новоутворень.

Серед захворювань серцево – судинної системи – 21 випадок ІХС із стенокардією в поєднанні з гіпертонічною хворобою у чоловіків віком 42 – 57 років, 9 випадків інсультів, 6 – інші серцево – судинні захворювання.

Смертність працездатного населення в 2014 році дещо зменшиласьу порівнянні з 2013 роком. Протягом 2014 року в працездатному віці померло 110 осіб працездатного віку (16,6% від загальної кількості померлого населення). В 2013 році померло 155 осіб працездатного віку (23,1% від загальної кількості померлого населення.

За статтю померло:

чоловіків – 81 особа, або 73,6%

жінок – 29 осіб, або 26,4%.

Структура смертності в працездатному віці за причинами смерті:

I місце посідає смертність від хвороб системи кровообігу –29 випадків (26,7%, або 13,5 на 10 тис. працездатного населення). Серед них зареєстрований 1 випадок інфаркту міокарду у чоловіка 35 років, діагностований посмертно, який на протязі останніх 3 років працював в Кривому Розі і не спостерігався систематично сімейним лікарем,1 – випадок повторного інфаркту міокарду,7 випадків – смерть від алкогольної кардіопатії у осіб, які зловживали алкогольними напоями, перебували на обліку в наркологічному кабінеті, 5 випадків крововиливу в мозок , 14 – від хронічної ішемічної хвороби серця(в тому числі 2 у осіб, які зловживали алкоголем та перебували на обліку в наркокабінеті).

Вищенаведені факти свідчать про те, що підвищена інвалідність та смертність переважно чоловіків працездатного віку в порівнянні з жінками пов’язана з недостатньою увагою їх до стану свого здоров’я, нерозумінням необхідності систематичного спостереження у сімейного лікаря, профілактики та своєчасного лікування серцево – судинних недугів, зловживанням алкоголю та наявністю інших шкідливих звичок.

Профілактика серцево – судинних захворювань

Хвороби системи кровообігу є вікозалежною патологією, з віком у людини в організмі поступово змінюються ліпідний і вуглеводний обміни, погіршується стан серцево-судинної системи, її резервні можливості. Крім того, чинниками підвищення захворюваності є зміни в соціально-економічних відношеннях, ослаблення організаційних профілактичних заходів, поширення шкідливих звичок і нездорового способу життя.

Основною причиною порушення кровопостачання серця, мозку та інших органів у людей старших вікових груп є атеросклероз – проникнення і відкладення у стінці артерій ліпідів (жирових мас) з послідуючим розвитком у цих ділянках сполучної тканини, звуженням просвіту судини з ішемією (порушенням і навіть повною втратою кровопостачання) відповідного органу. При цьому можуть виникати важкі ускладнення, наприклад, інфаркт міокарду, інсульт тощо. Розвиток атеросклерозу визначається багатьма факторами: вік людини, порушення жирового обміну зі збільшенням вмісту у крові холестерину, гормональні порушення (зменшення рівня жіночих статевих гормонів у жінок у період менопаузи, цукровий діабет), підвищений артеріальний тиск, стреси, куріння, несприятлива спадковість і тощо.

Підвищений артеріальний тиск крові сприяє розвитку атеросклерозу судин, розвитку ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда та інсульту, слабоумства (судинної деменції). У значної частини людей літнього віку артеріальний тиск підвищується до 160/95 мм рт.ст. і вище, що у значній мірі зумовлено атеросклерозом великих артерій зі зменшенням податливості їх стінок, порушеннями мозкового кровопостачання при ураженнях хребта зі змінами центральної регуляції діяльності серцево-судинної системи тощо.  Крім того, у людей літнього віку нерідко відзначається порушення регуляції тонусу судин, зокрема ортостатична гіпотензія (різке зниження артеріального тиску при переході з положення лежачи у стояче положення). Надмірне зниження артеріального тиску може підвищити ризик виникнення і прогресування судинних уражень, виникнення інфаркту міокарда і інсульту.  Тому питання про ступінь зниження артеріального тиску повинно вирішуватися лікарем індивідуально.

Ожиріння як чинник ризику розвитку серцевої патології, має найбільше значення у віці 60-80 років. Збільшення маси тіла у старшої людини є додатковим навантаженням на серце, сприяє порушенню обміну жирів і прогресуванню атеросклерозу Ожиріння підвищує ризик виникнення інсулінонезалежного діабету, а також артеріальної гіпертензії, артриту і деяких онкологічних захворювань. Зменшувати вагу (низькокалорійна дієта та розвантажувальні дні) потрібно повільно, з втратою ваги тіла приблизно 0,5 кг за тиждень.

Психоэмоціональні перенапруження. У виникненні багатьох захворювань системи кровообігу велике значення має тип нервової діяльності. Люди з урівноваженим типом нервової діяльності частіше досягають довголіття і залишаються здоровими.

Для людини літнього віку дуже важливо відчувати свою значимість для колективу, сім'ї, суспільства.  Це залежить як від самої людини, так і від його оточення. “Пенсійна хвороба” - погіршення фізичного і психічного здоров'я людей, що припинили фахову діяльність і таких, що не знайшли нових суспільних або особистих інтересів у житті.

Роль харчування у профілактиці виникнення та прогресування патології органів кровообігу. Надмірне споживання м'яса, молока, яєць, тваринного жиру, сприяє підвищенню, а вживання зернобобових - зниженню смертності від ішемічної хвороби серця, раку кишечника і лейкемії.

Можлива нормалізація ліпідного обміну, гальмування атеросклеротического процесу під впливом риби і риб'ячого жиру, часнику, цибулі, харчової клітковини. Харчування повинно бути різноманітним, багатим  на клітковину, вітаміни (особливо С, групи В, А, РР, Е) та на мікроелементи з достатньою кількістю повноцінних білків. Обмеження кухонної солі – профілактика  артеріальної гіпертензії, інфаркту, інсульту, прогресування серцевої недостатності. Щоденне споживання 2-3 плодів ківі може бути корисним при ішемічній хворобі серця, знижуючи ризик прогресування атеросклеротичного ураження судин серця і утворення тромбів в них (подібно аспірину). Відзначено також можливість антиатеросклеротичного впливу вишні.

Фізична активність - потужний стимул і регулятор практично всіх фізіологічних функцій. Підвищує економність роботи серця (без надлишкового серцебиття та надмірного підвищення тиску) при навантаженнях, попереджує передчасне старіння та сприяє досягненню активного довголіття. Представники фізичної праці досягають довголіття (90 років і вище) майже у два рази частіше, ніж ті, що не займаються фізичними вправами.

Фізичні вправи сприяють нормалізації ваги тіла та психоемоційного стану пацієнта, зменшують схильність до тромбоутворення. При правильному застосуванні  фізичні вправи навіть для людей літнього віку є важливим фізіологічним чинником стимуляції діяльності органів кровообігу і дихання, багатьох інших функцій організму, цінним засобом боротьби з гіпоксією.

Кава і серцево-судинні захворюваня. Кава викликає короткочасне (3-4 години) підвищення артеріального тиску на 4-10мм рт.ст. (цей ефект може бути відсутнім при регулярному вживанні кави - звикання). Одночасне вживання кави та куріння викликає більше підвищення артеріального тиску, ніж кожний фактор окремо. Кава може викликати чи посилити аритмії серця. Тому не можна зловживати кавою при схильності до частого та неритмічного биття серця (тахікардії, екстрасистолії). Крім того, надмірне вживання кави сприяє виникненню остеопорозу, геморою, закрепам.

БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!

Сектор з питань охорони здоров’я УСЗН ВМР

Дата: 27.05.2015 / Переглядів: 1301 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -